Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Psycho: Slavná scéna ve sprše se natáčela týden

Redakce

Redakce

19. 6. 2012

Psycho je snad nejznámějším filmem Alfreda Hitchcocka. Už tak známý ale není samotný konec snímku. Hitchcock totiž poté, kdy anonymně zakoupil práva ke knize Roberta Blocha, koupil co nejvíce výtisků, aby co nejméně lidí znalo konec příběhu.

Psycho film

Scéna vraždění ve sprše je jednou z nejznámějších v dějinách kinematografie. Zdroj: distributor filmu

Alfred Hitchcock natočil Psycho jako malý experiment, jak daleko může zajít při hře s divákovou pozorností. Je to jediný horor, který kdy tento mistr napětí vytvořil (pokud považujeme Ptáky za thriller). Ústřední postavou snímku se zdá být mladičká Marion, která ukradne 40 tisíc liber a vyděšená s nimi ujíždí. Když na noc zastaví u opuštěného motelu a narazí na Normana Batese, vyprávění příběhu se úplně změní.

1. Nesmírně utajovaný konec

O filmu se již během natáčení hodně mluvilo, a tak celý štáb musel přísahat, že nevyzradí konec, který režisér držel v tajnosti i před svými spolupracovníky. Dokonce jim poslední stránky scénáře dal k dispozici, až když bylo nezbytně nutné ho natočit. Při promítání Hitchcock v mohutné kampani naléhal na diváky, aby si konec mezi sebou nevyzrazovali.

2. Jak se sprchování stalo pro celý svět děsivým úkonem

Sekvence ve sprše trvá 45 vteřin a je sestříhána ze 70 různých postavení kamery. Natáčení trvalo celých sedm dní, při kterých nebyl vrah vůbec přítomen, jeho ruku nahradil sám Hitchcock. Při promítání ve Velké Británii byl počet sedmnácti bodnutí sestříhán na tři, aby scéna nepůsobila tak brutálně.

Čtěte více: Hitchcock tvoří i po smrti. Našel se jeho ztracený film

3. Herečka jako pokusný králík

Matku Normana Batese vytvářel Hitchcock sám. Janet Leigh pak vyprávěla, jak ji s figurínou děsil. Například ji posadil do křesla v přívěsu herečky a podle kvality jekotu usuzoval, zdali už je figurína připravena na natáčení.

4. Poloviční trik

Pokud jste se dívali pozorně, v posledním záběru filmu se matčina tvář prolne do tváře Normanovy. Pokud jste si ničeho nevšimli, je také možné, že tam tento trik nebyl. Režisér Alfred Hitchcock si jím nebyl jist, takže se objevuje jen v polovině filmových kopií.

Anthony Perkinse, Psycho

Polovinu z nás tvář Anthonyho Perkinse vyděsí. Druhá polovina sleduje jiné kopie.

5. Tabu překročeno

Jedná se o první americký film ukazující splachování toalety!

Psycho

Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 1960, 109 min

Režie: Alfred Hitchcock
Hrají: Anthony Perkins, Vera Miles, Janet Leigh, John Gavin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Psycho: Slavná scéna ve sprše se natáčela týden