Devět filmových ateliérů, exteriérový pozemek o výměře 160 000 m2 a čtyři další přilehlé filmové ateliéry v areálu Hostivař. To vše a mnohem víc vám nabízí Barrandov Studio.
Pokud zrovna nenatáčíte nízkorozpočtový film, je předem jasné, že pro natočení kvalitního filmu je zapotřebí spousta rekvizit, kostýmů a dekorací. Protože tyto maličkosti dokončují tu správnou autentičnost. V Barrandov Studiu ale kromě těchto maličkostí nalezneme i hudební studio, filmovou laboratoř nebo studio vizuálních efektů.
Filmařský ráj kousek od letiště
A to stále není všechno. Ke každému ateliéru patří i kanceláře, šatny, kostymérny, maskérny, skladiště, kamerové i rekvizitní místnosti a prostor pro catering. Není proto divu, že jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě je velmi vyhledáváno i zahraničními filmaři, kteří to z pražského letiště mají pouhých 20 km.
To vše ale studio Barrandov nenabízelo vždycky. Od roku 1931 přitahuje sice filmaře z celého světa, ale ateliéry a pozemky vznikaly postupně. Ze všeho nejdříve byl proveden 23. listopadu 1931 slavnostní výkop základů a poté už šlo vše jako po másle. 25. ledna 1933 se jako první začal točit film režiséra Innemana – Vražda v Ostrovní ulici.
Rok 1939 byl zlomový snad pro každého a i v barrandovském studiu nastala změna. Začaly se točit filmy podřízené nacionálně sociálnímu vkusu. A o tom že jich nebylo málo, svědčí počet snímků. Během války jich vzniklo 82, kromě filmů na pozemcích studia vyrostly i tři nové ateliéry. Další zlomový rok byl 1948, kdy se Barrandov stal nejdůležitější základnou obnovené národní kinematografie. A k tvorbě se dostává mladá generace režisérů, jako je Forman, Chytilová, Menzel, Juráček, Němec a Schorm.
Od roku 1965 pak vznikaly například filmy Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko. Po okupaci Československé republiky vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 tvorba velmi upadá a režiséři Miloš Forman nebo Jan Němec volí raději tvorbu filmů v emigraci. Najdou se ale i kvalitní snímky jako třeba Páni kluci, Dědeček, Kylián a já nebo pohádka Tři oříšky pro Popelku, které byly natočeny v této době.
Barrandov a Oscary
Barrandov se může pyšnit i tím, že některé filmy v této době natočené v jeho ateliérech byly v USA nominovány na Oscara nebo jsou dokonce jeho držiteli. Jde o snímek Vesničko má středisková nebo později Obecná škola a Kolja.
Za více než sedmdesátiletou existenci Barrandov Studia vzniklo na jeho pozemcích něco přes 2500 českých i zahraničních filmů. Z těch zahraničních je to například Johanka z Arku, Příběh rytíře, Oliver Twist, Bratři Grimmové nebo Hellboy.
Z českých filmů po roce 1993 můžeme kromě těch oscarových jmenovat třeba Byl jednou jeden polda, Pelíšky, Tmavomodrý svět, Rebelové, Želary, Pupendo, Jedna ruka netleská, Milenci a vrazi, Román pro ženy, Účastníci zájezdu, Bestiář, Vratné lahve, Bobule a mnoho dalších.
Napište komentář