Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

8 zajímavostí o Meryl Streep. Prvního Oscara zapomněla na toaletě

Příjmení Messerschnitz by nejspíš nikomu nic neřeklo. Stačilo ale jméno připomínající řízek změnit na znělé Meryl Streep a dnes ho po celém světě uctívají nejen filmoví fanoušci, ale také režiséři.

Meryl Streep nikdy netrpěla syndromem přehlíženého ošklivého káčátka. Na střední škole byla roztleskávačkou, královnou školního plesu a už od malička milovala pozornost okolí. Nikoho tak nepřekvapilo, že se nakonec rozhodla vyměnit právnickou školu za studium herectví. Netrvalo dlouho, a i přes zlé jazyky poukazující na vychýlenou nosní přepážku, se Meryl doslova přes noc stala filmovou hvězdou, která ze své vady na kráse udělala poznávací znamení.

Už za svůj čtvrtý film Lovec jelenů byla nominována na Oscara a o rok později taky jednoho obdržela. U Meryl rozhodně platí, že co role, to zážitek, a tak není divu, že se divákům zapsala do paměti jako žena mnoha tváří. Ať už jste si ji ale zamilovali v divokých Vzpomínkách na Afriku, dojemné Sophiině volbě, jako tancující a zpívající svobodnou matku v muzikálu Mamma mia!, oscarovou Margaret Thatcherovou v Železné lady nebo jako skutečnou železnou lady Mirandu Prestleyovou v Ďábel nosí Pradu, jedno uznat musíte – Meryl v tom zkrátka umí chodit.

A protože Meryl není nikdy dost, můžete se už od 11. září těšit na to, že ji uvidíte v novém snímku (a v děsivé paruce) Dárce.

1. Celý život chtěla být stará

V souvislosti s elegantním stárnutím se často hovoří právě o Meryl, která se stala živým důkazem toho, že čím starší žena je, tím lépe vypadá. Herečka sama přiznává, že být starší byl její sen už od dětství. „Byla jsem podivné dítě. Ráda jsem si představovala, jak bych vypadala, kdybych byla stará. Vzala jsem matčinu tužku na obočí, nakreslila si vrásky a seděla jsem schoulená v křesle s takovým tím smutným a unaveným obličejem,“ popisuje.

Za ideální věk prý považovala čtyřicítku. „Vlastně jsem se vždycky cítila na čtyřicet. A když jsem do té čtyřicítky zestárla, najednou jsem měla pocit, jako když mi konečně padnou šaty. A už jsem nechtěla být ničím jiným než sama sebou,“ zdůvodňuje herečka, proč jí stárnut nikdy nedělalo problém.

2. Málem právničkou

Meryl se původně chystala jít na práva, když ale v den přijímacího pohovoru na vysokou školu zaspala, brala to jako znamení, že má v životě zkusit něco jiného. A proč si vybrala právě herectví? „Každý z nás byl kdysi tříletým dítětem, které stojí uprostřed obývacího pokoje a všichni ho obdivují, jak je úžasné. Všichni jsme pak dospěli, ale jen ti, z kterých se stali herci, za tu exhibici uprostřed pokoje dostávají zaplaceno,“ směje se.

FOTO: Meryl Streep - Iron Lady

Když už nemohla být železnou lady v soudní síni, aspoň si ji zahrála. Zdroj: Bioscop

3. Nesnáší se s Madonnou

Hollywoodská scéna je přímo přesycená komplikovanými vztahy hereček, které při nejrůznějších akcích dávají zabrat organizátorům při vytváření zasedacího pořádku. Jedna s druhou nemluví, protože jí přebrala film, reklamní kampaň nebo manžela, jiná se zase doslechla o drbech, které o ní kolegyně šíří. Ačkoli Meryl zvládá většinu sporů s noblesou, jejím slabým místem je vztah s popovou královnou Madonnou.

Když se obě ucházely o roli ve filmu Hudba mého srdce a Meryl konkurz vyhrála, zvládly to s elegancí obě. Když se ovšem tvůrci muzikálu „opovážili“ do roli Evity v Material Girl obsadit právě slavnou zpěvačku, Meryl už se neudržela. Prohlásila, že umí zpívat mnohem lépe a že jestli roli bude hrát Madonna, doslova jí vyškrábe hrdlo. Roli nakonec Madonna opravdu dostala, krk jí ale zůstal kupodivu celý.

