Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Alan Alda: Talent pohřbený ve stínu Hawkeyeho Pierce

Nela Christovová

Nela Christovová

22. 4. 2011

!Profil herce!Proslavil se jako trochu ujetý chirurg ze seriálu M*A*S*H. Ačkoliv se mu jako jednomu z mála herců podařilo získat nominace na herecký hattrick Oscar, Emmy, Tony, ze stínu Hawkeyeho Pierce se nikdy nevymanil. Humor ale neztrácí ani v pětasedmdesáti.

FOTO: Alan Alda

Alan Alda ve své nejznámější roli, Zdroj: distributor seriálu

Původním jménem Alphonso Joseph D’Abruzzo se narodil v newyorském Bronxu 28. ledna 1936. Pseudonym Alda vznikl spojením prvních dvou písmen Alanova křestního jména a příjmení. Nově vzniklé jméno Alda přijal nakonec i Alanův otec Robert, herec a kabaretní umělec. Ani matka neměla k showbyznysu daleko. Bývalá Miss New Yorku se později živila jako kabaretní tanečnice. Bylo tedy jasné, jakým směrem se jejich syn vydá.

Předtím ale musel překonat dětskou obrnu, která ho postihla v sedmi letech. Hrozila mu paralýza nebo celkové ochrnutí nohou. Volba bolestivé experimentální léčby se vyplatila, Alan se za dva roky mohl vrátit do školy. Psal do školních novin a vytvořil i vlastní divadelní hru s názvem Love’s the Ticket. Během studia angličtiny na vysoké škole se podíval i do Evropy. Jenže ho definitivně zlákalo herectví, a tak místo přednášek na Sorboně natáčel v Amsterdamu seriál a vystupoval v divadelní hře v Římě.

Společnost mu dělal otec, který hostoval ve stejném seriálu. Robert se nakonec usadil v Římě a definitivně se rozhodl opustit svoji manželku, která trpěla schizofrenií. V šedesátých letech se Alan prosadil na Broadwayi v muzikálu The Apple Tree a dokonce byl nominován na cenu Tony.

FOTO: Alan Alda

Jacka Donaghyho v podání Alecka Baldwina ve Studiu 30 Rock čekalo překvapení. Hawkeye je jeho otec!, Zdroj: distributor seriálu

Mezitím se stihl oženit s klarinetistkou Arlene Weiss, se kterou je dodnes, což bývá u hollywoodských herců málo časté. Společně vychovali dcery Eve, Elizabeth a Beatrice a nyní se také dočkali vnoučat, a to dokonce sedmi.

S nálepkou Hawkeyeho se role hledají těžko

V roce 1972 přišla nabídka role jakéhosi kapitána Pierce v seriálu z lékařského prostředí. V té době už sedmnáct let probíhala válka ve Vietnamu a její konec se zdál být v nedohlednu. Nový komediální seriál měl právě tento konflikt s nadhledem kritizovat. Samozřejmě šlo o dnes již kultovní M*A*S*H.

Během Korejského konfliktu se diváci seznamují s doktory a pomocným personálem mobilní armádní nemocnice, kteří si pobyt za osmatřicátou rovnoběžkou zrovna dvakrát neužívají. Naštěstí si každodenní rutinu dokážou zpříjemnit různými vylomeninami a dětinskými žertíky na účet sucharského Franka Burnse. Za vším samozřejmě stojí potrhlý (přesto ale vynikající) doktor Pierce, kterému nikdo neřekne jinak než Hawkeye, a jeho kumpáni Trapper John a B. J.

Chybělo málo a Hawkeye mohl vypadat úplně jinak. Alda byl totiž oblíbeným divadelním hercem a představa, že by se upsal seriálu, ho příliš nelákala. Zasáhla jeho žena, když Alana donutila přečíst si scénář, který ho nadchl. V tu dobu ale pracoval na televizním filmu, který se mu podařilo dotočit až den před začátkem příprav seriálu, a tak na poslední chvíli na nabídku kývl. Navíc si ve smlouvě vynutil, aby každý díl obsahoval aspoň scénu ze sálu, s cílem poukázat na krutost války.

