Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Top Gear na DVD: Ferrari a Porsche vládnou i po konci světa

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

4. 11. 2011

V dobrém slova smyslu si magoři z Top Gearu svými šílenými vylomeninami s benzínovými bestiemi získali nejednoho fanouška. Hvězdný punc z televize se nově snaží přetavit také do celovečerní podoby. 

Žlutá je dobrá, i po apokalypse, Zdroj: distributor filmu

Film

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May. Trojice britských šílenců do všeho, co má čtyři kola. Od restartu televizního pořadu Top Gear v roce 2002 si získali srdce jak čistokrevných motoristů, tak i obyčejných televizních diváků.  Celosvětová sledovanost brousící hranici 350 milionů hovoří za vše.

Šílenci z Top Gearu mají na kontě celou řadu neuvěřitelných motoristických výkonů. Jako vůbec první se s pomocí automobilů dostali až na severní magnetický pól, své benzínové miláčky potrápili také v amazonském pralese nebo botswanské poušti.

Jak posunout takřka božský status z televizních obrazovek o stupínek výše? Celovečerní stopáž je jasnou odpovědí. A když už máme větší prostor, proč ho rovnou nevyužít a nestylizovat do drsného postapokalyptického světa. První ranou pro ortodoxní fanoušky televizní série bude neúčast Jeremyho Clarksona.

Zbytek sestavy si ale nepřekvapivě ostudu nedělá. V úvodu diváky uvítá coby dvojice apokalypsou sežehlých vědců a vtipně a svižně vysvětlí, o co v následujících minutách půjde. Tím ale stylizace do světa budoucnosti končí a otěže přebírá klasické motoristické šaškování. A samozřejmě také mazlení s klenoty automobilismu.

Celou stopáž rámuje motiv výběru toho nejlepšího stroje, se kterým by měl člověk stižený blížícím se koncem světa vyjet poslední dostupné zásoby paliva. Vedle sebe se tak postaví například Ferrari F40 nebo Porsche 911 GT3. Více než hodinový souboj nejlepších strojů historie by samozřejmě nudil, proto britské duo přichází s trochu šílenějšími vylomeninami. Jaderná katastrofa přeci bude mít za následek nikdy nekončící noc. Jak jí v současných podmínkách nasimulovat?

Začerníme okna automobilu a cestu do práce absolvujeme jen s pomocí GPS navigace. Vrcholem všeho je pak klasické silně destruktivní derby s šíleně upravenými automobily. Opel Corsa s cirkulárkou nebo Range Rover s pneumatickými vidlemi na kapotě zajistí explozivní podívanou.

Celovečerní Top Gear bohužel doplácí právě na svou přepálenou stopáž. Na první pohled snesitelná hodina a čtvrt se zejména v závěru mění v uzívané čekání na závěrečné titulky. I přes zajímavý obsah dojde na stereotyp. Ortodoxní fanoušci seriálu budou samozřejmě nadšeni, sváteční vyznavač benzinu se bude jednoduše nudit.

Na Temelín!

Na nikoho jiného ale stejně není Top Gear: Apokalypsa cílený. Pokud máte nakoukány všechny epizody celosvětově úspěšné televizní série, celovečerním vydáním rozhodně chybu neuděláte. Všichni ostatní by ale měli nákup DVD pečlivě zvážit.

DVD

Kde nic není, tam ani smrt nebere. Ano, na DVD disku je prostě a jednoduše vymeteno. Film a nastavení s výběrem scén jsou tím jediným, co vám jednoduché menu nabídne. Pokud znáte Top Gear z českých televizních stanic, jistě oceníte původní český dabing. Nulová bonusová sekce je o to smutnější, že z každého záběru čiší hromada vystřižených a nepoužitých scén. Zajímavé by byly také přípravy samotných složitých závodních scén. Bohužel se ničeho takového nedočkáme.

Top Gear: Apokalypsa (Top Gear Apocalypse)

Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, 2010, 74 min

Hrají: Richard Hammond, James May

Zvuk: český, anglický (5.1)
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: –

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Top Gear na DVD: Ferrari a Porsche vládnou i po konci světa