Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zimní soumrak přichází s Christine Feehan podivuhodně brzy

Anna Malá

Anna Malá

10. 12. 2010

Druhý díl ze sedmidílné ságy o sestrách Drakeových, jež vládnou nadpřirozenými schopnostmi, pokračuje tím samým stylem jako první. Oproti předchozí knize jen přibylo pár stránek a sladká romantika se proměnila ve velice tvrdou romantiku.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Kamila Drakeová, druhá nejstarší ze sedmi sester a velice úspěšná spisovatelka, se vrací do domovského přímořského městečka Mořský ráj, kde koupí starý mlýn a chce z něj udělat moderní knihovničku s kavárnou. Zjistí však, že v základech této stavby se skrývá několik stovek let staré zlo, které škodí kdekoli může. Sbližuje se s Mattem Granitem, bývalým vojákem, k němuž vzplane vášnivou láskou a jenž se ji snaží za každou cenu před neznámým duchem chránit. Společně se svými sestrami Kamila zlo porazí, odhodí své pochyby v citech k Mattovi a všichni žijí šťastně až do smrti. Až do dalšího dílu.

Notná část příběhu Zimního soumraku líčí Kamiliny pochyby, zda jít nebo nejít do vztahu s Mattem. Pardon, ale ani nejhloupější žena neříká chlapovi pořád to samé dokolečka dokola. Slovo ale vyjde z Kamiliných úst tolikrát, že by to ani normální člověk za celý život nestihl. Stejně působí i Mattova kýčovitá vyznání lásky. Až by jeden protáhl nad tím cukrkandlem obličej.

Hlavně hodně sexu a hlavně hodně tvrdě

Stejně jako v prvním díle se dočkáme milostné scény. Respektive čtyř. A rozebraných do nejmenších detailů. Kdyby autorka věnovala zbylému ději stejnou pozornost a důkladnost, tak kniha by měla šanci dostat i nejvyšší hodnocení. Přeslazená romantika zmizela a nahradila ji sice romantika, ale o hodně drsnější. Matt je jako bývalý voják chlap jako hora a drobnou Kamilu si náležité a tvrdě vychutnává. Až se místy zatajuje dech. Málokterá by toto v posteli nechtěla zažít, ale co by čtenář rozhodně nechtěl, je, aby se ve třech odstavcích objevilo třikrát slovo naléhavě, toužebně, žádostivě, kouzelně a vášnivě. Za opakování slov by autorka mohla dostat medaili.

Stejně tak je velká škoda, že spisovatelka se příliš zaměřovala na milostné scény a trochu zapomněla na to, že samotné postavy a příběh by měly mít nějakou podstatu a charakter. Ale kde nic, tu nic. Zápletka a samotný děj jeví dojem, aby se neřeklo, tady máte něco splácaného a pojďme zpátky do postele. Čtenář z příběhu nemá prakticky nic, nepotěší, nenapne, až na výjimky nepobaví, prostě nic.

Relativně úspěšná autorka. No a co?

Christine Feehan je ve své rodné Americe celkem známou, oblíbenou a úspěšnou spisovatelkou. Napsala 25 románů, v nichž je zahrnuto 5 sérií a mnoho novel. Ocitla se v seznamu 30 bestsellerních autorů novin The New York Times a je držitelkou několika cen PEARL (cena za paranormálně-romantický román). Je však bohužel vidět, že jen ceny a pořadí v žebříčcích není vše. Alespoň u tohoto románu ne.

Věčné opakování slov, špatný slovosled ve větách, to nejsou zrovna znaky kvalitního spisovatele. Za špatný slovosled může možná překladatel, ale za zbytek už rozhodně ne, čili by se nad tím autorka měla zamyslet a alespoň si pro příště po sobě text přečíst. Když už jsme u chyb v textu, nakladatelství Baronet bych znovu doporučila výměnu korektora.

Ve srovnání s prvním dílem je Zimní soumrak rozhodně lepší, ale zase ne o moc. Přidalo se pár milostných scén a čtenář chvílemi pocítí i mírný záchvěv nějaké té emoce. Pokud máte rádi fantasy či opravdové romány s paranormálními prvky, obejděte tuto knihu širokým obloukem. Ale pokud si naopak chcete zpříjemnit večer, pak je tento román více než ideální. Nabudí dokonale, ale chce se to trefit do správné kapitoly.

Název originálu: Twilight Before Christmas
Český název: Zimní soumrak
Autor: Christine Feehan
Překlad: Zuzana Selementová
Obálka: Martina Kysucká
Počet stran: 288
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 200×130 mm
Vydal: Baronet, 2010
Doporučená cena: 233 Kč

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zimní soumrak přichází s Christine Feehan podivuhodně brzy