Zemřel držitel Nobelovy ceny za literaturu Márquez

Ve věku 87 let dnes zemřel kolumbijský spisovatel Gabriel Garcia Márquez, který se proslavil zejména svým románem Sto roků samoty, vydaným v roce 1967. 

sto-roku-samoty

Gabriel Garcia Márquez je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů tzv. magického realismu. Jeho romány jsou protkány celou řadou magických prvků a tajemnem. Román Sto roků samoty znamenal pro Márqueze první literární úspěch a dodnes se této knihy prodalo několik miliónů výtisků.

Mezi další významná díla patří např. Láska za časů cholery nebo Kronika ohlášené smrti. Oba romány vyšly v 80. letech, tedy poté, co Márquez obdržel Nobelovu cenu za literaturu v roce 1982.

Román Sto roků samoty ztvárnilo v roce 2011 i divadlo ABC.

Poslední knihou, kterou Márquez vydal, byl román Na paměť mým smutným courám, a to v roce 2004.

Příčinou smrti se stala dle všech indicií rakovina, která zasáhla plíce a játra. Na počátku tohoto měsíce byl Márquez hospitalizován kvůli infekci plic a močových cest.

Zemřel držitel Nobelovy ceny za literaturu Márquez
Ohodnoťte tento článek


1 Komentář Zemřel držitel Nobelovy ceny za literaturu Márquez

  1. CC-BY-NCMozna je to škoda, že ho neuvolňuješ pod CC-BY, ale pod CC-BY-NC, zamuezješ tak tomu, aby v male9m spředzněne9m klubu a la Revolver nebo Jolanda (rip) vybrali aspoň symbolickě vstupne9 třeba na provoz toho klubu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*