Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Zemřel Josef Hanzlík. Autor scénáře k filmu Deváté srdce

Hana Mazancová

Hana Mazancová

30. 1. 2012

OBR: Josef HanzlíkČeský básník, překladatel, scenárista, autor pohádek, ale také člen Českého centra Mezinárodního PEN Klubu. To vše byl Josef Hanzlík, který odešel dne 26. ledna v ranních hodinách. Bylo mu 74 let.

OBR: Josef Hanzlík

Josef Hanzlík odešel ve věku 74 let, Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Josef Hanzlík se narodil 19. února 1938 a své dětství prožil v Táboře. Maturoval na hospodářské škole v Karlových Varech a Mariánských Lázních. V roce 1957 nastoupil na Filozofickou fakultu UK v Praze, kde vystudoval psychologii.

Autor mnoha tváří

Svou spisovatelskou dráhu začal v roce 1961 básnickými sbírkami. V letech 1965 až 1969 působil jako redaktor časopisu Plamen a Měsíčník pro literaturu, umění a život. Po roce 1969 se stal dramaturgem a scenáristou Filmového studia Barrandov. Od roku 1991 se zabýval pouze literaturou a překladatelstvím, specializoval se především na jugoslávskou a americkou poezii.

Básně Josefa Hanzlíka vycházely v periodikách jako Literární noviny, Host do domu či Sešity pro mladou literaturu. Jeho básnická prvotina Lampa spatřila světlo světa roku 1961. Tato sbírka byla ve své době označovaná za nejvýznamnější tvůrčí počin nastupující básnické generace.

OBR: Deváté srdce v režii Juraje Herze

Deváté srdce v režii Juraje Herze, Zdroj: fdb.cz

Neméně významné bylo i Hanzlíkovo působení ve filmové branži. Podílel se na scénáři k filmu Juraje Herze Deváté srdce (1978), pod režií Antonína Kachlíka pak na filmu Kouzelné dobrodružství (1982), s Otou Kovalem spolupracoval roku 1983 na filmu Modré z nebe či se Zdeňkem Troškou na Pokladu hraběte Chamaré (1984).

Čtěte také: Laureátem Ceny Karla Čapka je Pavel Šrut

V díle Josefa Hanzlíka je možno vystopovat častý kontrast mezi dospělostí zla a dětskou nevinností dobra. Svůj naivní a dětsky užaslý pohled, stejně tak i hravost, smysl pro pohádkovou fabulaci a neotřelý verš využíval v tvorbě pro nejmenší. Patřil mezi stálé spolupracovníky Československého rozhlasu a Československé televize, která mu zinscenovala pohádky O Terezce a paní Madam (1976), Hodný Fridolín a zlá Józa (1984) a O princezně na klíček (1987).

Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Josef Hanzlík. Autor scénáře k filmu Deváté srdce