Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby v Podivuhodném případu Benjamina Buttona. Projeďte se v neexistujícím autě

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

19. 6. 2014

Příběh Benjamina Buttona si vysloužil Oscara hned ve třech kategoriích. Jak ale hlavní hrdina pluje proti přirozenému proudu času, dává tím větší prostor pro historické nepřesnosti. Jakých podivuhodných chyb se tvůrci dopustili?

FOTO: S Bradem Bittem ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Brad Pitt v nejlepších letech. V roli Benjamina se s ním vystřídalo šest dalších herců. Zdroj: Warner Bros. CZ

Oscarový snímek vznikl na základě povídky Francise Scotta Fitzgeralda (mimo jiné autora románu Velký Gatsby) z roku 1922 a okamžitě si získal příznivce mezi filmovými kritiky i literárními fanoušky. Benjamin Button (Brad Pitt) se narodí jako stařec s proporcemi dětského těla. To jeho otce vyděsí natolik, že jej zanechá na prahu pečovatelského domu, kde se ho ujme zdravotní sestra Queenie.

Brzy je záhada vyřešena – Benjamin se vyvíjí opačným způsobem. Zatímco jako dítě se potýká s bolestmi kloubů a pohybuje se na vozíku či o berlích, při svém stárnutí naopak vychází vstříc pubertě a mentalitě malého dítěte.

O to těžší je jeho láska k Daisy (Cate Blanchett), se kterou sice stráví důležitý kus života, přesto se ji rozhodne opustit. Naštěstí je osud na sklonku Benjaminova života opět svede dohromady… Jeho podivuhodný příběh můžete sledovat už v pátek 20. června ve 22.05 na Nova Cinema. Nenechte se ovšem zmást, i přes svou výjimečnost je Benjamin Button stále jen člověk. A chybovat je lidské.

Chyby ve filmu

1. Při záběrech z doby 1. světové války můžeme sledovat dojemná loučení před vlaky, které transportují vojáky do bitvy. V návalu emocí si ale málokdo uvědomí, že vojáci odjíždějí se zbraněmi na zádech. V období této války ale vojáci nesměli dostat zbraně dřív, dokud nebyli přímo na frontě.

play-sharp-fill

2. Když remorkér opouští Rusko poté, co USA vyhlašuje válku, má všechna světla, včetně těch pátracích, zapnutá. V době války ale lodě národů pluly v úplném zatmění a používat světla bylo zakázáno.

3. Když Benjamin požádá Daisy, aby s ním odjela, romanticky pronáší: „Pluli jsme na Golfské pobřeží podél ostrovů Florida Keys.“ To doplňuje pohled na širé moře, dojemné západy slunce a písčité pláže. Pokud nejste zkušený geograf, nejspíš vás nic nezarazí, ale takové pohoří v záběrech ve skutečnosti na Floridě vůbec neexistuje.

4. Také milovníci aut si tady přijdou na své. Když je Daisy povolána do pečovatelského domu, je v krátkém záběru okolí vidět Oldsmobil Bravada druhé generace. To je ale nemožné, protože v té době je ve filmu rok 1991 a tato auta začala sjíždět z výrobní linky až o pět let později.

FOTO: Podivuhodý případ Benjamina Buttona - Warner Bros. CZ

Podívej, tady píšou, že to auto je novinka. A nám už stojí tolik let před domem! Zdroj: Warner Bros. CZ

5. V den, kdy Benjamin opustí rodinu, se píše rok 1970, a přitom má před domem zaparkované El Camino z let 1973 – 1977. Stejně tak když přibližně roku 1981 navštíví Daisy v tanečním studiu a jejich rodinný vůz je Jeep Wagooner z roku 1986. Vypadá to, že proti proudu času nejde zdaleka jen hlavní hrdina.

6. Ruské město Murmansk, kde byl Benjamin ubytován v hotelu Zimní palác, bylo zobrazeno jako poklidné místo uprostřed klasické ruské zimy. Ve skutečnosti to ale žádná pohádka nebyla, v roce 1941 totiž bylo město neustále bombardováno. Jak je tedy možné, že vypadalo tak neuvěřitelně zachovale?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby v Podivuhodném případu Benjamina Buttona. Projeďte se v neexistujícím autě