Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 nejlepších parťáků na opuštěný ostrov. Hawkeye nebo Jack Sparrow?

Ztroskotání na pustém ostrově je pro většinu lidí noční můrou. Ve dvou se to lépe táhne a nepřízeň trosečnického osudu se lépe snáší s nějakým parťákem. Které z filmových postav jsou v tomto ohledu nejlepšími společníky?

Je libo Hawkey nebo Inženýr Severín?

Je libo Hawkeye nebo Inženýr Severín? Zdroj: AČFK, Walt Disney, 20th Century Fox. Koláž: Jakub Vondrák, TOPZINE.cz

Nejslavnější ztroskotanec Robinson Crusoe musel prožít léta bez kontaktu s dalším člověkem, než se mu podařilo narazit na domorodce Pátka. Hrdinu Toma Hankse z filmu Trosečník donutilo osamění k přátelství s volejbalovým míčem. Seriáloví Ztraceni sice o přítomnost dalších osob na ostrově nouzi neměli, největší překážkou k záchraně se ale ukázaly jejich vzájemné vztahy.

Jakkoli robinsonády patří převážně do fiktivního světa literatury a filmu, je evidentní, že s přítomností druha nehrajícího jen pro sebe by se šance na zachránění zvýšily. Námi vybraní filmoví hrdinové by určitě přispěli alespoň k útlumu trudnomyslnosti.

Lebowski

Kalifornský povaleč Jeff Lebowski se drží své životní filozofie pohody a nicnedělání, z míry ho dokáže vyvést jen pomočení jeho milovaného koberce.

FOTO: Big Lebowski Jeff Bridges

Povaleč Big Lebowski.

Protagonista komedie Big Lebowski bratrů Coenových, kterého neopakovatelně ztvárnil Jeff Bridges, je dobrovolně nezaměstnaný, aby se mohl na plný úvazek věnovat relaxu a koníčkům. Jeho život je složený z bowlingových turnajů, popíjení míchaných koktejlů, poslouchání hippie kapel a užívání lehkých drog.

Dude Lebowski by sice kvůli své lenosti asi příliš nepomohl s řešením, jak z ostrova pryč, z jeho společnosti by se vám vrátit do civilizace možná nakonec ani nechtělo. Ostrov prodchnutý vůní poklidu a marihuany by se stal pozemským hippie rájem, proti němuž by byl Woodstock slabou generálkou.

Hawkeye Pierce

Ačkoliv je Dr. Hawkeye Pierce ze seriálu M.A.S.H. člověkem společenským, na odloučení od domova si zvykl během služby v korejské válce. Nedobrovolnou pomoc vlasti si zpříjemňuje četnými dávkami alkoholu, pravidelnými partiemi pokeru či ve společnosti sličných zdravotních sester.

FOTO: Alan Alda Mash

Sukničkář se zlatýma ručičkama Hawkeye.

I když někomu může Hawkeye připadat jako sarkastický alkoholik, v jádru se jedná o humanistu, který je pro řadu kolegů i pacientů morální oporou. Postava, která se pro Alana Aldu stala životní rolí, se ve filmu poprvé objevila v roce 1970 v podání Donalda Sutherlanda.

Mít v neznámém prostředí lékařského machra, jakým Hawkeye beze sporu je, rozhodně není k zahození. Sice by si člověk asi nějaký čas zvykal na jeho cynický humor, díky výše uvedeným zálibám v hazardu a dobrém pití byste se s ním ovšem rozhodně nenudili.

Inženýr Severín

Na první pohled to vypadá, že vynálezce z pražského předměstí by uprostřed oceánu neměl šanci přežít. Jenže chyba lávky, jak on sám říká: „Nic pro mě není problém.“

FOTO: Ladislav Smoljak Kulový Blesk

Ladislav Smoljak jako český Einstein.

Severín na řešení krizových situací narazil při konstrukci prvních airbagů na světě nebo jako automobilová spojka největší akce v dějinách stěhování Kulový blesk. Jeho fyzické znaky nejsou jediným projevem podoby s Albertem Einsteinem.

Svérázný inženýr s tváří Ladislava Smoljaka by s pomocí i jen základního vybavení dokázal zkonstruovat vynález vedoucí k záchraně či alespoň zajišťující bezpečné přežití. Kupříkladu zvířecí zloděje potravinových zásob by plašil automobilovým klaksonem.

Jack Sparrow

Kapitánu Jacku Sparrowovi se sice v mnoha věcech nedá věřit, na jeho námořnické zkušenosti se však člověk může spolehnout.

FOTO: Johnny Depp Jack Sparrow

Jack Sparrow. Kapitán Jack Sparrow.

Johnny Depp je sice ve své patrně nejslavnější roli výrazně sobeckým mořským vlkem, přesto někde uvnitř skrývá dobrou duši. Nejednou přišel na pomoc přátelům se svým důvtipem i kordem.

Jack by určitě byl dobrým společníkem při dlouhých večerech nad lahví rumu, jeho přítomnost by mohla být i praktičtějším přínosem. Se svou mazaností a zážitky z plaveb po tuctech ostrovů by se v dané situaci neztratil, později by mohl velet lodi, která by trosečníky vysvobodila.

Han Solo

První místo v našem výběru patří vesmírnému poutníku Hanu Solovi, který se dokáže dostat z leckteré šlamastyky. Jeho královská přítelkyně a kamarád Luke by o tom mohli vyprávět.

FOTO: Han Solo Harrison Ford

Han Solo v podání Harrsiona Forda.

Podobně jako Jack Sparrow jedná zpočátku Han s představou tučného výdělku na očích, když si ale někoho oblíbí, jeho oddanost nezná mezí. Nebojí se riskovat život pro své přátele, a přitom neztrácí jistý nadhled nad situací.

Nejen z těchto důvodů by byl Han skvělým spolutrosečníkem. Na ostrově by se nejspíš objevil v doprovodu svého věrného bracha Chewbaccy, z tamějšího vězení by trosečníky odvezl luxusní kosmickou lodí a jeho nenáhodná podobnost s Indianou Jonesem rozhodně nebude na škodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejlepších parťáků na opuštěný ostrov. Hawkeye nebo Jack Sparrow?