Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

7 zajímavostí o Harrisonu Fordovi: V živém vysílání propíchl ucho moderátorovi

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

23. 8. 2014

Rodák z Chicaga neměl cestu k úspěšné kariéře lehkou. Díky nástrahám osudu si ale dnes troufne zahrát prakticky jakoukoli roli. Třeba roli pracovníka v tetovacím salonu, který v přímém přenosu propíchne ucho moderátorovi večerní talkshow.

Role Indiany Jonese je jeho nejoblíbenější, protože má prý všechno, co má správný příběh mít. Zdroj: Magic Box

Role Indiany Jonese je jeho nejoblíbenější. Má všechno, co má správný příběh mít. Zdroj: Magic Box

Přestože měl Harrison Ford na vysoké škole jako hlavní obor angličtinu a filozofii, dobrovolné drama se mu zalíbilo natolik, že se rozhodl stát hercem. Nenechal se zastrašit neúspěchem a čtyři roky po jeho první velké roli přišel historický průlom – byl obsazen do Hvězdných válek. Když se o pár let později dostal i k roli Indiany Jonese, bylo vyhráno. Forda kombinace těchto dvou rolí vyšvihla na vrchol žebříčku oblíbenosti a pracovní nabídky se jenom hrnuly.

Kromě těchto dvou životních milníků si ho diváci mohou pamatovat i ze starších snímků Podnikavá dívka, Svědek, Tichý nepřítel nebo nedávno natočené Enderově hře či Hezkému vstávání.

V kinech momentálně boduje s pokračováním Expendables: Postradatelní 3, přesto filmový svět dychtivě čeká především na příští rok, kdy by se měl po neuvěřitelných třiceti letech vrátit na filmová plátna v sedmém dílu Star Wars.

video
play-sharp-fill

1. Ve škole ho týrali

Ani hvězda takového formátu jako Harrison Ford se neobešla bez tradičního rituálu šikany před celosvětovou slávou. Malý Harrison, klidné a tiché dítě, byl snadným terčem pro své spolužáky, kteří na něj pravidelně čekali na školním hřišti se sprškou nadávek a pořádným nákladem kopanců. „Byl jsem malý, opravdu hodně drobný chlapec. Neměl jsem nikdy sílu ani odvahu proti tomu něco dělat,“ přiznává Ford.

2. Vysokou školu nikdy nedodělal

Harrison se rozhodně nechtěl spoléhat jen na to, že bude mít jednou úspěšnou kariéru, která mu zaplatí účty. Na vysokou se těšil a nastoupením na Ripponskou univerzitu ve Wisconsinu si splnil svůj sen. Pouhé tři dny před ukončením a získáním titulu ho ale škola vyhodila kvůli nepodařené zkoušce z filozofie. Když se později alespoň po svém oblíbeném profesoru domáhal, aby mu napsal doporučení, díky kterému by nemusel povinně narukovat, odmítl.

V dobách své počínající slávy i celé kariéry mu náhle univerzita nastavila přátelskou tvář a po Fordovi se dožadovala podpory a propagace. Vzhledem ke svým zkušenostem ale herec nenechal zneužít svou popularitu a pomoci své alma mater nakonec odmítl.

FOTO: Han Solo Harrison Ford

Ve dnech své největší slávy – Han Solo s Fordovou tváří. Zdroj: Bonton

3. Od hoblíku před kameru

Jeho cesta ke slávě však byla trnitá. Harrison Ford na svou první velkou roli čekal až do svých jednatřiceti let, do té doby se živil jako tesař. To mu ale paradoxně pomohlo k vysněnému povolání. Jednou totiž dělal skříně pro režiséra George Lucase, slovo dalo slovo a on jej obsadil do svého filmu Americké graffiti.

Právě díky svým těžkým začátkům za celou svou kariéru neztratil skromnost a dobře ví, že za svou kariéru vděčí především pořádné porci štěstí a podpoře fanoušků. „Lidé jsou velmi štědří a milí a já o nich přemýšlím jako o zákaznících. A součástí mé práce je věnovat se jim a uspokojit jejich potřeby. A zdá se mi, že je to to nejmenší, co pro ně můžu udělat – vzhledem k tomu, co oni dali v životě mně,“ myslí si herec.

4. Pojmenovali po něm pavouka

Harrison Ford je známý svou štědrostí a především náklonností k přírodě. Proto věnuje spoustu času i finančních prostředků právě do nejrůznějších projektů, organizací a nadací. „Pokud dostanu velký peněžní obnos za něco, co mi zabere den nebo dva práce, tak si to rozhodně nenechám pro sebe. Prostě ty peníze pošlu dál,“ krčí rameny.

FOTO: Harrison Ford ve filmu Hezké vstávání

Tak po tobě pojmenovali osminohou příšeru? To sedí! Zdroj: Bontonfilm

Když nedávno pomohl namluvit jeden z dokumentů, rozhodlo se Národní přírodovědecké muzeum v Londýně vzdát mu poctu, a to nejlepším způsobem, jakým dokáže – pojmenovat po něm něco v přírodě. Nad výběrem nejspíš bude jásat málokdo, ale proti gustu… Po slavném herci totiž pojmenovali pavouka – Calponia harrisonfordi.

5. Miluje neslušné vtipy

O Harrisonu Fordovi se často mluví jako o mrzoutovi, což mu umožnilo ztvárnit ve snímku Hezké vstávání téměř autenticky postavu protivného zpravodaje Mika Pomeroye. Jednu ze scén natáčel v baru se skutečnými zpravodajskými legendami, které mu údajně rozšířily především sbírku anekdot. „Točili jsem poměrně brzo ráno. Seděli jsme tam hodiny, takže jsme si čas krátili vyprávěním neslušných vtipů,“ vzpomíná herec. Na otázku, kdo z nich byl nejlepší vypravěč, odpověděl Harrison skromně: „Já, samozřejmě.“

6. Propíchl ucho moderátorovi

A navíc v přímém přenosu. Minulý rok byl Harrison Ford hostem The Tonight Show a její moderátor Jimmy Fallon se rozhodl vzdát poctu herci tím, že si od něj nechá propíchnout ucho. Nechal se slyšet, že by chtěl být jako on, a tak se hollywoodské hvězdě svěřil do odborných rukou. Jindy odměřený herec už se v polovině celé akce téměř neudržel smíchy a za mohutného potlesku zamířil s jehlou k moderátorově uchu…

Kdo do poslední chvíle čekal, že se Ford neodhodlá (nebo že sebou moderátor brzy sekne), marně. V detailním záběru byly miliony diváků svědky neobyčejného vystoupení, navíc korunovaného rudými náušnicemi z peříček, které si nakonec oba hlavní aktéři navlékli do levého ucha.

7. Nikdy nechce být režisérem

Herec se nechal slyšet, že se rozhodně nepřipojí ke spoustě svých kolegů a nebude si pauzy mezi natáčením krátit režírováním vlastních filmů, jak je tomu dnes v módě. „Proč vyměnit tu nejlepší práci na světě za tu nejtěžší?“ mluví otevřeně o svých plánech do budoucna. „Už tak trávím prakticky polovinu každého roku natáčením filmů, tak proč bych jim měl věnovat i ten zbytek? To je ten důvod, proč bych nikdy nechtěl být režisérem, producentem, ani se na něčem jakkoli podílet,“ tvrdí přesvědčeně herec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 zajímavostí o Harrisonu Fordovi: V živém vysílání propíchl ucho moderátorovi