Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Leonardu DiCapriovi. Vyrůstal mezi dealery a prostitutkami

Nikola Němcová

Nikola Němcová

19. 1. 2014

Díky Titaniku získal srdce miliónů dívek, ale až jeho pozdější filmy přesvědčily diváky, kteří o něm pochybovali, že má talentu na rozdávání. Tento týden do kin vstupuje snímek Vlk z Wall Street, který mu vynesl jeho druhý Zlatý glóbus.

FOTO: Vlk z Wall Street

Leonardo má na kontě další úspěšný film. Zdroj: Bontonfilm

Leonardo Wilhelm DiCaprio se narodil 11. listopadu 1974 v Los Angeles. Jeho otec George, napůl německého a italského původu, byl ilustrátorem a distributorem undergroundových komiksů. Jeho matka Irmelin, Němka s ruskými kořeny, se živila jako sekretářka. Rodiče se spolu rozvedli, když byl Leovi pouhý jeden rok. Od té doby vyrůstal převážně s matkou a s otcem se vídal jen občas.

Po střední škole pokračoval ve studiu na Los Angeles Center for Enriched Studies. Učení ho ale nikdy nebavilo. „Hodně jsem podváděl. Nebavilo mě dělat úkoly a většinou jsem si sedal vedle někoho hodně chytrého,“ vypráví o svých studentských letech.

Svoji kariéru začal v televizních reklamách na nejrůznější produkty. Ve své úplně první reklamě propagoval mléko. Od reklam to byl už jen krůček k televizním seriálům a odtud ke světu filmu. Snímek Dospívání po americku, kde se objevil po boku Roberta De Nira, mu zajistil uznání od kritiků. Dokonce získal cenu Asociace chicagských filmových kritiků.

Tentýž rok ale natočil podstatnější film pro jeho kariéru, a to Co žere Gilberta Grapea, kde ztvárnil mentálně postiženého bratra Johnnyho Deppa. Tato role mu vysloužila nominaci na Zlatý glóbus a na Oscara.

video
play-sharp-fill

Přelomovým se pro něj ale stal rok 1997, kdy si ho James Cameron vybral do svého celovečerního hitu Titanic. Z Leonarda a Kate Winslet se ze dne na den staly hvězdy. U následujících projektů byl Leonard vystaven těžké zkoušce. Několik filmů kritici tvrdě ztrhali.

Až v roce 2002 se dokázal vyšplhat zpět na vrchol, za což může převážně vděčit Martinu Scorsesemu. Během té doby stačil získat dva Zlaté glóby a další dvě nominace na Oscara. Třeba se mu letos konečně poštěstí a odnese si zlatého plešouna za film Vlk z Wall Street.

1. Jméno má po slavném malíři

O tom, jak přišel ke svému křestnímu jménu, koluje zvláštní historka. Jeho těhotná matka byla na výstavě v muzeu v Itálii, a zrovna když si prohlížela obraz od Leonarda Da Vinciho, poprvé ucítila kopnutí od svého miminka. Od té chvíle jí bylo jasné, jak svého potomka pojmenuje.

2. Vyrůstal v chudinské čtvrti

Leonardo vyrůstal v té nejchudší čtvrti v Hollywoodu, kde se nacházeli samí překupníci drog a prostitutky. Mělo to na něj takový vliv, že nikdy nezačal experimentovat s drogami.

Sláva z Titaniku Leovi vlezla do hlavy. Zdroj: Bontonfilm

Sláva z Titaniku Leovi stoupla do hlavy. Zdroj: Bontonfilm

„Bylo to docela strašidelné. Hodněkrát mě zmlátili. Vídal jsem tam lidi, jak mají sex v uličkách. A když jsem viděl, jak je na tom moje čtvrť špatně, kolik je tam lidí závislých na heroinu, odradilo mě to od drog. Jakmile do toho jednou spadnete, vezme vám to kontrolu nad vaším životem. Nejste sami sebou, a to jsem nikdy nechtěl.“

„Navíc když jsem vyrůstal, neměl jsem moc kamarádů. Byl jsem jen já a mí rodiče. Ale díky nim na mě neměla ta čtvrť špatný vliv. Táta mě představoval umělcům a máma se mě vždycky snažila dostat na tu nejlepší školu, kterou našla,“ vypráví Leonardo o svém dospívání.

3. Sláva mu vlezla do hlavy

Díky úspěchu filmu Titanic se z Leonarda stala ze dne na den hvězda. Ve dvaceti letech to ale nedokázal ustát. Hodně flámoval, žádná holka mu neřekla ne a sám James Cameron se vyjádřil, že se choval jako fracek.

Nedostavil se ani na předávání Oscarů a dle jeho vlastních slov obdivuje Kate Winslet, jak se ona dokázala s nově nabytou slávou vypořádat. I když přiznává, že víc se pozornost soustředila na něj, protože byl pro všechny ty divačky Jackem Dawsonem, hrdinou. A proto začala jeho rebelská léta. Snažil se to ze sebe setřást. Časem ale pochopil, že takhle se nedá žít.

FOTO: Leonardo DiCaprio ve filmu Great Gatsby

Leonardo jako Jay Gatsby. Zdroj: Warner Bros.

4. Stará se o životní prostředí

Leonardo je jedním z největších ochránců životního prostředí v Hollywoodu. Jezdí hybridem, má solární panely na svém domě a dodržuje většinu pravidel. Scenáristicky se podílel na dokumentu 11. hodina, který se dotýká palčivých otázek o životním prostředí.

Dále se věnuje i charitě. V roce 2010 věnoval 1 milion dolarů na pomoc obětem zemětřesení na Haity. Často též přispívá na prezidentské kampaně. Podporoval Billa Clintona, Al Gora, Johna Kerryho a nejnověji Barracka Obamu.

5. Do chomoutu se nechystá

O Leonardovi se říká, že střídá jednu modelku za druhou a do chomoutu se jen taky nechystá. Kdykoliv se ho někdo zeptá na ženění, jednoduše odpoví, že to se teprv uvidí.

„Nevím, jestli se někdy ožením. Pokud si někoho vezmu, tak někoho s kým budu už 10 nebo 20 let žít. Asi nemám takovou kuráž, jako měl Romeo,“ říká.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Leonardu DiCapriovi. Vyrůstal mezi dealery a prostitutkami