Menu
TOPZINE.cz
Literatura

5 knih na téma drogy. Když hlavní hrdinové bojují se závislostí

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

16. 8. 2013

Drogy jsou v životě celé společnosti, a tedy i mnoha spisovatelů bohužel běžnou záležitostí. Někteří umělci dokonce zhoubnému vlivu drogové závislosti věnují svá díla. TOPZINE.cz přináší výběr pěti knih, které se tématem drog zabývají. 

Thomas de Quincey: Zpověď anglického poživače opia

V devatenáctém století se veliké oblibě v uměleckých kruzích těšilo opium a hašiš. Autor knihy, anglický esejista, kritik a spisovatel Thomas de Quincey byl velkou část svého života závislý na laudanu, což je dnes již téměř nepoužívaná tinktura vzniklá smísením opia a alkoholu.

Quinceyho nejznámějším dílem je Zpověď anglického poživače opia. Se svým vytříbeným stylem, kterému sám Quincey říkal vášnivá próza, provází kniha slastnými okamžiky po požití opia. Snové výjevy a příjemné vjemy jsou však za krátkou chvíli vystřídány bolestnými muky, ve kterých se poživač opia nachází po odeznění účinku drogy. Čtenářstvo si stejně jako autor uvědomuje, jak pomíjivé potěšení z drogy bylo, a vidí utrpení, kterým si Quincey prošel.

Quinceymu se povedlo zachytit všechny aspekty užívání drog a některé pasáže z jeho knihy pomohly i tehdejšímu vědeckému výzkumu. Toto impozantní dílo publikované v 19. století znamenalo převrat v nazírání veřejnosti na drogovou závislost.

William Seward Burroughs: Nahý oběd

Jedná se o jedno ze stěžejních děl americké beat generation, literárního hnutí vzniklého v 50. letech. Když poprvé v roce 1953 kniha vyšla, vyvolala značný rozruch. Nahý oběd je temný, cynický a provokativní obraz americké společnosti, ve kterém se zmítá drogově závislý hrdina, autor sám. Jako většina beatniků i Burroughs se při psaní inspiroval svým životem a do svého díla zakomponoval vlastní vzpomínky.

William Lee, feťák a drogový dealer, provází příběhem plným násilí, sexu a krutosti, kde si čtenář ani hlavní hrdina často není jist, co je halucinace a co realita. V jednotlivých, na sobě nezávislých povídkách se William Lee postupně dostává do Interzóny, imaginárního místa, kde ožívají ty nejhorší noční můry.

„Drogou našeho národa je alkohol. Máme tendenci dívat se na užívání jakékoliv jiné drogy s mimořádnou hrůzou.“

Ať už je příběh satirou, hororem či pouhou výpovědí, dodnes platí za jednu z nejvýznamnějších knih americké literatury. V roce 1991 byl Davidem Cronenbergem natočen stejnojmenný film, který se dočkal kontroverzního přijetí diváků.

K. Hermann, H. Rieck: My děti ze stanice ZOO

My děti ze stanice ZOO je příběh podle skutečné události, který byl sepsán na základě rozhovoru Christiane F. se dvěma německými reportéry Kai Hermannem a Horstem Rieckem. Příběh Christiane nejdříve vycházel v časopise Stern, avšak později v roce 1978 došlo i na knižní vydání, jehož součástí jsou výpovědi ošetřovatelů a matky Christiane.

Dívčino vyprávění začíná jejím příchodem na berlínské sídliště v 70. letech. Rodiče se rozvádějí a Christiane se snaží doma trávit co nejméně času. Proto se seznámí se svými vrstevníky, kteří jí otevřou cestu do světa narkotik. Dívka začíná s hašišem, ale to ji brzy přestává stačit a experimentuje i s jinými návykovými látkami.

Nakonec se stane závislou na heroinu a kvůli své špatné finanční situaci se věnuje prostituci. I přes mnoho pokusů o odvykání heroinu, přestat užívat drogu ji donutí až těhotenství.

Irvine Welsh: Trainspotting

První kniha skotského spisovatele Irvina Welshe se odehrává v devadesátých letech v Leithu. Pětice hlavních postav jsou mladí lidé s drogovými problémy, co stojí na okraji společnosti a snaží se přežít, jak se dá. Častými tématy jsou kromě drog také láska, přátelství, násilí a zločin.

Kniha Trainspotting řeší vážná témata s lehkostí a notnou dávkou černého humoru i cynismu. Živelně vykreslené postavy a realistické prostředí dělají z Trainspottingu stále aktuální záležitost, která se dodnes těší oblibě čtenářů a čtenářek.

Foto: Trainspotting

Film Trainspotting s Ewanem McGregorem v hlavní roli byl v 90. letech velkým hitem. Zdroj: Reprofoto youtube.com

V roce 1996 vznikla filmová adaptace, kde pod taktovkou režiséra Dannyho Boyla ožil charismatický hlavní hrdina Renton, kterého ztvárnil Ewan McGregor.

David Nutt: Drugs without the hot air

Drugs without the hot air je unikátní odborná kniha, která ve světě literatury nemá obdoby a vyvolala mnoho diskuzí. Nabízí pohled z různých perspektiv na všechny problémy spojené s užíváním drog. Pobízí také k přemýšlení o škodlivosti návykových látek. Autor knihy David Nutt je britský psychiatr, který se specializuje na výzkum drog a jejich vliv na mozek a neurologické procesy. Nutt je uznávaný specialista angažující se v různých oblastech medicíny i v politice.

Jeho první kniha, Drugs without the hot air, vyšla v minulém roce, českého překladu se zatím nedočkala. Nutt se v ní zabývá riziky užívání drog, na které nahlíží odlišným způsobem než většina vědeckého světa. Na rozdíl od dosud publikované odborné literatury se v této knize nesetkáte s mravokárnými proslovy či hrozbami, nýbrž s vědeckými fakty i současnou situací drogově závislých. Nutt mimo jiné tvrdí, že rekreační užívání drogy není nebezpečnější než jízda na koni.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

5 knih na téma drogy. Když hlavní hrdinové bojují se závislostí