Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zřícenina hradu Lukov ožívá prvního dubna

Samcová Jana

Samcová Jana

30. 3. 2010

LukovNová turistická sezóna vlévá krev do žil i zříceninám. Ta v Lukově na Zlínsku otevře své brány 1. dubna. Lákadlem bude nová expozice i šňůra atraktivních doprovodných akcí.

Zřícenina hradu Lukov, Zdroj: Hrad Lukov

Zřícenina hradu Lukov, Zdroj: Hrad Lukov

V červnu je v suterénu západního paláce plánováno otevření lapidária s výstavními prostorami věnovanými česko-uherským válkám. Dominovat bude dobývání hradu vojsky Matyáše Korvína v roce 1469. „Souběžně s tím bude na dolním hradě otevřen Dům Rudolfa Matouše, který se stane sociálním a provozním zázemím hradu. V jeho prostorách vznikne učebna pro pořádání vzdělávacích programů pro školní mládež,“ uvedl místostarosta obce Lukov Jiří Holík.

Zřícenina hradu Lukov nabídne i množství doprovodných akcí, na první z nich se mohou návštěvníci těšit na prvního máje, kdy se na hradě uskuteční Pálení čarodějnic. Nebude to klasické pálení, které se provozuje po všech koutech České republiky. Zde na Lukově proběhne inkviziční proces s upálením skutečné čarodějnice a vystoupení ohňové skupiny Boca Fuego.

Zřícenina Lukov

Nalézá se přibližně 10 km od Zlína. První písemné zmínky se objevují roku 1332, kdy hrad spadal do vlastnictví Štenberků. Velký význam měl za třicetileté války v 17. století, kdy se stal centrem valašských povstání. Postupně se ve vlastnictví hradu vystřídalo několik rodů a začal chátrat. V 18. st. byl hrad opuštěn. Na obnově hradu dnes spolupracuje Hnutí Brontosaurus a Spolek přátel hradu Lukova.

Kromě doprovodných akcí bude na hradě současně probíhat stavební obnova. „Letos je v plánu dokončení opravy dvou opěrných pilířů severní stěny západního paláce a snížení úrovně terénu v hospodářském objektu pod východní hradbou, budeme také připravovat projektovou dokumentaci východní části horního hradu,“ uvedl Jiří Holík.

Zřícenina hradu Lukov, Zdroj: Hrad Lukov

Zřícenina hradu Lukov, Zdroj: Hrad Lukov

Další chystané akce na hradě Lukov:

5. 6.       Lukovské kokrhání 2010 (3. Ročník hudebního festivalu)

10. 7.     Strašidelná prohlídka

29. 8.     Den prezentace hradu

19. 9.     Den bez bariér

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zřícenina hradu Lukov ožívá prvního dubna