Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Známe všechny pohlavní choroby. Vyvarujte se jim

Redakce

Redakce

2. 8. 2010

Pohlavní choroby mohou být různé a většina z nich se dá léčit. Od relativně raného věku se učíme teorii bezpečného sexu a učíme se tak těmto nemocem předcházet. Jak poznáte, zda jste zdraví nebo ne? V minulém dílu jsme si představili virus HIV a syfilis. A co ti další návštěvníci? 

Kapavka je jedna z nejrozšířenějších pohlavních onemocnění na světě. Je třeba dodat, že její neléčení je, stejně jako u syfilisu, trestné. Projevuje se jako hnisavý zánět pohlavních a vylučovacích orgánů, někdy i neobvyklých částí těla jako např. spojivek nebo konečníku. Při léčbě kapavky je důležité chvíli sexuálně abstinovat a myslet na to, že pokud se nezačneme včas léčit, může dojít k neplodnosti.

Kapvka je zákeřná

Inkubační doba kapavky bývá 2 – 14 dnů a symptomy se většinou projevují druhý až sedmý den po nakažení. Pokud máte jakékoli podezření, měli byste navštívit lékaře dřív, než bude pozdě. U některých jedinců se totiž symptomy projevují až za několik týdnů, v ojedinělých případech i několik měsíců.

V současné době existují tři základní techniky diagnostiky kapavky. První se označuje jako barvící test, který se provádí v laboratoři. Udělá se tzv. výtěr a následně se obarví. Pod mikroskopem se pak zjišťuje, zda jste nebo nejste nakažení. U mužů je tento test relativně spolehlivý, u žen tomu tak není. Zhruba u poloviny nakažených žen jsou výsledky negativní, tedy nejsou nakaženy.

Proto se lidé s negativními výsledky podrobují druhé technice diagnostiky, která se provádí podobně. Opět se zkoumá výtěr moči (popř. cervikální výtěr) v laboratoři, ale místo obarvení se pod mikroskopem hledají geny bakterií. Tato technika je používanější a přesnější.

Třetí technika je tzv. kultivační test. Tento test se opět provádí v laboratoři, přičemž trvá dva až tři dny. Výtok se uloží zhruba na dva dny do nádoby, aby mohly bakterie dále růst a byly lépe identifikovatelné. Tento test je zpravidla nejpřesnější.

Jak už jsem zmiňovala, kapavka se projevuje hnisavými záněty především pohlavních orgánů, vylučovacích cest atd. U ženy pak napadá i vaječníky a způsobuje zánět pánve, který pak dále způsobuje trvalou neplodnost nebo dokonce mimoděložní těhotenství. Symptomy pak bývají např. pálení při močení (jak u mužů, tak u žen), hustý hnisavý výtok, krvácení po pohlavním styku nebo mezi menstruacemi, hnisání děložního hrdla, nechutenství, horečky nebo křeče v podbřišku.

Léčba kapavky se provádí antibiotiky, a to hned několika druhy v případě dalších onemocnění, jako jsou chlamydie. Pacienti pak průběžně chodí na testy a pozorují svůj stav. Stejně jako u všech pohlavních chorob byste měli obvolat své poslední sexuální partnery a doporučit jim návštěvu lékaře.

Málo známé onemocnění a přitom nejčastější. Za rok se jich jen v Evropě vyskytuje několik stovek tisíc, a to zdaleka nejsou započítány všechny případy. Chlamydie se projevují hned několika onemocněními, a to např. kašlem, zánětem spojivek, atd. Tato onemocnění mohou vést k neplodnosti, závažnému onemocnění plic nebo také k poruchám zraku.

Chlamydie jsou velmi časté

Chlamydie jsou velice těžko rozpoznatelné. Někdy nejsou viditelné žádné příznaky. Lékaři se setkali už i s případy, kdy onemocnění samo od sebe ustoupí, ale ve většině případech tomu tak není. Pokud chodíte na pravidelné kontroly ke gynekologovi, nemusíte se ničeho bát. Pokud ale zanedbáte prohlídky i léčbu, můžou vést chlamyide až k samému oslepnutí.

Čtěte také: Luxusní prostitutka má těžký úkol.

Chlamydie se přenáší jak pohlavním stykem, tak i vzduchem nebo ve výjimečných případech i pouhým dotykem. Jako u každé nemoci je pravděpodobné, že matka v těhotenství nakazí dítě, které má pak závažné onemocnění plic nebo zánět spojivek, což u takto malých nevyvinutých dětí vede často k oslepnutí.

Chlamydie způsobuje prvek nazvaný Chlamydia trachomatis, který se objeví na děložním čípku, nepříznivě ovlivňuje pohlavní orgán a může dojít i ke slepení vejcovodů. To pak vede k mimoděložnímu těhotenství.

Smutný fakt je, že většina žen ani nepozná, že se něco děje. A najednou jí doktor oznámí, že nemůže mít děti. U mála z nakažených se objevují nepatrné příznaky, a sice častější močení, bolesti pánve, pálení v pochvě nebo v močové trubici, výtok z pochvy, bolestivý pohlavní styk, krvácení mimo menstruaci nebo silnější menstruace.

Na toto onemocnění se neklade takový důraz zejména proto, že není smrtelné. Léčí se pak antibiotiky týden až dva a tato léčba je velice nákladná. Sexuální abstinence je taky nepostradatelnou součástí léčby a předepisuje se nejméně na tři týdny. I přestože není u této choroby smrtelné nebezpečí, dochází ke snížení reprodukce, což je v dnešní době také relativně závažný problém.

 

Genitální opar je virové onemocnění, které se projevuje bolestivými puchýřky na pohlavním orgánu a většinou se několikrát vrátí podobně jako u oparu na rtech. Přenáší se zejména pohlavním stykem, i když byly zaznamenány i jiné neobvyklé případy přenosu v místech, kde se lidé vyskytují nazí, jako je např. sauna nebo veřejné WC. Prevence je jako u každé jiné pohlavní choroby. Nestřídat partnery a používat ochranu.

Genitální opar je velmi nepříjemná záležitost

Existují faktory, při kterých se genitální opar vyskytuje častěji než u zdravého člověka. Objevují se zejména u fyzicky nebo psychicky přetažených lidí, při chřipkovém onemocnění, při horečnatých stavech, kdy nosíte nevhodné, neprodyšné oblečení atd. V těhotenství hrozí nákaza miminka, což vede většinou k porodu císařským řezem.

Čtěte také: Sex z jiného pohledu. Pozor na AIDS!

U žen bývá toto onemocnění mnohdy komplikovanější než u mužů a často bývá důkazem nevěry. Sexuální abstinence je při tomto onemocnění delší, protože se musí čekat ještě dlouho po vyléčení. Nákaza je možná i s kondomem. Virus může být zanesen i do močové trubice, kde pak způsobuje pálení při močení a nepříjemné křeče. U žen se zvyšuje riziko nakažení rakovinou děložního čípku (dnes už je možné očkování proti této rakovině).

Léčba se provádí pomocí antibiotik nebo také homeopatik. Toto onemocnění má velký dopad na psychiku zejména u mladších sexuálně aktivních jedinců. Příčinou je např. stud, pocit nečistoty, výčitky z nevěry nebo obava z nakažení partnera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Známe všechny pohlavní choroby. Vyvarujte se jim