Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Christianu Baleovi: Dovede být pěkný pruďas

Redakce

Redakce

1. 4. 2014

Netopýří muž Christian Bale se své batmanovské nálepky asi jen tak nezbaví. Přitom se jedná o vynikajícího herce s talentem od pánaboha. Věděli jste třeba, že již v dětství hrál divadlo s legendou britské komiky?

Christian Bale ve filmu Terminator: Salvation. Zdroj: Falcon

Charismatický herec  s ponuře uhrančivým pohledem se narodil v roce 1974 ve waleském městečku Haverfordwest. Občanství však měla rodina anglické, otec navíc jihoafrický původ. Matka se živila jako cirkusová umělkyně, a tak se rodina poměrně často stěhovala. Malý Christian poznal během svého dětství mnohá místa v Anglii, Portugalsku a ve Spojených státech.

1. Geniální dítě hrálo s Mr. Beanem

Snad právě po matce zdědil Bale svůj herecký talent, který se projevil velmi záhy: již v osmi letech se mihl v televizní reklamě na Lenor a o rok později si zahrál dětskou rockovou hvězdu ve spotu na cereálie Pac-Man. Následovala první divadelní role, ve které úspěšně sekundoval samotnému Rowanu Atkinsonovi. Hra se jmenovala The Nerd a malému Christianovi bylo pouhých deset.

2. Spielbergův a Branaghův favorit

Po několika méně známých rolích (mimo jiné role ruského careviče Alexeie v televiziní Anastazii nebo herecké setkání s Christopherem Lee ve fantasy Mio, můj Mio) se přihlásil na konkurz na hlavní roli ve Spielbergově válečném velkofilmu Říše slunce. Uchazečů bylo na 4 000, mnozí z nich zkušení a osvědčení dětští herci. Christian byl nejlepší. Svou rolí uhranul nejen soudobé kritiky, ale třeba i postmoderního shakespearovského Kennetha Branagha, který malému zázraku nabídl roli v Jindřichovi V.

3. V konkurenci se neztratí

O svou přelomovou roli dokonalého yuppie, úspěšného investičního bankéře a psychopatického vraha Patricka Batemana z Amerického psycha se Bale musel porvat s takovými hereckými esy, jako byli Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, nebo Edward Norton. Christian se konkurence megastar nezalekl – a opět vyhrál. Chválabohu za to. Umíte si v roli Batemana představit sladký kukuč Romea z Titanicu DiCapria nebo Legendu o vášni Pitta? I když je fakt, že ve 12 opicích a Klubu rváčů Pittovi role cvoků sedly.

4. Pořádný pruďas

Christian Bale se však proslavil nejen filmovými rolemi. Třeba během natáčení filmu Terminátor: Salvation v roce 2008, kdy již slavné herecké hvězdě ruply nervy, a ta vulgárně napadla a seřvala hlavního kameramana Shanea Hurlbata. Příčinou hvězdné exploze bylo údajně Hurlbatovo popocházení po place a narušování Baleova pracovního soustředění.

Na vše by se zřejmě rychle zapomnělo, kdyby pohotový zvukař hádku nenahrál, a ta se v únoru 2009 neocitla na youtube, kde ihned vyvolala vlnu remixů a parodií. Christian Bale měl z ostudy kabát. K jeho cti je třeba připomenout, že se kameramanovi prostřednictvím jednoho rádia veřejně omluvil a omluva zněla upřímně. I když u tak dobrého herce… Kdo ví?

5. Ve volném čase zachraňuje přírodu

Kromě toho, že je zatraceně dobrým hercem, je Christian Bale velkým příznivcem a podporovatelem environmentálních hnutí jako Greenpeace nebo World Wildlife Fund. Tuto zálibu zdědil po svém otci, který byl také nadšeným ekologickým aktivistou. Není to tedy přehnanou zálibou v netopýrech, jak by se dle hercova životního stylu posledních let mohlo zdát. Podle ověřených a z kvalitních zdrojů vycházejících zpráv Christian Bale žádný zvláštní vztah k netopýrům nemá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Christianu Baleovi: Dovede být pěkný pruďas