M*A*S*H se stal doslova hitem a nakonec se dočkal úctyhodných jedenácti sezón, a to ačkoliv válka v Koreji trvala pouhé tři roky. Za tu dobu si tvůrci i hlavní představitelé odnesli čtrnáct cen Emmy, tři zlaté glóby a desítky dalších sošek. Alda kromě ceny za nejlepšího herce v hlavní roli získal i ocenění za scénář a režii poté, co ze seriálu odešlo tvůrčí duo Larry Gelbart a Gene Reynolds. Alda krok za krokem měnil tón původního sitcomu, čím dál častěji se věnoval vážnějším tématům a také politice. Seriál končil velkým finále, které trhalo rekordy ve sledovanosti.

Nová šance od Woodyho

Pro Alana začalo hluché období. Tak už to bývá, když se herec, ať je sebenadanější, zapíše do diváckého povědomí v určité roli. Propadl v několika filmech i seriálu, který sám režíroval. Jeho otec navíc v roce 1984 utrpěl těžkou mrtvici a o dva roky později zemřel. Obrat k lepšímu nastal, když ho Woody Allen obsadil do své tragikomedie Zločiny a poklesky.

V devadesátých letech si zahrál i v dalších Allenových snímcích, jako je jeho jediný muzikál Všichni říkají: Miluji tě. Právě o něm koluje pověst, že Allen nikomu neřekl, že jde o muzikál, dokud nepodepsali smlouvu. Po šestadvaceti letech se vrátil i na Broadway a dostal se zpět na televizní obrazovky se známými seriály jako Pohotovost, Studio 30 Rock nebo Západní křídlo.

Následoval pravý návrat na vrchol, ačkoliv většinou pouze ve vedlejších rolích. S filmem Flirtování s katastrofou se v roce 1996 objevil i v na filmovém festivalu v Karlových Varech a zahrál si zde dokonce tenis s tehdejším premiérem Václavem Klausem. A kdo vyhrál? Klaus, samozřejmě.

Feminista a antivycpavač psů

Na první nominaci na Oscara si Alda musel počkat do roku 2004, kdy ztvárnil senátora Brewstera ve Scorseseho dramatu Letec. Snímek o životě leteckého průkopníka Howarda Hughese nakonec získal pět zlatých sošek, ta Aldova mezi nimi ale nebyla.

I po letech ale přetrvává stín legendárního Hawkeyeho, díky čemuž Alana často obsazují do rolí prima chlápků, jako v komediích Po čem ženy touží a Objekt mé touhy. Většinou jde o vedlejší role, ale pokaždé precizně zahrané. To je případ thrilleru z mediálního prostředí Město šílenců, které samo o sobě moc kladné hodnocení nezískalo, a propadákem se nestalo jen díky hvězdnému obsazení: John Travolta, Dustin Hoffman a samozřejmě – Alan Alda. Další nestandardní roli si zahrál v thrilleru z roku 2008 Nic než pravda, tentokrát šlo o advokáta. Teprve jako sedmdesátník se herec pomalu začíná zbavovat nálepky seriálového chirurga.

FOTO: Alan Alda

Pořád má něco z Hawkeyeho, Zdroj: distributor filmu

Herec je už řadu let aktivistou v oblasti ženských práv. Ve volném čase také píše knihy, se svou manželkou Arlene sepsal memoáry The Last Days of M*A*S*H o posledním týdnu natáčení seriálu. V roce 2005 vyšla další vzpomínková kniha s názvem Nikdy si nedávejte vycpat svého psa, kde s humorem sobě vlastním popisuje svůj recept na štěstí: „Prostě žijte. Trochu se smějte. Ale jestli vážně potřebujete nějakou radu, jestli se bez té rady opravdu neobejdete, pak… Ať děláte cokoliv, propánaboha, hlavně si nikdy nedávejte vycpat svého psa!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alan Alda: Talent pohřbený ve stínu Hawkeyeho Pierce