Menu
TOPZINE.cz
Apetit

5 filmů s pozoruhodnými detektivy. Od Sherlocka po zvířecího detektiva

Redakce

Redakce

25. 3. 2014

V průběhu dubna zavítá do kin norsko-český film Detektiv Down. V něm se nám představí prazvláštní hrdina, který touží po tom stát se soukromým detektivem. Problém ale je, že v jeho schopnosti nikdo nevěří. Nakonec ale ukáže, že si zaslouží dostat šanci. Podívejme se nyní spolu na další pozoruhodné detektivy, kteří svými pracovními metodami dokážou pobavit i okouzlit nejednoho diváka. 

FOTO: Koláž k článku Pozoruhodní detektivové

Máte svého oblíbeného pošuka? Koláž: Jakub Vondrák, TOPZINE.cz

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes je původně literární postava soukromého detektiva z povídek a románů sira Arthura Conana Doyla, jehož příběhy se odehrávají v období druhé poloviny 19. století až do počátku 20. století. Sherlock Holmes se však dočkal jak seriálového, tak filmového zpracování.

Sherlock je introvert, který nemá rád společnost. Jeho jediným přítelem je John Watson, doktor a válečný veterán, se kterým sdílí svůj byt. Žije si bohémským životem a je pověstný svým intelektem stejně tak jako bojovými schopnostmi. I přes nejrůznější kontroverznosti je ve své práci přeborníkem a nikdo ho nemůže vodit za nos. Podívejte se sami, jak se dělá správně detektivní práce.

video
play-sharp-fill

Růžový panter

Dalším pozoruhodným detektivem v naší sbírce je inspektor Jacques Clouseau. Člověk, kterého se obává celá zločinecká banda, ale bohužel i všichni ostatní, kteří s ním kdy přišli do styku. Ne že by se jim zdál nebezpečný, ale jeho metody jsou, jen si to přiznejme, ve většině případů, trochu nešikovné. Charakterizují ho zcela mylné deduktivní schopnosti, neschopnost pochopit věci, které jsou jasné hned na první pohled, omezená jazyková výbava i celková neschopnost koordinovat vlastní pohyb.

Podstatné je ale to, že i přes prazvláštní metody je ve vlastním detektivním snažení vždy úspěšný a vyřeší i ten nejzapeklitější zločin. A tak dostane na starost zatím nejtěžší případ. Najít ukradený diamantový prsten nevyčíslitelné hodnoty. Jestli je to úkol vhodný právě pro takového nešiku, posuďte sami.

video
play-sharp-fill

Ace Ventura

Kdo by nemiloval Jima Carreyho? Dejte mu roli milovníka zvířat a bláznivého detektiva a uvidíte, co předvede. Neskutečné grimasy, komické postoje, zvláštní pracovní metody, ale hlavně ohromující výsledky.

Ace Ventura je specialistou v pátrání po ztracených zvířatech. Dočkal se celkem dvou filmových zpracování, která dodnes baví celou řadu lidí a nespočet filmových hlášek zůstalo i po letech nesmrtelných. V prvním filmu pátrá Ace po delfínovi, který je maskotem týmu amerického fotbalu. A jelikož je tým bez svého delfína ztracen, pouští se Ace do pátrání.

Ve druhém filmu se Ace po hlavě vrhá do pátrání po posvátném zvířeti kmene Wačatů, po bílém netopýrovi, kterého má náčelníkova dcera dostat jako svatební dar. Pokud by se náhodou netopýr nenašel, kmen, ze kterého pochází ženich, by neváhal a rodinu nevěsty by bez váhání zmasakroval. To Ace ale nemůže dopustit, nejen proto, že sám má pro nevěstu slabost.

video
play-sharp-fill

Detektiv Down

Nemůžeme nepokračovat v charakteristice tohoto zvláštního detektiva, Roberta Bogeruda, kterému nikdo nevěří. On sám si ale chce splnit velký sen. Chce se stát opravdovým detektivem, jako je jeho otec. Problém ale je, že veškerá klientela prchá, jen co si Robert sundá klobouk. Trpí totiž Downovým syndromem a nikdo nevěří, že by to tento postižený mladík mohl v detektivní branži někam dotáhnout.

Jednoho dne se mu ale poštěstí a získá svůj první případ. Legendární bruslař záhadně zmizí a příbuzní si k jeho nalezení vyberou právě Roberta. Potřebují totiž co nejvíce neschopného detektiva, který bruslaře nenajde, ale ukonejší senilní babičku. A tak se Robert pustí do pátrání trochu netradičním způsobem.

Ten spočívá v tom, že bude pokračovat v životě bruslaře tak, jako by se nic nestalo. Bude tedy žít jeho život a přijde na to, co se skutečně stalo. Všem nakonec ukáže, že není tak hloupý, jak se na první pohled mohlo zdát.

video
play-sharp-fill

Monk

Detektiv Monk se dočkal nejenom filmového, ale také seriálového zpracování. Je to detektiv s výjimečnými pozorovacími schopnostmi, kterému neunikne sebemenší maličkost. Je ale až takový puntičkář, že si jeho okolí občas klepe na čelo a považuje ho za blázna. I přes to je ale jeho instinkt neomylný a jeho paměťové a kombinatorické schopnosti fenomenální. V pátrání se mu nikdo nevyrovná.

Poté, co Adrianu Monkovi zemřela žena, upadl do úzkostné psychické poruchy. Trpí fobiemi z lidí, davů, výšek, mikrobů a mléka. Je obsedantní a roztržitý. Při práci ho musí neustále uklidňovat jeho osobní ošetřovatelka a musí pravidelně docházet na psychoterapii. I přes všechny těžkosti se živí jako soukromý konzultant a vypomáhá při vyšetřování. A ve své práci je nepřekonatelný. I když s ním mají jeho kolegové občas problém.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 filmů s pozoruhodnými detektivy. Od Sherlocka po zvířecího detektiva