×
TOPZINE.cz

Zemřela Doris Lessingová, laureátka Nobelovy ceny za literaturu

FOTO: Doris Lessing
Zemřela Doris Lessing. Laureátka Nobelovy ceny za literaturu. Zdroj: wikipedia.org

Literární svět truchlí. Ve věku 94 let zemřela 17. listopadu proslulá britská spisovatelka Doris Lessingová, autorka více než padesáti románů a nositelka všech významných evropských literárních ocenění.

FOTO: Doris Lessing
Zemřela Doris Lessingová. Laureátka Nobelovy ceny za literaturu. Zdroj: wikipedia.org, Elke Wetzig

Autorka strhujících románů Tráva zpívá a Zlatý zápisník zemřela 17. listopadu ve svém domě v Londýně, tři týdny poté, co ji navždy opustil její dlouhodobě nemocný syn Peter, o něhož léta pečovala.

Její nejskloňovanější román Zlatý zápisník (1962) byl vnímán jako předobraz chování nezávislé ženy. Stal se biblí feministického hnutí a z autorky učinil feministickou ikonu Velké Británie, přestože se sama vůči takovému zařazení opakovaně veřejně ohrazovala.

V roce 2007 získala Nobelovu cenu za literaturu, a stala se tak nejstarší laureátkou prestižní ceny v historii. K ocenění Lessingová poznamenala: „Je mi osmdesát osm let a oni nemohou dát Nobela někomu, kdo je mrtvý. Proto si myslím, že se rozhodli dát mi tu cenu raději teď.“

Doris Lessingová se narodila 22. října 1919 v Íránu. Vyrůstala v Jižní Rhodesii (dnešní Zimbabwe), kde žila až do svých třiceti let. V patnácti letech opustila domov a začala pracovat jako vychovatelka. Ve svých knihách zpracovávala různorodá témata. Psala psychologické thrillery, science fiction, nevyhýbala se ani politickým tématům. Těžištěm tvorby a celoživotním tématem Doris Lessingové bylo postavení ženy ve společnosti.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..