Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Top Gear: Jak si zamilovat auta za necelou hodinu

Redakce

Redakce

4. 4. 2011

Pořady o autech nemusí vždy představovat pouze půlhodinky nudného přehledu novinek ze světa automobilů. Takovou výjimkou je britský televizní seriál Top Gear, který trhá rekordy v divácké sledovanosti a ukazuje auta z tak trochu jiné perspektivy.

FOTO: Top Gear

Herec Eric Bana ještě předtím, než pojede v autě za rozumnou cenu, Zdroj: youtube.com

Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond. Právě tito tři britští moderátoři stojí za obrovským úspěchem seriálu o autech, který se na stanici BBC Two vysílá více než 9 let. Top Gear není obyčejným televizním pořadem o autech, což dokládá také fakt, že v Británii se jeho premiérové díly vysílají v prime timu.

V Česku lze velmi kvalitně nadabovanou verzi Top Gearu zhlédnout v pátek po 20. hodině a reprízově druhý den po 14. hodině. Nevýhodou ale zůstává značná pomalost nasazování nových sérií (v současné době běží v Čechách 14. řada, v Británii už 16. řada).

Talkshow na čtyřech kolech

Za hlavním úspěchem tohoto seriálu stojí především netradiční formát, konkrétně rozšiřování základního konceptu o mnoho dalších postupů. Každý díl je zkrátka jiný, což činí z Top Gearu zajímavý pelmel oslovující široké publikum.

FOTO: Top Gear

Jeremy Clarkson a Richard Hammond jako svérázní katové před tabulí pravdy, Zdroj: youtube.com

Tato funkční syntéza mnoha žánrů je patrná na základní úrovni televizního formátu. Při sledování Top Gearu lze nabýt dojmu, že se jedná o pořad (aktivní spoluúčast publika), nicméně vysílání probíhá v přesný čas opakovaně a díly tvoří ucelené série, a tak lze uvažovat o seriálu. Velmi netradiční je také propojení předtočených videoreportáží v době mezi jednotlivými sériemi, se scénami ve studiu reflektujícími aktuální společenské a pochopitelně motoristické dění. V tomto ohledu převažuje předtočený materiál.

Scény ze studia zase fungují jako talk show, přičemž moderátoři buď chodí mezi publikem, komunikují s ním, nebo sedí ve svém koutku, kam si přizvou pokaždé nového hosta. Hosté bývají především velké celebrity (sportovci, herci, režiséři, zpěváci), které nejprve stráví několik minut v křesle pod palbou otázek Jeremyho Clarksona a posléze sledují svůj výkon odjetého kola v autě za rozumnou cenu.

Hvězdy se zařadí do žebříčku nejrychlejších jezdců, mezi které patří například zpěváci Tom Jones, Jay Kay a James Blunt nebo herci Hugh Grant, Tom Cruise, Cameron Diaz a Chris Evans. Ani jim se nevyhýbají nehody: zpěvák Lionel Ritchie (a nebyl zdaleka jediný) ztratil pneumatiku a potterovskému Brumbálovi siru Michaelu Gambonovi hrozilo převrácení, když do poslední zatáčky vjel na dvou kolech.

FOTO: Top Gear

Shodnou se už konečně na dokonalém autu?, Zdroj: youtube.com

V Top Gearu slouží automobily nejenom k jejich testování, ale také jako prostředky zábavy. Auta jsou vystavována mnoha výzvám (přežije starý Mini Cooper skok na ledovém super obřím skokánku?), podrobována netradičním závodům (automobil versus letadlo, automobil versus psí spřežení) a využívána například jako hráči fotbalu. Hlavní je zábavnost a tu vytvářejí potrhlé nápady trojice moderátorů v čele s Jeremym Clarksonem, který bojkotuje rychlostní omezení a vůbec jakékoliv zákazy.

Richard Hammond funguje jako terč Jeremyho vtipů a jeho malý vzrůst a roztomilý vzhled mu propůjčily přezdívku křeček. James May stojí mnohdy pouze v ústraní, nebo pronese něco velmi britsky suchého. Také nemá orientační smysl, nemusí nová superauta a nejraději jezdí pomalu.

Kdo je Stig?

Maskotem celého projektu se stal Stig – ochočený závodník, o jehož pravé identitě se vedou spory již od počátku pořadu. Spekulovalo se i o Michaelu Schumacherovi, který se jako záhadný jezdec objevil v jednom díle. Aby se  to nepletlo, takových maskovaných Stigů se v pořadu vystřídalo na desítky. Ten původní nosil černou kombinézu, ale po dvou řadách byl odejit. Jeremy Clarkson jednou žertem prohlásil, že ani on sám netuší, kdo by mohl být Stig: „Nikdo neví, jak se jmenuje, a ani to nechceme vědět, protože je to závodní jezdec.“

Později se přece jen podařilo jeho identitu odhalit, za tmavým sklem jezdecké přilby se skrýval bývalý závodník Formule 1 Perry McCarthy. Od té doby se v pořadu objevují údajně jeho vzdálení bratranci: nejčastěji Stig v bílém, ale i rudý Stig komunista, toxicky zelený Stig vegetarián, africký ethno Stig…

Top Gearu se podařilo nalézt tu správnou rovnováhu mezi dokonale vystrojenou zábavou a užitečnými informacemi a překvapit dokonalou vizualitou mistrů kameramanů. Není se proč divit, že Top Gear se vysílá ve více než 100 zemích a jeho sledovanost se šplhá přes 385 milionů diváků. Obrovský úspěch tohoto pořadu měl údajně za následek ovlivnění prodeje jednotlivých automobilů.

Top Gear

Dokumentární
Velká Británie, 1978, 60 min

Režie: Brian Klein, Edward Bazalgette
Hrají: Jeremy Clarkson, Richard Hammond, The Stig, Jamie Oliver, James May, Jimmy Carr, Harry Enfield, Sienna Miller, Alan Davies, Steve Coogan, Tom Jones, Gordon Ramsay, Roger Daltrey, Kristin Scott Thomas, Al Murray, Hugh Grant, Tom Cruise, Cameron Diaz, Ewan McGregor

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Top Gear: Jak si zamilovat auta za necelou hodinu