Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cumberbatch je lepší než Downey Jr., říká prezident holmesologů

Redakce

Redakce

31. 1. 2014

Původní knižní verzi slavného Sherlocka Holmese má nejraději, nepohrdne ale ani novým  zpracováním. „BBC Sherlock a nápad tvůrců se mi líbí. Proto spíše Benedict Cumberbatch než Robert Downey,“ říká v rozhovoru pro TOPZINE.cz Aleš Kolodrubec, prezident České společnosti Sherlocka Holmese.

OBR: Původní kresby Sherlocka Holmese

Původní kresby Sherlocka Holmese pochází od kreslíře Sidneyho Pageta. Zdroj: commons.wikimedia.org

Holmesologie je věda, která se zabývá životem a dílem Sherlocka Holmese. Jeho obdivovatelé věří, že slavný detektiv, ani doktor Watson nebyli pouhými literárními postavami, ale skutečnými lidmi. Veškerá dobrodružství sepsal Sherlockův přítel, přičemž Arthur Conan Doyle figuroval pouze jako literární agent.

Holmesologové se po celém světě sdružují do společností Sherlocka Holmese a jedna taková funguje i v Česku. Její prezident Aleš Kolodrubec zhodnotil proměny slavného detektiva v emailovém rozhovoru.

Od prvního knižního vydání prošel Sherlock Holmes mnoha změnami. Jaká jeho podoba se vám nejvíce zamlouvá?
Ta původní.

A jaká vás naopak vystrašila tím, jak moc se vzdálila předloze?
Těžko říct, že vystrašila, protože je spíše k pousmání či pláči: americký seriál Elementary zcela bezostyšně napodobující úspěšného BBC Sherlocka. I když pravda, kdysi mě přímo vyděsil Sherlock Holmes v knize Golemův stín.

A pokud jde o nejnovější zpracování, je Holmesovi bližší Benedict Cumberbatch, nebo Robert Downey Jr.?
První film s Robertem Downeyem jsem vzal na milost, druhý (Hra stínů) už za moc nestál. BBC Sherlock a nápad tvůrců se mi líbí. Proto spíše Benedict Cumberbatch než Robert Downey, kterého však předčí jeho Watson Jude Law. O kvalitách Martina Freemana nemluvě! Není to (Cumberbatch, ale i jiní) však moje představa toho původního, knižního Sherlocka Holmese. Vždy tam tvůrci vloží tu svou. Navíc je těžké najít vhodného herce, nejen po stránce typové.

A jak se podle vás Sherlock Holmes zabydlel ve 21. století?
Nápad je to zajímavý a přináší výzvu. Nicméně to není a ani nemůže být ten původní Doyleův (či Watsonův?) Sherlock Holmes. Tudíž je to něco nového. Ale BBC se podařilo vytvořit skvělý seriál, který přitahuje diváky. A mnozí si třeba přečtou i to, na základě čeho vznikl. Ocení pak jistě řadu narážek na předlohu. Je jich tam velmi mnoho.

Jak velký je zájem fanoušků o členství v České společnosti Sherlocka Holmese? Dá se říct, že s každým novým zpracováním roste?
Přesně tak, mírně narůstá. Zájem o naši společnost kopíruje novou tvorbu a probuzený zájem veřejnosti o postavu slavného detektiva.

Aleš Kolodrubec je prezidentem České společnosti Sherlocka Holmese. Po objevení Doyleova díla začal přispívat do londýnského holmesovského časopisu a společně s dalšími nadšenci beseduje o knižních dobrodružstvích. Občas bývá k vidění s typickou kostkovanou detektivní čepicí a dýmkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cumberbatch je lepší než Downey Jr., říká prezident holmesologů