Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Juraj Herz režíruje. Pohádka Deváté srdce ale nečaruje

Redakce

Redakce

10. 1. 2012

FOTO: František Němec jako astrolog Aldobrandini v pohádce Deváté srdceNovou činohru nám v prosinci představilo pražské Stavovské divadlo. Jedná se o Jurajem Herzem kdysi zfilmovanou pohádku Deváté srdce. Nyní se nám toto dílo představí pod vedením výše zmíněného režiséra na divadelních prknech.

FOTO: František Němec jako astrolog Aldobrandini v pohádce Deváté srdce

Pohádka plná efektů nenadchla, Zdroj: narodni-divadlo.cz

V jedné pohádkové říši chtěl astrolog Aldobrandini (František Němec) ovládnout Síň času a stát se pánem života a smrti. Vetřel se do přízně vévody (Jan Hartl) a pod záminkou osvobození princezny Adrieny (Lucie Žáčková) pomáhal s výběrem vhodných zachránců.

Čtěte také: Kupec benátský jako rozházené puzzle

Nebýt potulného studenta Martina (Radúz Mácha), jeho věrného společníka šaška (Ladislav Mrkvička), pomoci pravého pána Síně času (Jan Novotný) a v neposlední řadě milované Toničky (Pavla Beretová), tak by pohádka nedošla ke zdárnému konci.

Pomalu a ještě pomaleji

Deváté srdce o délce necelých dvou hodin začíná ve velmi pozvolném a tak trochu rozpačitém tempu. Určitý dějový spád přichází s hereckými výkony Radúze Máchy a Františka Němce, ale ani to nezachraňuje vcelku chatrný příběh, který jen s potížemi udrží dospělého diváka v nějakém očekávání a napětí.

Příběhu nepomáhá ani hudební doprovod Petra Hapky, zajímavá choreografie či hezká, netradičně vytvořená scéna, jejíž proměny doprovázejí světelné a kouřové efekty.

Po vizuální stránce můžeme sledovat velmi zajímavou podívanou, avšak i tato snaha uchvátit diváka ojedinělou scénografií je místy více ke škodě než užitku, protože časté přestavby scény působí poněkud rušivě.

Čtěte také: Juraj Herz má rád hrůzu, a je to znát

Kladné ohodnocení by tak mohlo patřit trikovým efektům, především plášti, který tvoří svého nositele neviditelným. Avšak i příliš časté opakování tohoto zmizení odhalí i méně soustředěnému divákovi způsob provedení.

Deváté srdce má snahu uchvátit, předvést něco nového a netradičního. Vše, co chtěli tvůrci ukázat, se ne úplně vydařilo. Možná svým fantaskním ztvárněním pohádka nadchne alespoň dětská srdce.

Deváté srdce

Stavovské divadlo

Režie: Juraj Herz

Herci: Igor Orozovič/Radúz Mácha, Lucie Žáčková, Ladislav Mrkvička, František Němec, David Matásek, Filip Rajmont, Jan Novotný, Alexej Pyško a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Juraj Herz režíruje. Pohádka Deváté srdce ale nečaruje