Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

6 zajímavostí o Keanu Reevesovi. Jsem hloupý, tvrdí o sobě bez obalu

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

11. 10. 2014

Narodil se v Libanonu, za jeho exotický vzhled mohou čínské, havajské a anglické kořeny, ale ve výsledku je právoplatným kanadským občanem. Stojí za jeho úspěchem jen tahle mezinárodní směs, nebo hlavně překážky, které musel v životě překonat?

Poté, co je otec opustil, stěhoval se Keanu Reeves s rodinou z místa na místo. Matka se ještě třikrát neúspěšně vdala a sám Keanu vystřídal mnoho zaměstnání. Živil se například jako brusič bruslí nebo manažer obchodu s italskými specialitami. Kočovný život se mu pořádně ustálil v sedmnácti, kdy objevil svou lásku k herectví, které nakonec obětoval i své vzdělání a předčasně odešel ze školy. A vyplatilo se. O pět let později už stihl stát před kamerou i osmkrát do roka a jeho kariéra se začala slibně rozjíždět.

Zlom přišel po přistěhování do Los Angeles a rolích ve filmech Nebezpečné známosti či Malý Buddha. První opravdu velký úspěch ho čekal po boku Sandry Bullock v Nebezpečné rychlosti, která ho postupně dovezla ke všem jeho významným rolím – od Listopadové romance a Domu u jezera až po Téměř dokonalý zločin a legendární trilogii Matrix. Momentálně ho můžete vidět v akčním thrilleru John Wick, který přichází do českých kin už 23. října.

1. Citlivý motorkář

Keanu Reevese si většinou spojujeme s akčními filmy, a tak vás asi nepřekvapí, že mezi jeho největší vášně patří především jízda na motorce. Ta ale ne vždy dopadá nejlépe, a tak se rozhodl svou nebezpečnou zábavu trochu vyvážit a našel zalíbení ve společenských tancích. Zvláštní kombinace? Možná, ale co byste čekali od muže, jehož jméno znamená v havajštině „jemný horský vánek“?

2. I po nehodě zůstává klidný

Při jedné z talkshow si s moderátorem povídali o všech jeho nehodách na motorce a Keanu potvrdil, že má za ta léta pro strach uděláno. „Jednou jsem to napálil do auta, a když jsem ležel u silnice s vyraženým zubem a z pusy mi vytékala krev, ještě jsem se snažil řidiče toho auta uklidnit, že je to hrozně v pohodě,“ směje se herec.

„Taky mi z nohy trčela kost, ale byl jsem tak v šoku, že jsem byla fascinován tím, jak moc je bílá a musel jsem si na ni pořád sahat,“ pobavil herec všechny přítomné. Zdaleka to ale nebyla nejpodivnější věc, která ho ten den potkala: „Dostala mě jedna žena, která byla na místě nehody. Ptala se záchranářů, jestli jsem opravdu Keanu Reeves a chtěla po mně autogram.“ Inu, práce hvězdy nikdy nekončí.

FOTO: Nebezpečná rychlost - 20th Century Fox

Nebezpečně rychle jezdí i ve skutečném životě. A nejednou za to zaplatil. Zdroj: 20th Century Fox

3. Život se s ním nemazlil

Za jeho vizáží drsňáka ale nejspíš stojí i nelehký osud, který ho po celý život provázel, hlavně v rodinném kruhu. Otec od něj v dětství utekl a pár let poté skončil ve vězení za distribuci heroinu. Keanu ale neměl štěstí ani s rodinou, kterou se teprve chystal sám založit. Nejdřív jeho přítelkyně Jennifer porodila mrtvé dítě, což oba hluboce poznamenalo, a o dva roky později Jennifer sama zemřela při autonehodě.

4. Jsem hloupý, tvrdí o sobě

Zatímco většina celebrit se snaží dodělávat si vysokoškolské vzdělání se slovy, že by se aspoň v případě neúspěchu uživili i jinak (ano, určitě si umíme představit všechny herce, jak se tryskem ženou k bankovní přepážce nebo prodejnímu pultu), Keanu se netají tím, že mu škola nic moc neříká.

K filmu utekl už v sedmnácti letech, takže nemá ani maturitu. Sám o sobě prohlašuje, že ve škole vynikal leda tak ve sportu a že nikdy nepatřil k nejchytřejším. „Já jsem prostě trouba. Někteří lidé jsou chytří, jiní jsou hloupí. No, a já jsem jeden z těch hloupých,“ přiznává otevřeně.

FOTO: Dům u jezera - Warner Bros.

Sandra Bullock se mu stala dobrým filmovým parťákem. V Domě u jezera z něj vydolovala romantickou stránku. Zdroj: Warner Bros

5. V Matrixu trpěl jako zvíře

Keanu přiznává, že za úspěchem v Matrixu bezpochyby stojí těžká dřina a tvrdý výcvik. Navíc se snažil co nejméně využívat kaskadérského zastoupení a trval na tom, aby nebezpečné scény mohl dělat sám. „Víte, měl jsem jedinečnou příležitost stát se součástí něčeho tak úžasného. Pomoct ten film posunout na vyšší úroveň, udělat něco, co nikdo předtím. Něco takového vás nenechá chladným,“ popisuje.

Přesto si vytrpěl své a nezastírá, že při natáčení zažil horké chvilky. „Byly chvíle, kdy jste leželi na zemi a brečeli. Doopravdy brečeli, protože ten proud slz už nešel zastavit. A dvě hodiny na vás ležel devítikilový pytel s pískem a oni vám protahovali páteř, dokud nebylo slyšet jasné křupnutí, které do filmu potřebovali. A když k tomu konečně došlo, ještě jste jim museli poděkovat,“ směje se Keanu.

FOTO: Matrix - Warner Bros

Kultovní filmy jako Matrix se nenatočí samy. Občas je potřeba obětovat i své zdraví. Zdroj: Warner Bros.

6. Když může, pomůže

Rozhodně ale na štáb Matrixu nezanevřel, spíš naopak. Ze svého prvního honoráře věnoval patnáct milionů oddělení kostýmů a speciálních efektů a každého z kaskadérů obdaroval vlastní motorkou. Jindy se zase rozhodl vydat do ulic a strávit den s některým z bezdomovců jen tak – povídáním, sezením na chodníku a jednáním jako se sobě rovným. Jak se o něm říká, Keanu nečeká na charitativní akci nebo možnost se blýsknout před médii, Keanu pokorou a dobrosrdečností zkrátka žije.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

6 zajímavostí o Keanu Reevesovi. Jsem hloupý, tvrdí o sobě bez obalu