Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Začíná Týden knihoven. Tentokrát pod výstižným heslem: Čti, žij zdravě!

Redakce

Redakce

1. 10. 2012

V nadcházejícím týdnu by měli zbystřit všichni milovníci knih a čtení. V průběhu sedmi dnů, konkrétně 1. až 7. října 2012, proběhne už 16. ročník celorepublikového Týdne knihoven, který každoročně pořádá Sekce veřejných knihoven SKIP.

FOTO: Knihovna

Začíná Týden knihoven, který přinese bohatý program., Zdroj: sxc.hu

Letošní motto zní ČTI, ŽIJ ZDRAVĚ! Organizátoři Týdne knihoven tak chtějí přispět k propagaci témat zdravého životního stylu, biblioterapie, prevence civilizačních nemocí a mnohých dalších.

Trnka obouruč

Každý den tohoto týdne bude zaměřen na konkrétní cílovou skupinu. Pondělí se zaměří na seniory, v úterý budou knihovny patřit rodičům na rodičovské dovolené a ve středu budou hlavními aktéry samotné děti. Ve čtvrtek mohou do knihoven zavítat handicapovaní a pátek bude patřit národnostním a jazykovým menšinám. O víkendu bude v prostorách knihoven připraven program pro celé rodiny a ostatní zájemce o knihy a čtení.

Čtěte také: Začátek podzimu láká na literární akce. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší

Součástí celé akce je mimo jiné vyhlášení ceny Ministerstva kultury České republiky Knihovna roku a Velké říjnové společné čtení, které je letos věnováno Jiřímu Trnkovi. V únoru totiž uplynulo 100 let od jeho narození.

Paradoxní je, že právě Jiří Trnka se heslem ŽIJ ZDRAVĚ! příliš neřídil. Známý výtvarník a ilustrátor proslul ignorováním zdravé životosprávy a zemřel ve věku sedmapadesáti let.

Zacvičme si v knihovně

Knihovny v rámci Týdne knihoven budou po celé republice pořádat přednášky, semináře a besedy.

Bohatý doprovodný program nabídne například Městská knihovna v Karlových Varech, která pořádá akci s názvem Cvičení pro zdraví.

Městská knihovna Strážnice zve své čtenáře na besedy o léčitelství, esoterii a hypnóze. Pořad Hudba léčí mohou zájemci navštívit zase v Městské knihovně Žďár nad Sázavou. A o léčebné síle bylin se hosté dozvědí více na přednášce v Knihovně města Olomouce.

Čtěte také: Národní knihovna v Praze. Navštivte s námi největší knihovnu České republiky

Do akce Týden knihoven se přihlásilo přes 400 veřejných knihoven. Cílem je ukázat veřejnosti, že knihovny nejsou jen nudným prostorem určeným k učení, jsou především stále atraktivním místem střetávání vzdělaných lidí a nebojí se jít s dobou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začíná Týden knihoven. Tentokrát pod výstižným heslem: Čti, žij zdravě!