Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Začátek podzimu láká na literární akce. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší

Tereza Andělová

Tereza Andělová

15. 9. 2012

Prázdninová atmosféra je bohužel nenávratně pryč, ale i podzim nabízí spoustu zajímavých událostí. Milovníci literatury si mohou užít rozjařený mejdan Revolver Revue nebo se stát součástí nevšedního celosvětového projektu 100 THOUSAND POETS for CHANGE 2012.

FOTO: Jáchym Topol

Na zářijovém večírku nakladatelství Revolver Revue můžete potkat Jáchyma Topola., Zdroj: archiv J. Topola

XIX. ročník festivalu Ortenova Kutná Hora (14. až 16. září 2012 – Kutná Hora)

Festival Ortenova Kutná Hora přináší již tradičně bohatý program. V rámci autorského čtení vystoupí například letošní vítěz Ceny Jiřího Ortena Vratislav Maňák nebo slovenský spisovatel Michal Hvorecký. Až budete dostatečně nasyceni literaturou, můžete zajít na koncert Jaroslava Svěceného nebo se podívat na výstavu knižních ilustrací Rut Kohnové.

Čtěte také: Ortenova Kutná Hora 2011: Přes den básní, v noci diskutují nad matematikou

Vedle kulturního programu je kutnohorský festival spojený s vyhlášením soutěže mladých básnických talentů. Symbolickou věkovou hranicí pro účastníky soutěže je 22 let, tedy věk, ve kterém zemřel Jiří Orten.

Velký večer Revolver Revue (20. září 2012 Praha)

Na zářijovém večírku nakladatelství Revolver Revue můžete potkat Jáchyma Topola nebo také Egona Bondyho. Toho samozřejmě pouze na filmovém plátně, a to v rámci promítání studentského filmu Poslední přednáška Egona Bondyho.

J. H. Krchovský na Měsíci autorského čtení 2011

J. H. Krchovský na Měsíci autorského čtení 2011., Foto: Zuzana Konvičková, TOPZINE.cz

Inspiraci ke čtení na nevlídná podzimní odpoledne přinese představení dvou nových textů spisovatelů Viktora Karlíka a Jana Čumlivského. Hudební doprovod kapely básníka J. H. Krchovského Krch-off vás pak naladí na poněkud dekadentnější notu. Zkrátka ideální akce pro uvítání podzimu, na které nesmíte chybět.

100 THOUSAND POETS for CHANGE 2012 (29. září 2012 Praha)

Proč by poezie měla být pouhou zálibou nepraktických snílků či jen oblastí odtrženou od reality? Jak už sám název napovídá, v rámci akce 100 THOUSAND POETS for CHANGE 2012 mají básníci z celého světa možnost vyjádřit se k aktuálním společenským problémům.

S tímto nápadem přišli v loňském roce Američané Michael Rothenberg a Terri Carrion. Podařilo se jim vzbudit nevídaný zájem. V letošním roce se zapojí na 95 zemí s více než 650 literárními a hudebními programy. Nebude chybět ani Česká republika. V pražském klubu K4 studentů UK bude k vidění například básník Petr Štengl či Ondřej Holubec.

TABOOK – Mezinárodní festival malých nakladatelů (5. až 6. října 2012 – Tábor)

Jihočeský festival TABOOK potěší především literární fajnšmekry. Představí se zde knižní produkce, která neplní výlohy velkých knihkupectví. Avšak těm, kdo si k ní najdou cestu, přinese odměnu v podobě nevšedních literárních zážitků.

Foto: Akce Pražského literárního domu Literatura v parku

I na podzim máte šanci potkat literaturu. A to v podstatě na každém kroku., Zdroj: Pražský literární dům

Kromě toho máte v Táboře možnost potkat řadu zajímavých českých i zahraničních literárních osobností. Za všechny jmenujme alespoň Markétu Pilátovou, Petra Borkovce či Sylvu Fischerovou.

Antropotyátr 2012 (Ústí nad Labem / festival / 10. – 18. října 2012)

Ústecký festival Antropotyátr v letošním roce oslaví malé jubileum – na české literární scéně se uskuteční již popáté. Pořadatelé se proto rozhodli celý letošní literárně-hudební program pojmout v duchu rekapitulace plodů jejich dosavadního úsilí.

Setkání s Pavlem Kosatíkem a Věrou Čáslavskou (Brno / čtení / 13. října 2012)

Brněnští budou mít v polovině října jedinečnou možnost setkat se se sportovní legendou a zároveň užít si literární čtení. Věra Čáslavská tu vystoupí společně s autorem svého životopisu Pavlem Kosatíkem. Součástí večera je i diskuze s oběma hosty a autogramiáda.

Čtěte také: Filmové tipy: Avengers, Věra 68 nebo Lov lososů v Jemenu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začátek podzimu láká na literární akce. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší