Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zemřel hlasatel Miloš Frýba, legenda televize z dob normalizace

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

31. 12. 2010

Miloš Frýba, hlasatel Československé televize, kterého budou pamatovat spíše ti starší z nás, zemřel včera 30. prosince ve věku 65 let. Narazit na něj mohli hlavně diváci let 70. a 80., kdy se stal doslova ikonou, a to „pouhým“ ohlašováním zpráv.

Miloš Frýba je legendou televizního hlasatelství, Zdroj: youtube.com

Frýba nejprve tvořil elektrické efekty, když v roce 1968 nastoupil do Československé televize. Hned o čtyři roky později ovšem vyhrál konkurz na hlasatele, a začal dělat práci, která ho skutečně bavila – a měl k ní vlohy. Navíc se stal tím pádem prvním programovým hlasatelem v ČSSR vůbec a také zahajoval pravidelné barevné vysílání na Kavčích horách.

V roce 1988 se stal dokonce vedoucím týmu hlasatelů, pak ovšem proběhla sametová revoluce, a Frýba změnil zaměstnání. Začal pracovat jako režisér a z televizní branže odcházel teprve před dvěma roky.

Během svého působení si stihl vytvořit velkou skupinu fanoušků, což je u obyčejných televizních hlasatelů rarita. Především vznikl hudební projekt FBH, který za léta svého působení vydal nespočet skladeb s texty o boji hrdiny Frýby s padouchem Hemalou (Alexandr Hemala byl v 80. letech také hlasatel). Toho se chytla po revoluci i kapela Orlík a nazvala jedno ze svých alb Miloš Frýba for President, ačkoli s fanklubem této televizní legendy neměla nic společného. Inu kult je kult… Jak je řečeno v jednom z textů FBH: „Každý jiný hlasatel ty zprávy zkurví.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel hlasatel Miloš Frýba, legenda televize z dob normalizace