Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zlín film festival 2013 rozdal ceny. Ocenil i drama s Dakotou Fanning

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně je v cíli svého 53. ročníku. Promítl bezmála tři stovky snímků z více než padesáti zemí světa. Těm nejlepším z nich včera předal ocenění.

FOTO: Ted a tady

V oceněném snímku Teď a tady exceluje Dakota Fanning. Zdroj: BBC

Hlavní cenou zlínského festivalu filmů pro děti a mládež je Zlatý střevíček, který uděluje mezinárodní odborná porota. Ta v kategorii nejlepší hraný film pro děti ocenila drama Můj sladký oranžovník z Brazílie.

Jako nejlepší hraný film pro mládež zvolila uruguayské Deštivé léto. Na poli animovaného filmu bodoval běloruský snímek Pilipika.

V obdobných kategoriích vybírala vítěze i mezinárodní dětská respektive mládežnická porota. Cenu za nejlepší hraný film pro děti převzalo ruské drama Čestné pionýrské. Mezi hranými filmy pro mládež uspěl snímek Teď a tady s Dakotou Fanning v hlavní roli. Britské drama získalo také Zlaté jablko za divácky nejúspěšnější hraný film. Nejúspěšnějším animovaným snímkem byl mezi diváky Příběh mořské želvy z Kanady.

Na festivalu soutěžily i studentské filmy, a to v kategorii animace, hraný film a dokument. Vítěze ocenění Zlínský pes vybírali odborní porotci. Za animaci cenu obdržela Plameňákova hrdost, mezi hranými filmy zvítězil snímek Nejsem statečný. Oba filmy pocházejí z Německa. Trojici doplnil slovenský dokument To pravé ořechové. Cenu za TOP film Zlínského psa získala Odstředivá síla – německé drama o transsexualitě.

Mezi další oceněné filmy patřil třeba dobrodružný Satellite boy z Austrálie, který obdržel Cenu města Zlína. Zvláštní cenu ministra kultury udělila porota pro soutěž evropských debutů britskému dramatu Shell. Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež se dočkala herečka, muzikantka a spisovatelka Jitka Molavcová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlín film festival 2013 rozdal ceny. Ocenil i drama s Dakotou Fanning