Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Archiváři našli ztracenou pásku s filmem o Sherlocku Holmesovi. Je téměř století stará

Redakce

Redakce

2. 10. 2014

Jedna z nejpopulárnějších postav literární a filmové historie se dočkala dalšího objevu. Francouzský filmový archiv dnes krajně z rána ohlásil nález věru nevídaný – téměř století starý němý snímek v hlavní roli s Williamem Gillettem.

Zdroj: Essanay Studios

Zdroj: Essanay Studios

Páska se snímkem pochází z roku 1916 a představuje jediný známý dochovaný film s Williamem Gillettem v roli slavného detektiva, jehož představoval především na divadelních prknech. Je to právě Gillette, jenž Holmesovi „přidělil“ slavnou loveckou čapku, dýmku a lupu. Gillette hrál Sherlocka od roku 1899 až do třicátých let 20. století a celkem jej ztvárnil přibližně 1 300krát.

Film, režírovaný Arthurem Betheletem, je založen na divadelní hře z roku 1899, která kombinuje hned několik děl Sira Arthura Conana Doyla – Skandál v Čechách, Poslední případ, Dům u měděných buků a Studii v šarlatové.

Sherlock Holmes

Ještě před Robertem Downeym Jr. si roli kultovního detektiva zahrál William Gillette.  Zdroj: Warner Bros. Pictures

Duplikát je momentálně restaurován a bude promítán na Festivalu němého filmu v San Francisku v květnu.

„Sherlock Holmes Williama Gilletta je považován za svatý grál ztraceného filmu a můj první pohled na záznam dokazuje Gillettovu přitažlivost,“ nechal se slyšet Robert Byrne, prezident festivalu. „Diváci budou uchváceni, až vůbec poprvé uvidí pravého Sherlocka Holmese.“

„Konečně na vlastní oči zříme herce, který upoutal první generaci fanoušků Sherlocka Holmese. Můžeme rovněž zhlédnout, odkud budoucí Holmesové – Rathbone, Brett, Cumberbatch i ti ostatní – brali inspiraci. Pokud jde o Holmese, není na světě herce, který by – ať už vědomky nebo ne – nebyl inspirován Gillettem,“ citovala tisková zpráva festivalu profesora Russella Merritta.

William Gillette v roli Sherlocka Holmese. Zdroj: Essanay Studios

William Gillette v roli Sherlocka Holmese. Zdroj: Essanay Studios

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Archiváři našli ztracenou pásku s filmem o Sherlocku Holmesovi. Je téměř století stará