Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

7 největších chyb při udílení Oscarů. Tyhle filmy ho měly dostat

Tomáš Dolejš

Tomáš Dolejš

26. 2. 2012

Již od roku 1929 uděluje Akademie filmového umění a věd ceny Oscar za filmové výkony v různých kategoriích. Přinášíme vám největší omyly v udílení cen za filmy a hlavní role v posledních několika letech.

Tihle všichni obdrželi Oscara, Zdroj: ofic. stránky

Harry Potter nebyl nikdy ani nominovaný

Harry Potter je sága s miliony fanoušků, od roku 2001 bylo natočeno postupně osm dílů (poslední kniha byla rozdělena na dva filmy). Alespoň jeden díl by snad mohl Oscara získat, například i kritiky ceněný Vězeň z Azkabanu od Alfonsa Cuaróna. Sošku ale žádný z dílů nezískal, neboť nebyl nikdy ani nominován. Nominace sbíral maximálně za technické prvky jako výprava nebo efekty.

Naopak Pán prstenů, snímek s Harrym často srovnávaný a s podobným složením fanoušků, byl nominován pokaždé, tedy třikrát. Za poslední díl v roce 2004 nakonec i cenu získal.

Alfred Hitchcock nikdy nedostal Oscara za režii

Jeden z nejlepších režisérů všech dob Alfred Hitchcock se svého ocenění nedočkal. Sice jednou zvítězil jeho snímek Rebeka v kategorii Nejlepší film a on sám byl pětkrát nominovaný, cenu za režii ale nikdy nedostal. Přitom v historii vyhráli někteří režiséři, kteří díru do světa neudělali, zato Hitchcockova tvorba ovlivnila mnohé další filmaře. Ani cenu za zásluhy od Akademie nikdy nedostal.

Nejvýdělečnější film není nejlepší film

V roce 2009 porazil snímek Smrt čeká všude Avatara. Je sice pravda, že nějaký film může být nejvýdělečnější, ale nemusí být skutečně kvalitní. Přesto se ale spíše nabízí jiné vysvětlení, proč Avatar nakonec získal jen tři sošky a jeho konkurent dvakrát více. Akademie není ještě připravená na natolik počítačové filmy. Spíše je zaujme příběh z Iráku, kde čekáte, jestli vybouchne nějaká bomba.

[youtube_660]RuXJe_tb4Ww[/youtube_660]

Přitom Smrt čeká všude je kritizovaná i válečnými veterány, kteří ji označují za nepřesnou a nevěrohodnou. Například zakladatel spolku amerických veteránů z Iráku a Afghánistánu Paul Rieckhoff o snímku řekl: „Nechápu, proč kritici tolik milují tenhle hloupý a chybný film. Tím, že tuhle kravinu Hollywood tak vychvaluje, zároveň dává i pořádnou facku každému vojákovi, který byl v první linii.“

Russell Crowe nemohl dostat dva Oscary za sebou

V roce 2001 získal cenu Denzel Washington za svůj výkon ve filmu Training Day. Oponoval mu však Russell Crowe za Čistou duši a nejeden kritik se divil, že spíše tento výkon nebyl oceněný. Jenže tady nešlo ani moc o kvalitu hereckého projevu, jako o to, že rok předtím Crowe už jednoho Oscara získal, za Gladiátora. A Akademie velice nerada uděluje ceny dvakrát po sobě stejnému člověku (výjimkou je snad jen Tom Hanks).

Emancipovaná matka dvou dětí je víc než závislá starší žena

Julia Roberts dostala za hlavní roli ve filmu podle skutečné události Erin Brockovich Oscara. Určitě je dobrá herečka, na svém kontě má ale lepší výkony. Spíše se nabízí vysvětlení, že tato její role byla napsaná vyloženě pro Oscara. Přitom proti ní v roce 2000 stála Ellen Burstyn. Možná vám její jméno nic neříká, zato její tvář znáte – z Requiemu za sen. V tomto snímku o drogách a všech možných závislostech zazářila.

[youtube_660]AuAlcjt2JCE[/youtube_660]

Když už je válečný film povedený, cenu dostane romantická komedie

Není moc obvyklé, aby Akademie dala přednost romantické komedii před válečným filmem. Přitom v roce 1998 by to bylo na místě. Zamilovaný Shakespeare sice má něco do sebe, řekli byste ale o něm, že je oscarový?

Přitom proti němu stáli dva klasikové filmu: Steven Spielberg natočil válečnou pecku Zachraňte vojína Ryana, která má na kontě pět sošek. Podle akademiků to ale na Shakespeara nestačilo, ten jich schytal rovnou sedm. Tenká červená linie od Terrence Malicka se pak musela spokojit jen s nominacemi.

Jak někdo umře, ani De Niro nemá šanci

Toto je poněkud odlišná situace. Peter Finch totiž dostal v roce 1976 Oscara posmrtně, jelikož zemřel chvíli před předáváním. Je to taková cena z principu, když budeme hodně cyničtí. V Networku si zahrál muže, který se chce kvůli vyhazovu z práce zabít v přímém přenosu. Zato Robert De Niro ztvárnil v Taxikářovi taxikáře (nepřekvapivě), jenž putuje ulicemi New Yorku a snaží se proti tomu, jak vypadají, bojovat. Klasika od Martina Scorseseho. Koho z nich byste ocenili vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 největších chyb při udílení Oscarů. Tyhle filmy ho měly dostat