Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cinema Mundi 2014 je minulostí. Známe 5 věcí, které stály za to

Pátý ročník brněnského filmového festivalu Cinema Mundi skončil. Během devíti dnů nabídl přes osmdesát filmů, které doplnil doprovodný program i účast zajímavých hostů. Vybrali jsme 5 věcí, které se na festivalu opravdu vydařily.

FOTO: Stepan Hulik na festivalu Cinema Mundi

Scenárista Štěpán Hulík uvedl na festivalu Hořící keř. Zdroj: D-P FoTo, Cinema Mundi

Hořící keř

V programu Cinema Mundi nechyběl vítěz jedenácti Českých lvů Hořící keř, který byl tahákem třetího festivalového dne. Promítal se za osobní účasti scenáristy Štěpána Hulíka, který se hned na úvod diváků pobaveně zeptal, zda vůbec vědí, že má film téměř čtyři hodiny. „Asi je hloupé vám přát pěkný zážitek z filmu, protože to, na co se budete dívat, není pěkné,“ upozornil publikum Hulík. Návštěvníci přesto vydrželi a odměnou jim byla následná diskuze s tvůrcem.

Dobré jídlo

Speciality různých zahraničních kuchyní už k Cinema Mundi neodmyslitelně patří. Cizokrajné jídlo mohli návštěvníci ochutnat před vybranými projekcemi či v rámci některých party. Například večírek Balkánská Havaj nabídl pochoutky z balkánské kuchyně, projekci finského filmu Učedník zase doprovodila ochutnávka sladkého severského pečiva.

Nejnavštěvovanější filmy

Největšímu zájmu diváků se těšily oscarové snímky a filmy z české či slovenské produkce. Téměř zaplněný sál přivítal kupříkladu česko-slovenského Kandidáta, kterého na projekci doprovodil i tým tvůrců v čele s režisérem Jonášem Karáskem. Nabito bylo také na filmech Klub poslední naděje, Gravitace či Velká nádhera, přestože od jejich české premiéry už uběhlo mnoho týdnů i měsíců. Promítání čerstvého držitele Oscara za nejlepší film 12 let v řetězech se uskutečnilo jen pár hodin po jeho oscarovém úspěchu, což jistě přispělo k hojné návštěvnosti.

video
play-sharp-fill

Doprovodný program

Téměř na každý den byl pro návštěvníky připraven doprovodný program. S velkým pozitivním ohlasem se setkala Oscar Night, která vedle projekce oscarového ceremoniálu umožnila návštěvníkům projít se po červeném koberci nebo vyhrát maketu Oscara. Vstup na slavnostní zakončení festivalu si mohli vysoutěžit účastníci filmového kvízu, v němž se testovaly  znalosti podle video ukázek či dialogů z filmů. Festival zakončila filmová party nazvaná Někdo to rád Cinema Mundi, na niž se někteří návštěvníci oblékli do kostýmů svých oblíbených hrdinů stříbrného plátna.

Halimina cesta a Chybějící obraz

Chorvatské drama inspirované skutečnými událostmi Halimina cesta obdrželo na festivalu cenu Cinema Mundi. Studentská porota se vzhledem ke kvalitě promítaných snímků rozhodla udělit navíc ještě zvláštní cenu, kterou získal kambodžský dokument Chybějící obraz. Letošní novinkou byla cena Zlatý Leon pro nejlepší studentský snímek. Z osmnácti filmů, které se promítaly v zimním kině, vybrala porota jako vítěze dvaadvacetiminutový Dům 66b v režii Jiřího Fabíka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cinema Mundi 2014 je minulostí. Známe 5 věcí, které stály za to