Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel Jan Sochor, bývalý člen The Progress Organization

Redakce

Redakce

12. 2. 2013

Bývalý člen rockové skupiny The Progress Organization Jan Sochor podlehl dlouhé těžké nemoci 6. února v Berlíně. Za svých 65 let výrazně obohatil svět hudby, čímž se bez debat zapsal do dějin umění.

Bohem políbený muzikant pocházejíc z Havlíčkova Brodu ovládal snad všechny hudební nástroje, byl známý hlavně jako klávesista brněnské kapely The Progress Organization či jako hudebník doprovodných skupin Boba Frídla a Marthy a Teny Elefteriadu.

„Pro mě je to nejen ztráta výborného muzikanta, aranžéra, zpěváka, kapelníka a skladatele, který uměl hrát, na co sáhl, ale hlavně ztráta osobní,“ konstatuje jeho přítel a kapelní kolega Pavel Váně, který v roce 1968 založil Progress 2. „Byl to totiž zejména dobrý kamarád, což je pro hraní v kapele vždy velmi podstatné. Poznal jsem ho s kytarou u táboráku. Byl to rozený bavič.“

Populární skupina Progress 2, která vzhlížela ke vzorům, jakými byli The Beatles či tehdy začínající Pink Floyd, si rychle získala posluchače a v červnu 1969 již hrála jako předkapela americkým The Beach Boys na zimním stadionu Za Lužánkami. První deska Barnodaj, podle které se poté celá kapela přejmenovala, byla oceněna jako Deska roku 1972.

Neuvěřitelný umělec vystřídal a obohacoval spoustu českých hudebních seskupení. Jednou z nich byla skupina Aleše Sigmunda, která doprovázela sestry Marthu a Tenu. Společně působil s Bobem Frídlem a nakonec si založil vlastní kapelu Ex Libris. Objevil se i v Hurricanes a Key Band pod vedením Ladislava Kerndla.

Od roku 1983 žil v Berlíně, kde se sedm let angažoval v kapele The Soulband a rovněž vystupoval sám v rámci One Man Show. V říjnu 2008 se jakožto host zúčastnil dvou brněnských koncertů při příležitosti 40. výročí založení The Progress Organization a společně si zahrál se svými dlouholetými kamarády.

Jan Sochor si výslovně přál být pochován v Brně. Datum jeho pohřbu ještě není uvedeno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Jan Sochor, bývalý člen The Progress Organization