Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Zůstala vám ženská na krku? Zbavte se jí v Plzni za dvě hodiny

Redakce

Redakce

19. 10. 2012

FOTO: Inscenátorský tým nad návrhy scény k Feydeauově komedii Taková ženská na krku (DJKT, 2012)Salonní frašku Georgese Feydeaua s názvem Taková ženská na krku uvede v sobotu 20. října Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V hlavních rolích komedie o tom, jak je těžké se zbavit milující ženy, se představí Andrea Černá a Jan Maléř.

FOTO: Inscenátorský tým nad návrhy scény k Feydeauově komedii Taková ženská na krku (DJKT, 2012)

Režisér Pavel Šimák, kostýmní výtvarnice Blanka Tesařová a scénograf Pavel Borák nad návrhy scény. Zdroj: DJKT

Děj většiny komedií francouzského dramatika s polskými kořeny Georgese Feydeaua se točí kolem nevěry. Hra Taková ženská na krku, jejíž premiéru uvede Divadlo J. K. Tyla tuto sobotu v režii Pavla Šimáka, není výjimkou.

Recenzujeme: Z plzeňského Hamleta se stal teenager

Hlavní hrdina Fernand má před svatbou a naléhavě potřebuje ukončit svůj milostný poměr se zpěvačkou Lucette, jenže mu k tomu chybí odvaha. Než ji najde, stihne se celá věc zkomplikovat kvůli dotěrnému koncipientovi Bouzinovi, temperamentnímu generálu Irriguovi, Fernandově budoucí tchyni a dalším. Celý blázinec skončí ozbrojenou loupeží pánských kalhot.

FOTO: Jan Maléř a Andrea Černé v dramatu Porcie Coughlanová (DJKT, 2011)

Milence hráli Jan Maléř s Andreou Černou už v dramatu Porcie Coughlanová. Zdroj: Pavel Křivánek, DJKT

Roli Fernanda ztvární Jan Maléř, Lucette si zahraje Andrea Černá. Vášnivého generála Irriguu, nepříliš zdatně ovládajícího český jazyk, se chopil Martin Stránský, dotěrného Bouzina Antonín Procházka.

Situační a konverzační komiku Feydeauova textu na jeviště přenese režisér Pavel Šimák (Donaha!). Šimák je uměleckým šéfem činohry Divadla Na Fidlovačce, které má shodou okolností Takovou ženskou na krku od loňské sezony na repertoáru. Kostýmy pro plzeňskou inscenaci navrhla Blanka Tesařová, scénu pak Pavel Borák.

K tématu: Feydeauův Dámský krejčí šil v Kladně

Feydeauovy komedie patří k divácky oblíbeným činoherním titulům. K těm nejhranějším patří Dámský krejčí, Brouk v hlavě nebo Dáma od Maxima.

Taková ženská na krku se na plzeňské jeviště vrací po více než sto letech. Naposledy ji v roce 1895, tedy rok po světové premiéře, v Plzni nastudoval tehdejší ředitel městského divadla Vendelín Budil.

Taková ženská na krku

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Autor: Georges Feydeau

Režie: Pavel Šimák

Hrají: Andrea Černá, Jan Maléř, Martin Stránský, Monika Švábová, Kamila Šmejkalová, Antonín Procházka, Štěpánka Křesťanová, Viktor Vrabec, Petr Konáš a další

Premiéra: sobota 20. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zůstala vám ženská na krku? Zbavte se jí v Plzni za dvě hodiny