Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Clarkson: Italský nářez na DVD. Hlava Top Gearu vyráží na sólo jízdu

Jan Novotný

Jan Novotný

26. 11. 2011

FOTO: Clarkson: Italský nářezNa DVD vychází už druhý díl ze speciálů Top Gear s názvem Italský nářez. Nyní Jeremyho Clarksona čeká tvrdý italský trénink na konečný závodní okruh v Anglii, kde se po letech ukáže, jak kvalitní závodník to je.

FOTO: Clarkson: Italský nářez

Trénink s porsche GT3, Zdroj: distributor filmu

Film

Nejpopulárnější motoristický magazín Top Gear si pro nás diváky připravil pořádnou dávku adrenalinu. Letos na podzim totiž vychází všechny čtyři speciální díly (Top Gear: Apokalypsa, Clarkson: Italský nářez, Clarkson: Souboj žihadel a Clarkson: Adrenalin v Alpách), které zatím nebyly odvysílány ani v televizi.

Jeremy Clarkson je do aut takový blázen, že se v celém svém jednapadesátiletém životě nikdy nesvezl hromadnou dopravou a rozhodně se zatím ani nechystá.

Jak se podle názvu dá jednoduše odvodit, bohužel se v tomto díle nesetkáme ani s křečkem Richardem Hammondem ani s Jamesem Mayem, což snímek – vzhledem k neustálému vzájemnému popichování tří parťáků – ovlivňuje docela zásadně. Vtipy a narážky na cokoli sice nechybí, ale tahle trojka k sobě prostě patří a bez ní to není ono.

Jenže Hammond a Mays se vyřádili v Apokalypse, a tak je tenhle díl sólo akcí Jeremyho Clarksona, který se paradoxně vydává do Kentu v Anglii, kde jej čeká životní závod. Ovšem žádný pořádný sportovní výkon se neobejde bez tréninku, a proto si to Jeremy střihnul do Itálie, kolébky super automobilů, na okruh Ferrari.

Za jistým úspěchem této série filmů a především seriálu Top Gear stojí hlavně Clarkson. Ten nosí svůj specifický humor stále při sobě, a tak se divák dozví nejen něco o Ferrari 458 Italia, limitované edici 599 GTO a Zondě R s 750 koňmi, ale pobaví se u všudypřítomných hlášek a narážek typu: „Posilovna, místo kde se jí hodně salátu a následně se zvedají těžké věci, až se v podpaží zpotíte. A pak se jde do společné sprchy s jinými muži.“

FOTO: Clarkson

Tak tomuhle Jeremy říká plachta

I přes svou profesní minulost a cynický humor by to ale měl Clarkson sám o sobě těžké, takže na řadu přichází precizní kamera, která se svými filtry dokáže vcítit do krásných přírodních scenérií – ať už věčně zamračené Anglie, nebo vysluněné Itálie.

Konečný výsledek je tedy bez sázek a žádného hecování. Děj se zúžil pouze na záběry řídícího Clarksona bez větší akce, což jménu jako Top Gear docela škodí. Ale na jedno zábavné posezení pro fandy rychlých a hlavně drahých aut je to kousek k doporučení.

DVD

Oproti prvnímu dílu se na disku krom výběru zvuku (DD 2.0) a titulků objevují konečně nějaké bonusy. Obsahuje dohromady 48 minut materiálu navíc. Jednak scény ze zákulisí natáčení, ale hlavně pět naprosto geniálních destrukcí aut z celé historie Clarksonovy Top Gear série. Ten si na pomoc bere třeba cihlu, brokovnici nebo plně funkční tank. Výsledek je vždy zdrcující.

Jediná věc, která se bonusům musí vytknout, je absence českých titulků. Pokud tedy nejste na komunikativní úrovni angličtiny, nebudete plně v obraze. Fanoušky samotného seriálu ale potěší český dabing, který klasicky obstaral Zbyšek Horák.

Clarkson: Italský nářez (Clarkson – The Italian Job)

Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, 2010, 73 min

Hrají: Jeremy Clarkson

Zvuk: český, anglický (2.0)
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: vystřižené scény, 5 nej destrukcí aut

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Clarkson: Italský nářez na DVD. Hlava Top Gearu vyráží na sólo jízdu