FOTO: Ďábel nosí Pradu - Meryl Streep - 20th Century Fox

Vrhnout tenhle pohled na Madonnu, tak se role ochotně vzdá. Zdroj: 20th Century Fox

4. Je mistryní akcentů

Jedním z důvodů, proč je Meryl Steep vyhledávanou herečkou, je podle režisérů její schopnost zahrát prakticky cokoli a s jakýmkoli přízvukem. Ať už se musela kvůli natáčení vypořádat s polským či australským přízvukem nebo mluvit jazykem drsného Bronxu, zvládla to pokaždé s přehledem. Její znalost cizích jazyků jí navíc přinesla nejednu vtipnou situaci.

Když se pokoušela dostat roli v remaku King Konga, producent svému synovi italsky řekl, že se na roli nehodí, protože je příliš ošklivá a vypadá jako prase. O vteřinu později už se topil v rozpacích, když mu Meryl s ledovým klidem italsky odpověděla.

5. Oscara nechala napospas ostatním dámám

Ačkoli byla na Oscara nominována hned osmnáctkrát, ve zlatou sošku se jí povedly proměnit jen tři. Možná to má ale na svědomí přístup k těmto cenám, která neplánovaně předvedla při obdržení prvního Oscara. Toho za roli ve filmu Kramerová versus Kramer totiž zapomněla v roce 1979 na záchodě.

FOTO: Meryl Streepová ve filmu Sophiina volba

Nechat Oscara na umyvadle, nebo ne? Tomu se říká Sophiina volba. Zdroj: Universal Pictures

6. Pomluvila Disneyho

Je tomu sotva pár měsíců, co se na předání vyznamenání herečce Emmě Thompson, postarala o pořádný rozruch. Během svého projevu totiž dokázala dost nečekaně odbočit až k Disneymu, kterého přede všemi nařkla z toho, že je genderově zaujatý a má rasistické názory. Jako důkaz použila dopis, ve kterém Disney odmítl uchazečku o práci s tím, že „ženy nemají nárok na to, aby dokázaly vykonávat práci animátora stejně dobře, jako to umí mladí muži“. Vážnost tohoto výroku však trochu podkopal fakt, že byl dopis z roku 1938.

7. Umí se rvát

Při nedávném natáčení snímku Blízko od sebe, kde se setkala s Julií Roberts, prý konečně předvedla, že není žádná křehulka. „Vidět Meryl při práci je zkrátka neuvěřitelné. Člověk stojí v němém úžasu a říká si, kde se to v ní sakra bere. Tak jsem si myslela, že budem sedět a povídat si o tom, jak jsme jedinečné a inspirující a najednou jsem na ní musela ležet,“ směje se Julia. Scénář jim předepisoval pořádnou bitku a Julia se svěřila, že násilí rozhodně bylo hrané: „Meryl má fakt neuvěřitelnou sílu!“

FOTO: Mamma mia! - Meryl Streep a Pierce Brosnan

Jako muzikálová Donna překvapila celý svět, jen dětem se možná nezavděčila. Zdroj: Universal Pictures

8. Nejvíc se bojí kritiky vlastních dětí

Často se říká, že naším největším kritikem jsme my sami. U Meryl je to zase její rodina, která prý funguje tak trochu jako měřič trapnosti. Horké chvilky zažila zvlášť při natáčení muzikálového filmu Mamma mia!, kde si Meryl zazpívala i zatančila. A jak se svěřila, děti z jejího zpěvu nikdy příliš nadšené nebyly. Nejvíc se bála názoru svého syna, který se živí jako muzikant.

Přesto se snaží celou věc brát s humorem a novinářům tvrdí, že roli vzala právě kvůli tomu. „Ten film jsem chtěla dělat, abych zahanbila svoje dvacetileté děti. Aby až uvidí moje taneční čísla, byli tak pokořeni, že se budou muset odstěhovat někam na Aljašku,“ nechala se slyšet Meryl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

8 zajímavostí o Meryl Streep. Prvního Oscara zapomněla na toaletě