Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Kupci benátském ve Stavovském divadle se bije příliš kontrastů

Anna Kottová

Anna Kottová

12. 2. 2011

FOTO: Shylock bere svou libru masaTradiční příběh anglického autora Williama Shakespeara je mnohokrát prověřen nejenom divadelní scénou, ale i filmovým plátnem. Díky režii Martina Čičváka se hra převlékla ve Stavovském divadle do netradičního hávu, i když ne příliš vydařeného.

FOTO: Shylock bere svou libru masa

Shylock se těší na libru Antoniova masa Foto: Stavovské divadlo, Diana Zehetner

Hned při první scéně divák pozná, že se nebude jednat o hru v klasickém provedení, neboť část herců vyměnila tradiční kostým za moderní oblek s kravatou. Pozornost na sebe upoutá také živá moderní hudba. Originální nápad, který se na činoherní scéně příliš často nevidí.

Výběrové řízení

Mladý, ale chudý Bassanio (Jan Hájek) se rozhodne zkusit štěstí a získat překrásnou Porcii (Lucie Žáčková), o jejíž ruku se pokouší plno bohatých nápadníků ze všech koutů světa. Nejpodivnější z nich Porcie představí jednou větou v záři reflektoru, což se jeví jako humorná scénka skvěle pasující do hry. Porcie si budoucího manžela sama vybrat nemůže, protože on si musí sám vyvolit jednu ze tří skříněk, zlatou, stříbrnou či olověnou. Pokud určí správnou, dostane Porcii za ženu.

Na jediného čeká se

Dva z předchozích nápadníků si zvolí špatně. Nafoukaný princ tmavé pleti zlatou a rozmazlený ruský šlechtic stříbrnou truhlici. Každý z nich oblečen do zářivých kostýmů, ze kterých oči přecházejí. Sluší se neopomenout kvalitní herecký výkon Alexandra Minajeva v roli onoho ruského šlechtice, který dokázal zaujmout a pobavit obecenstvo, přestože strávil na jevišti pouhých několik minut.

FOTO: Shylock půjčuje peníze kupci Antoniovi

„Pokutou budiž, spíš jen tak pro zasmání, jediná libra masa.“

Bassanio nemá ale na dalekou cestu dostatek peněz, a tak si za něj u židovského lichváře Shylocka (Jiří Štěpnička) půjčí 3000 dukátů na tři měsíce jeho nejlepší přítel kupec Antonio (Igor Bareš), který má veškeré své jmění v lodích na moři. Lichvář Shylock Antonia nenávidí z celého srdce a chce jako pojistku při nesplacení libru Antoniova masa. „Poplival mi vous a vykopl mne ze dveří jak psa!“ vysvětluje své důvody Žid.

Maso a nic víc

Bassanio vybere správnou truhlu, a získá tak milovanou Porcii. Antoniovi mezitím ztroskotaly všechny lodě a nemůže tak splatit dluh Shylockovi. Jediné, co si Žid žádá, je libra Antoniova masa. Nepřesvědčí jej mnohonásobně vyšší částka nabízená Bassaniem, který se rychle vrací pomoci svému příteli, ani Antoniovy prosby, které vznáší již v okovech a v doprovodu drába. Mimochodem dráb připomíná spíše nabušeného sekuriťáka ze supermarketu.

FOTO: Antonio v obležení svých přátel

Antonio (uprostřed) naslouchá přátelům Solaniovi a Saleriovi

Spor přichází až k soudu, kde se objeví i Porcie převlečená za vzdělaného právníka, aby dokázala, že je nejenom chytrá, ale i krásná, a dostala Antonia ze šlamastiky. Karta se rychle obrací proti nelítostnému Shylockovi a najednou už na kolenou před soudem neklečí kupec Antonio, nýbrž samotný Žid.

Verdikt v celku

Pomalu, nudně se vine děj, který odříkává pouze známý příběh bez výrazných nápadů. Ani příliš velkou a prázdnou scénu nedokážou herci, vyjma finální scény, naplnit. Některé vtipy vás sice pobaví, ale většina spíše donutí nesouhlasně zakroutit hlavou. V představení převažují věci nepovedené, naopak na prstech jedné ruky bychom dokázali spočítat ty zdařilé – některé herecké výkony, kostýmy či živá hudba.

„Jedna celistvá linie dokáže více než mnoho nevýrazných.“

Nejživější postavou na jevišti je Graciano (Jan Dolanský), naopak nejnudnější Bassanio v podání Honzy Hájka. Moc často se nevidí tolik mladých herců pohromadě na jedné divadelní scéně. Jan Dolanský, Vojta Kotek a Jakub Prachař dodávají představení jakýsi šmrnc a bavili mě víc než známé herecké tváře.

Chybí silná ruka

Hra jde z extrému do extrému, a tak se mnohdy cítíte jako na houpačce. V jednu chvíli se vám hra líbí a záhy byste nejraději odešli. Představení chybí osobitost či pospolitost ducha, a působí tak jako rozházené puzzle, které si máte složit. Mně se to bohužel nepodařilo. Pokud ale máte rádi zvláštní a netradiční zpracování klasických děl, třeba budete mít větší štěstí.

Kupec benátský

Stavovské divadlo

Autor: William Shakespeare

Režie: Martin Čičvák

Hrají: Igor Bareš, Jan Hájek, Jiří Štěpnička, Lucie Žáčková, Lada Jelínková, Pavla Beretová, Jan Dolanský, Vojtěk Kotek, Jakub Prachař, a další

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Kupci benátském ve Stavovském divadle se bije příliš kontrastů