Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Alfred Hitchcock tvoří i po smrti. Našel se jeho ztracený film!

Objev, o kterém sní každý filmový maniak, učinili na Novém Zélandu. Co může být lepšího, než nalézt ztracené dílo filmového mága? A když se jedná o zakladatele hororu Alfreda Hitchcocka, je nález o to sladší.

Alfred Hitchcock nikdy nedostal Oscara za režii, Zdroj: youtube.com

Novozélandský filmový archiv a National Film Preservation Foundation nalezli prvních třicet minut snímku z roku 1923 The White Shadow (Bílý stín), který je zřejmě prvním snímkem, na kterém se podílel sám velký a tehdy mladý Alfred Hitchcock.

Mistr napětí se ujal všech důležitých rolí na filmu. Vystupuje jako scenárista, asistent režiséra, produkční a střihač – to vše v pouhých 24 letech. The White Shadow, v hlavní roli s Betty Compsonovou, která ve filmu ztvární jedno z dvojčat, bude mít svou znovupremiéru 22. září. Těžko vyjádřit, jak moc významná je tato událost pro skalní fanoušky filmů.

Panují spekulace, že The White Shadow je chybějícím evolučním článkem v tvorbě Alfreda Hitchcocka jakožto filmaře. Filmoví vědci doufají, že po zhlédnutí snímku dostanou dokonalý obrázek toho, jak se Hitchcockův styl měnil v průběhu psaní až po jeho režijní tvorbu. Bude to fascinující proniknutí do mysli mladého muže, jehož filmový styl byl v plenkách a teprve získával svůj typický rukopis.

Kdo hledá, někdy najde poklad

Film byl nalezen mezi nitrátovými snímky, které nebyly identifikovány, ale přesto byly pečlivě skladovány na Novém Zélandu od roku 1989. Novozélanďané bohužel neměli finance na prozkoumání pásek, ale i tak pečlivě uchovávali filmové pásky ze všech možných zemí světa. Minulý rok obdržela filmová asociace pro uchovávání snímků grant a do země byl vyslán archivář, který měl všechny americké pásky podrobit průzkumu. Hledání vedlo i k nalezení filmu Johna Forda z roku 1927 Upstream.

Letos obdržela asociace finance pro další zkoumání. Filmové záznamy nalezené do této doby byly pouhými útržky a fragmenty, ale i tak si znalci nemají na co stěžovat.

Filmová expertka Leslie Lewis narazila na stopu při probírání neoznačených pásků. Bylo jí jasné, že nalezený materiál je něčím výjimečný, protože obraz byl porozuhodný. Začala film zkoumat podrobně a odhalila společnou práci Grahama Cuttse a Alfreda Hitchcocka.

Po zářijové premiéře bude snímek přidán do sbírky Alfreda Hitchcocka, která obsahuje jeho ostatní díla včetně režijních poznámek a zápisků. Nezbývá než doufat, že další z pozůstatků mistrovy tvorby bude časem zpřístupněn veřejnosti a všem, kdo jej věrně milují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alfred Hitchcock tvoří i po smrti. Našel se jeho ztracený film!