Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Pohlavní choroby aneb sex z jiného úhlu pohledu – AIDS a SYFILIS

Redakce

Redakce

4. 8. 2010

Pohlavní choroby mohou být různé a většina z nich se dá léčit. Od relativně raného věku se učíme teorii bezpečného sexu a učíme se tak těmto nemocem předcházet. Co ale ti ostatní, kteří z jakéhokoli důvodu nedodržují tato pravidla? Vede jejich neuváženost až k samotné smrti nebo jen k výstrahám? Jak poznáte, zda jste zdraví nebo ne?

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

O tom, jak předcházet takovýmto chorobám všichni víme. Možná slyšíte spoustu poznámek okolo ochrany při každé návštěvě svého gynekologa. Ale co se stane v případě, kdy tato pravidla nedodržujeme a nebo zkrátka není ochrana 100% účinná? Pokud si všimnete jakýchkoli změn na svém těle, je třeba okamžitě navštívit gynekologa popř. obvodního doktora a vše mu do detailu poreferovat. Existují velmi nebezpečné případy, které vám mohou otočit život naruby.

HIV/AIDS

Začneme u nejznámější sexuálně přenosné choroby, kterou je HIV/AIDS. Virus HIV je velmi nebezpečný právě proto, že oslabuje imunitní systém a organizmus je pak vystaven obrovskému nebezpečí v podobě infekčních nebo nádorových onemocnění. Pro takového člověka je pak nebezpečná i obyčejná rýma. Virus HIV napadá jeden z mnoha druhů bílých krvinek, ve kterých se množí. Nejen, že se v těle velice rychle rozmnožuje, ale následně tyto bílé krvinky i zabíjí.

Pokud člověka tento virus napadne, může trvat i několik let, než se opravdu na těle projeví. Toto období se nazývá bezpříznakové nosičství HIV. A není vyloučeno, že člověk v tomto stádiu onemocnění nakazí ještě další sexuální partnery. Proto je dobré po nechráněném sexu (popř. poškozené ochraně) urychleně zajít na testy zjišťující přítomnost viru HIV v těle. Jsou bezplatné a předchází nakažení ostatních lidí.

Obecně se uvádí, že AIDS propukne za zhruba 10 – 15 let po nakažení virem HIV. Ale medicína stále nedokáže s přesností u každého jedince určit alespoň přibližný rok. Dnes již existuje relativně kvalitní léčba onemocnění virem HIV, ale ani ta nemůže zaručit úplné uzdravení. Všechno záleží na mnoha faktorech a to především na kondici, předešlé imunitě, výživě a návycích.

A nakonec – pokud zjistíte, že jste opravdu nakaženi virem HIV, nevěšte hlavu a co nejrychleji s tím začněte něco dělat. Jeden z důležitých kroků je oznámit to všem potenciálně nakaženým, aby si také zašli na testy a pokusili si zachránit život.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

SYFILIS

Je jednou z nejnebezpečnějších pohlavních chorob. Vyskytuje se ve třech stádiích. V prvním stádiu se dá vyléčit úplně, ve druhém velice obtížně a ve třetím (posledním) stádiu dochází k poškození důležitých orgánů jako je např. srdce nebo mozek a nastává smrt.

Co se týče prvního stádia, kolem pohlavního orgánu se objevují malé rudé vřídky, které nejsou bolestivé a proto nejsou často pokládány za nebezpečné. Po nechráněném sexu byste se měli kontrolovat např. při večerní hygieně, abyste měli opravdu jistotu, že jste v pořádku. Pokud se současný stav nezačne řešit do tři čtvrtě roku od nákazy, nastává stádium druhé.

Ve druhém stádiu se vředy objevují i na jiných částech těla a dále se rozšiřují. Stále nejsou bolestivé, ale doprovází je horečky a vypadávání vlasů. Hranice mezi druhým a třetím stádiem se těžko odhaduje. Tato změna může přijít kdykoli, nastává však velmi náhle. Někdy i několik dní po začátku druhého stádia. Pak už jde všechno velice rychle. Přestávají pracovat orgány, bez kterých není možné existovat.

Důležité je tedy včas zasáhnout. Léčí se podáváním penicilinu. Je třeba zmínit, že vědomé neléčení této pohlavní choroby je trestné. Syfilis není brán jako neobvyklá choroba. Každý rok se v naši republice najde kolem 2000 případů nakažení touto pohlavní chorobou.

Tato choroba se tedy přenáší prakticky jen pohlavním stykem a to i v podobě orální a anální. Kromě toho může nakažená matka v jiném stavu přenést chorobu na dítě a často dochází k potratu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pohlavní choroby aneb sex z jiného úhlu pohledu – AIDS a SYFILIS