Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mám obsesivně kompulzivní tendence, stejně jako Monk, říká jeho představitel

Anna Bílá

Anna Bílá

9. 5. 2013

Můj přítel Monk. Seriál, který byl spuštěn v roce 2002 , sleduje život Adriana Monka, detektiva, který trpí obsedantně kompulzivní poruchou (OCD) a dalšími fobiemi. Stal se velice úspěšným a stanice Universal Channel 9. května spustí vysílání 6. série.

FOTO: Tony Shalhoub jako Adrian Monk

Tony Shalhoub jako Adrian Monk. Zdroj: Universal Channel

Adrian Monk, jehož ztvárnil Tony Shalhoub, dlouho pracoval pro policii v San Francisku. Když mu ale za nevyjasněných okolností zemřela jeho manželka Trudy, stáhl se do svého světa, odmítal opustit svůj dům a jeho psychická nemoc se projevila naplno. Byla mu přidělena soukromá ošetřovatelka. S její pomocí se odvážil ven a spolupracuje s policií na obzvláště těžkých případech. Jeho porucha mu totiž umožňuje vidět i ty nejmenší detaily, které ostatním uniknou.

Tony Shalhoub strávil hraním Adriana Monka několik let. Tvůrci do něj vložili něco ze Sherlocka Holmese a jeden ze spolutvůrců a produkčních David Hoberman do postavy vložil také něco ze sebe. V dětství totiž trpěl velice silně OCD (obsesivně kompulzivní porucha) a dodnes se jí zcela nezbavil.

Lidé si Tonyho alias Adriana Monka automaticky spojují s obsedantně kompulzivní poruchou. A herec sám přiznává, že některé zvyky převzal. „Hodně jsem si zvykl dotknout se něčí pěsti, než si na pozdrav potřást rukou,“ souhlasil Tony. „Lidé za mnou často chodí a říkají, že Monk jim hodně pomohl a tato porucha už není takové tabu. A i když to nebyl prvotní plán celého seriálu, moc mě to těší.“

FOTO: Tony Shalhoub a Snoop Dogg

Tony Shalhoub a Snoop Dogg. Zdroj: Universal Channel

Hraní člověka s psychickou poruchou ovšem musí být velmi náročné. „Ze začátku jsem pracoval s doktorem, který se zabýval výhradně pacienty s OCD. Dal mi mnoho materiálů, ze kterých jsem mohl čerpat a hodně mi pomáhal. V dalších sériích už to šlo tak nějak samo. Navíc jsem mohl také chodit pro rady za Davidem Hobermanem, když jsem nevěděl, jak si s něčím poradit.“

Monk ale netrpí jen OCD. V seriálu se zmiňuje, že trpí dalšími 312 fobiemi. Mezi nimi je například mysofobie (strach ze znečištění, nákazy), laktofobie (z mléka), klaustrofobie, strach z výšek, z davů, nekrofobie či strach z ostrých předmětů (aichmofobie). Není divu, že potřebuje osobní asistentku. Ta ho všude vozí, nakupuje pro něj a nosí u sebe zásobu vlhčených ubrousků. Monkova mysofobie je totiž tak silná, že se nedotýká holýma rukama ani klik u dveří a po každém potřesení rukou si je potřebuje utřít.

Tony Shalhoub za svou roli Monka získal roku 2003 Zlatý Glóbus. To skutečně značí, že jeho výkon je velmi přesvědčivý. Jeho nejbližší okruh mu prý dokonce několikrát naznačoval, že on sám touto poruchou také trpí. „Sám bych se tak necharakterizoval, ale mám určité tendence k tomu, abych se vyhýbal některým věcem jako Monk,“ přiznal Tony. „Někdy to jinak nejde. Musím porovnat věci na stole, nebo porovnat papíry… Nemyslím si, že je to porucha, spíš mám rád pořádek. Když ho hraji, někdy nechám zkrátka tyto impulzy, aby se samy projevily.“ A to má zřejmě velké zásluhy na autentičnosti Adriana Monka.

FOTO: Tony Shalhoub

Tony Shalhoub. Zdroj: Universal Channel

Adriana Monka samozřejmě trápí nevyjasněný případ smrti jeho milované manželky Trudy. Ta zemřela při výbuchu v autě. Monk věří, že bomba byla nastražená pro něj. Od tohoto incidentu se jeho OCD velice zhoršila. Sám Adrian několikrát v seriálu řekl, že už nikdy nebude doopravdy šťastný bez Trudy. „Myslím si, že kdyby se případ její smrti úplně vyřešil, Monk by byl schopný svoje symptomy potlačit. Protože plně se projevily právě tehdy, když zemřela. I když byl už dřív obsedantně-kompulzivní, jeho žena mu pomáhala držet všechno pohromadě.“

A představa o tom, že by se Monk mohl dočkat i celovečerního filmu, je zřejmě lákavá pro tvůrce i fanoušky. „Bylo by to skvělé,“ přiznal Tony Shalhoub. „Doufám, že se to stane. V šesté sérii jsme poslední díl rozdělili na dvě části. V celku by daly dohromady celý film. Ukázali jsme, že bychom něco takového dokázali. Takže opravdu doufám, že by se někdy něco takového mohlo stát.“

Čeští fanoušci seriálu Můj přítel Monk se mohou momentálně těšit na šestou sérii. Tu ve druhé epizodě obohatil svým výstupem například i Snoop Dogg. Vysílat se začne 9. května na stanici Universal Channel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mám obsesivně kompulzivní tendence, stejně jako Monk, říká jeho představitel