Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zkřížené hnáty nakreslené magií vyčnívají z celé kojotí série

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

12. 4. 2011

Série Mercedes Thompsonová zavaluje knižní pulty neskutečnou rychlostí. Na počátku letošního roku na čtenáře z výloh vykoukl už čtvrtý díl, Zkřížené hnáty. A jak Mercy, tak i čtenář si u něj mohou příjemně oddechnout.

Ilustrace na obálce knihy Zkřížené hnáty, autor: Daniel Dos Santos

Po hektických osmi dnech, během nichž se odehrál celý minulý díl série Mercy Thompsonová, Železný polibek, se život mladé automechaničky pomalu ale jistě vrací do zaběhaných kolejí. Mercy se snaží vyrovnat se znásilněním, jehož se stala obětí, a posunout se dál. Naneštěstí pro ni se začínají vynořovat následky jejích činů z druhého dílu, Krevního pouta. Vládkyně upírů v Tri-Cities, Marsilie, přišla na to, že Mercy zabila jejího oblíbeného upíra a jeho druhou smrt nehodlá nechat nepomstěnou.

Mercedes Thompsonová na Topzine.cz

Nechá na dveře Mercyiny autodílny nakreslit zkřížené hnáty, čímž kojotku Mercedes prohlásí za beztrestně lovnou zvěř. Jenže Mercy už není obyčejný kožoměnec, na něhož by si Marsilie mohla dovolovat. Tentokrát za ní stojí celá vlkodlačí smečka, včetně jejího druha Adama. A poté, co u jejích dveří zazvoní kamarádka z univerzity a požádá ji o pomoc, se však Marsiliiny hrozby najednou zdají jako plané máchání pěstičkou ve vzduchu.

Přibrzdit. Nezastavit

Jak byl Železný polibek uspěchaný a odsýpal, tak jsou Zkřížené hnáty pozvolné a spíše odpočinkové. Velká část knihy se věnuje Mercy a Adamovi, dopadu Mercyina znásilnění na jejich vztah a postupnému znovunabývání sebedůvěry a odbourávání strachu. Z hlediska psychologického je to pochopitelný vývoj, a kdyby v knize chyběl, nemohla by Mercedes nikdy působit jako reálná bytost.

Akce a napětí Zkříženým hnátům také nechybí, jen se k nim tentokráte Patricia Briggsová propracovává jinými cestami, což přináší vítanou změnu oproti předchozím dílům, kdy Mercy někomu něco slíbila, pak pátrala, pak se všichni poprali a klapka. Mercedes pro jednou není katalyzátorem a hybatelem děje, ale jeho pouhým účastníkem. To však rozhodně neznamená, že ji události nedokážou semlít i tak. Dokážou.

Tím, že se kniha zabývá především současným psychickým stavem hlavní hrdinky, odpadají mohutné vysvětlovací cesty nazpět do minulých dílů. Vesměs se zdá, že čím více postupuje série kupředu, tím méně má autorka tendence ohlížet se zpátky a vysvětlovat, kdo je kdo, co se kdy stalo nebo jak kdo vypadá. Čtenář, který se s Mercy doposud nesetkal, se ale nemusí obávat, že by knihu a vztahy v ní nepochopil. Vysvětlivek je v ní tak akorát, ale rozhodně není třeba očekávat několika odstavcové pasáže, jaké byly k nalezení například v Krevním poutu.

Briggsová se postupem času v psaní zlepšuje a netrpí syndromem bezdůvodného navyšování stran s narůstajícím číslem série. Mercedes Thompsonová se stále drží laťky, kterou jí autorka nasadila a nezbývá než se těšit na to, co sympatické mechaničce Briggsová nachystá v dalším díle, Silver Born, který by měl vyjít ještě letos.

Název originálu: Bone Crossed
Český název: Zkřížené hnáty
Autorka: Patricia Briggsová
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Daniel Dos Santos
Počet stran: 256
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zkřížené hnáty nakreslené magií vyčnívají z celé kojotí série