Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zemřela oscarová návrhářka Draculova kostýmu. Podívejte se na fotky

Redakce

Redakce

29. 3. 2012

!Fotogalerie!Eiko Ishioka, uznávaná japonská návrhářka, designérka a držitelka Oscara za kostýmy pro Coppolův film Dracula, zemřela. Připomínat ji však vždy budou originální šaty a návrhy.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/kostymy-ve-filmu-dracula/]

Eiko Ishioka, vizuální umělkyně a oscarová vítězka, zemřela v sobou 21. března v Tokiu ve věku 73 let. Její surrealistické a smyslné kostýmy nosili herci na Broadwayi, olympijští sportovci a také filmové hvězdy jako třeba Jennifer Lopez. Manažerka Tracy Robertsová oznámila, že slavná návrhářka zemřela na rakovinu slinivky.

Podívejte se na její kostýmy ve fantasy Válka Bohů

Ishioka mimo jiné pracovala také v reklamě a v oblasti grafických umění. V roce 1992 získala Oscara za nejlepší kostýmy pro film Dracula, který byl natočen podle slavné knihy Brama Stockera a jehož režie se ujal Francis Ford Coppola. Její snové, vlající designy byly ke zhlédnutí také ve filmu Cela z roku 2001.

FOTO:The Cell -  Jennifer Lopez

Jennifer Lopez ve filmu Cela. Zdroj: distributor filmu

V roce 1986 Ishioka získala cenu Grammy za design obalu k albu Milese Davise Tutu a režírovala hudební videoklip k singlu Cocoon z alba Vespertine od zpěvačky Björk. V roce 1985 pak získala na filmovém festivalu v Cannes cenu za umělecký přínos za její designovou práci k filmu Mishima od Paula Schradera.

Ishioka byla autorkou návrhů kostýmů na zahajovacím ceremoniálu Letních olympijských her 2008 v Pekingu a navrhla také závodní uniformy a svrchní oděvy pro Zimní olympijské hry v Salt Lake City v roce 2002.

Její práci bylo naposledy možné vidět ve filmu Válka Bohů od Tarsema Singha a ve hře  Spider Man: Turn Off the Dark, která se aktuálné hraje na Broadwayi. Ishioka navrhla také kostýmy k novému Singhovu filmu Sněhurka, který jde akorát do kin.

Foto: Zlá královna z filmu Sněhurka (Mirro Mirror)

Také Julia Roberts na sobě ve Sněhurce nosí šaty od Ishioky.

Kellan Lutz, jenž ztvárnil Poseidona ve Válce Bohů, ve filmu nosil lasturou inspirovanou helmu, kterou navrhla právě Ishioka. Po zjištění, že tato talentovaná umělkyně zemřela, Lutz reagoval slovy:  „RIP, andělská Eiko Ishioka. Byla to čest nosit tvé kouzelné kreace. Jaká inspirace! Jaká sladká duše! Navždy si tě budu pamatovat!“

Japonka byla za svou práci oceněna roce 1992 jmenováním do Síně slávy v sále Art Directors Club of Fame. Její práce je možné vidět v různých muzeích, včetně Muzea moderního umění v New Yorku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřela oscarová návrhářka Draculova kostýmu. Podívejte se na fotky