Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Z hlubin věků. Sbírka historických příběhů od Arthura Conana Doyla

Redakce

Redakce

22. 9. 2010

V češtině dosud nepublikovaná kniha obsahuje kratší prózy z období starověku a středověku. Spisovatel se v ní zaměřuje na důležité momenty v dějinách lidstva. My se pro změnu v následujícím textu zaměříme na dojem z jeho snažení.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Sir Arthur Conan Doyle působil jako lékař, laický kazatel, spiritista, historik a reformátor občanského života. Světovou proslulost získal nesmrtelnou postavou londýnského detektiva Sherlocka Holmese, ovšem kromě toho napsal celou řadu povídek a románů. S jedním z jeho děl se nyní může seznámit i český čtenář, neboť Z hlubin věků poprvé vychází také v našem jazyce.

Autor ve svém díle využívá rozsáhlých znalostí z historie a také nemalé cestovatelské zkušenosti. Výsledkem je dvanáct povídek, jež obsahuje kniha poutající čtenářovo oko originální obálkou Evy Bystrianské. Chtělo by se říct, že už samotné jméno velmi populárního autora je garantem kvality. Bohužel hned na začátku musím uvést, že skutečnost neodpovídá očekávání.

Kdyby šlo o antologii, rozdílná úroveň textů by se dala pochopit. Jenomže o antologii jaksi nejde, a tak kolísání mezi dobré a Bože, co to…?, je stěží akceptovatelné. Spisovatel vedle sebe staví jednu z nejzajímavějších povídek knihy, Svobodnou Británii, která po dočtení nutí mysl pracovat a domýšlet si všechny důsledky plynoucí z jednoho historického rozhodnutí, a nic neříkající Příchod Hunů, jenž…opravdu nic neříká. S trestuhodnou lehkostí čtenáře navnadí Poslední galérou, skutečným příběhem hrdinství bez patosu o posledním zápase s nevyhnutelným, aby ho později strhl z nebes na tvrdou zem, kamsi do rozbředlého bláta Obra Maximina nebo Červené hvězdy.

Ovšem zvláštní pozornost si zasluhují dvě povídky. Vzpomínáte na to, že autor se rovněž zajímal o spiritismus? Ale no tak! První odstavec! Spiritistické ladění nalezneme ve Stříbrném zrcadlu a Skrze závoj. Ačkoliv jde o příběhy zaměřené na duchovno, paradoxně se dají považovat za symboly celé povídkové sbírky.

První je o manželské dvojici, jež při návštěvě zřícenin římské pevnosti zjistí, že se poznala mnohem, mnohem dříve. Po dočtení se na apatií našpulené rty dere otázka: „No a?“ Na vině je odbyté zpracování velmi zajímavého tématu minulých životů, které by jakýkoliv průměrný spisovatel rozmělnil na dvousetstránkový román. (Stejně tak, přestože nyní čerpám z jiného soudku, si románové zpracování zaslouží čtenářsky atraktivní námět povídky Domů.) Závěr číslo jedna – promrhaný potenciál.

Druhý příběh, Stříbrné zrcadlo, je o, řečeno fantasy hantýrkou, magickém artefaktu. Ano, zrcadle, stříbrném. Některá zrcadla dokážou skládat dámám poklony (jinak by už dávno letěla z okna či proti zdi), jiná zase ukazují fragmenty minulosti, té anglické, pochopitelně, neb mají vlastenecké cítění. Na textu je zajímavé, že se autor tentokrát uchýlil k deníkové formě, což vnáší vítanou rozmanitost a nutí čtenáře prožívat dění zároveň s hrdinou. Závěr číslo dva – i když je příběh vcelku o ničem, neunudíte se, jelikož je napsán (opět – vcelku) stravitelně.

Nakladatelství Z hlubin věků prezentuje jako dílo, jež poskytuje silné náměty k zamyšlení nad morálkou a duchovními kořeny novodobé společnosti, stejně jako hlubokou sondu do mechanismů moci. S tím se dá do určité míry souhlasit, do určité míry (proti slovu silné jsou totiž silné výhrady). Především ale kniha působí jako řada výtahů z historie, přesněji jako přiblížení vybraných historických okamžiků, kterým se dostalo jednou více, jindy méně povedeného literárního zpracování.

Texty využívají nadmíru srozumitelného jazyka a prostých lstí mluvnických obratů. Výhodou je, že díky této skutečnosti, se do nich mohou začíst i mladší čtenáři. Navíc potenciální zájemce nebude zatížen historickými podrobnostmi, tudíž danou knihu může číst i člověk, kterému hodiny dějepisu nikdy neučarovaly.

Jestliže jste se našli v některé z těchto skupin, můžete dát autorovi šanci. Pokud ale nestojíte o jednoduché texty, jež vaše znalosti nikam neposunou, neobohatí jazyk, anebo nejste dost unavení na odpočinkové čtení, hledejte dál, tady nezastavujte!

Název originálu: Conan Doyle Stories
Český název: Z hlubin věků
Autor: Arthur Conan Doyle
Překlad: Věra Klásková
Obálka: Eva Bystrianská
Počet stran: 152
Vazba: vázaná s přebalem
Formát: 150 x 210 mm
Vydalo: EMINENT, 2010
Doporučená cena: 239 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Z hlubin věků. Sbírka historických příběhů od Arthura Conana Doyla