Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 oblíbených kung-fu filmů Keanu Reevese. Nezapomněl na Matrix

Anna Bílá

Anna Bílá

6. 1. 2014

Do kin vstoupil film 47 Róninů s Keanu Reevesem v hlavní roli. Hraje tu nalezence Kaie, který vyniká svými bojovými schopnostmi a ocitá se tak mezi skupinkou samurajů. Keanu Reeves sestavil vlastní žebříček pěti oblíbených filmů s bojovou tematikou Dálného východu.

FOTO: Keanu Reeves

Keanu Reeves. Zdroj: distributor filmu

Drak přichází

Tento snímek pochází z roku 1973 od režiséra Roberta Clouse. Hlavní postavu si zahrál Bruce Lee, který přijíždí do města na turnaj v bojových uměních a zároveň přijíždí pomstít smrt své sestry. „Je to základ pro všechny, kteří se chtějí dále dívat na kung-fu filmy,“ řekl Keanu Reeves.

„Tenhle film jsem viděl v kině jako dítě. Bylo to na Times Square, vzal mě tam nevlastní otec. V tom filmu je vše – vystupování, příběh, drogy, záhada, sex… Tak trochu ve stylu Jamese Bonda. Všechno je skvělé, hudba, drama, vzpomínky, začátek turnaje a bojování. Skvělé.“

video
play-sharp-fill

King Boxer

Film sleduje příběh studenta Ge Houa a odehrává se v době okupace Číny Japonskem. Hlavní hrdina se dostane mezi dvě nepřátelské školy bojového umění, které mezi sebou soupeří v turnaji. Jeho cílem je zvítězit v turnaji a vzepřít se konkurenční škole i okupaci.

„Co mě zaujalo jako dítě, bylo, když jednomu chlápkovi vyškrábnou oční bulvy,“ vzpomíná Reeves. „Tohle na mě tehdy udělalo vážně dojem. Potom už jsem si samozřejmě začal uvědomovat další věci – studenta, gangy, zradu, pomstu. Vždycky jsem měl také pocit, že je tam skrytá politická a sociální propaganda.“

video
play-sharp-fill

Fist of Legend

V hlavní roli tohoto filmu z roku 1994 se objevil Jet Li a režíroval ho Gordon Chan. Příběh se točí kolem čínského bojovníka Chena Zhena, který chce pomstít smrt svého učitele kung-fu. Odehrává se v roce 1937, tedy v době japonské okupace Číny. Chen ví, že to udělali Japonci, ale jeho pomstu zkomplikuje vztah, který si vybuduje k japonské dívce.

„Tenhle film mi pustili Wachowští, než jsme začali natáčet Matrix,“ řekl Reeves. „Pomyslel jsem si, jak je skvělý. Je tam hodně boje, Jet Li hraje skvěle. Je to dobrý, čistý a skvělý bojový film.“

video
play-sharp-fill

Tai Chi Master

Jet Li podruhé, tentokrát ve snímku od Woo-pinga Yuena z roku 1993. Jedná se o příběh dvou mladíků, kteří se spolu seznámili v klášteře, dospěli spolu a učili se bojovým uměním. Jenže pak jsou kvůli zradě jednoho z nich z kláštera vyloučeni a jejich cesty se rozcházejí různými směry.

„Na tom filmu je něco krásného. Ten prostor. Tenhle film opravdu velice doporučuji.“

video
play-sharp-fill

Matrix

„Musím sem zařadit i Matrix,“ prohlásil Reeves. „Zařazuji ho jako takové moderní pokračování tradice kung-fu filmů. Myslím, že je v Matrixu dostatek kung-fu, aby za něj mohl být považovaný.“

Těžko se tomu věří, ale Matrix od Wachowských vyšel už v roce 1999. Počítačový expert s přezdívkou Neo hledá odpovědi na otázky, které ho už dlouhou dobu trápí. Nabídne mu je Morpheus, který mu ukáže, v jakém světě skutečně všichni žijí. A Neo nakonec zjistí, že je jediný, který může všechno změnit.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 oblíbených kung-fu filmů Keanu Reevese. Nezapomněl na Matrix