Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmové tipy: Avengers, Věra 68 nebo Lov lososů v Jemenu

Josef Zdobinský

Josef Zdobinský

3. 5. 2012

FOTO: AvengersV premiérách tohoto týdne se můžete těšit na armádu světových superhrdinů, dokument o naší historicky nejúspěšnější gymnastce nebo na vědce, který bude tvořit řeku lososům až ve vyprahlém Jemenu.

FOTO: Avengers

Avengers, parta zabijáků…. Zdroj: distributor filmu

Avengers (The Avengers)

To tu ještě nebylo! Superhrdinové z celého světa spojí síly, aby zachránili mír na zemi, která se ocitá v obrovském ohrožení a hrozí jí i úplná zkáza. Proto se mezinárodní mírová agentura v čele se svým ředitelem Nickem Furym rozhodne naverbovat do armády ty nejlepší chlapíky, které má k dispozici.

A že jsou to jména opravdu zvučná! Iron Man, Hulk, Thor, Captain America, Hawkeye a Black Widow – ti všichni mají osud modré planety ve svých rukách. Ovšem to pro ně není nic nového. Podařilo se režiséru Jossi Whedonovi nasměrovat armádu plnou akčních hrdinů správným směrem?

Avengers (The Avengers), USA, 2012, 137 min, Akční/Dobrodružný/Sci-Fi Režie: Joss Whedon, Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Cobie Smulders

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=G9JWJysWRhE[/youtube_660]

Věra 68

Věra Čáslavská, nejúspěšnější gymnastka a sportovkyně Československa všech dob, oslaví v letošním roce sedmdesátiny. To neuniklo ani Olze Sommerové, která se rozhodla natočit o paní Čáslavské dokument.Vždyť za sto čtyřicet medailí (z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné z olympijských her!) si to bezesporu zaslouží.

Sommerová nám přináší mimo jiné i události, které poslaly Věru Čáslavskou na úplné společenské dno, ať už to bylo zapříčiněno jejím podpisem manifestu Dva tisíce slov v době normalizace, či tragédie v osobním životě v devadesátých letech.

Věra 68, Dokumentární, Česko, 2012, 90 min, Režie: Olga Sommerová, Hrají: Václav Havel, Věra Čáslavská, Marie Ježková, Jan Potměšil, Martin Vačkář, Dana Zátopková


[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=CkMbYrLnRPo[/youtube_660]

Lov lososů v Jemenu (Salmon Fishing in the Yemen)

Úspěšnou knihu Paula Tordaye se rozhodl převést do filmové podoby režisér Lasse Hallström (Čokoláda). Vědci Dr. Alfredu Jonesovi (Ewan McGregor) je britskou vládou nabídnuto a posléze i nařízeno, aby vybudoval ve vyprahlém Jemenu řeku pro lososy.

Za tímto projektem si totiž vláda slibuje, že odvrátí pozornost od nepopulární vojenské mise v Afghánistánu. Když se Alfred ale setká s jedním jemenským šejkem, který projekt vymyslel, začne mu věřit. Do toho všeho navíc pozná šejkovu krásnou správkyní majetku (Emily Blunt), ke které brzy začne cítit něco víc…

Lov lososů v Jemenu (Salmon Fishing in the Yemen), Velká Británie, 2012, 107 min, Komedie/Drama/Romantický Režie: Lasse Hallström, Hrají: Ewan McGregor, Emily Blunt, Kristin Scott Thomas, Rachael Stirling

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=bAGvIcYbhs4[/youtube_660]

Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid (Obscurantist and His Lineage or The Pyramids‘ Tearful Valleys)

Známý český dokumentarista Karel Vachek se pustil do nového dokumentu. Setkáváme se v něm s trochu netradičním pohledem na amerického prezidenta Baracka Obamu, který jako by se nám snažil říct, že ani americký prezident nemusí být zasvěcen do tajů rozpočtu ministerstva obrany.

Kromě Obamy tu uvidíme i duchy a nadpřirozené bytosti. A aby toho nebylo málo, dočkáme se i reakcí několika ortodoxních ateistů na návštěvu papeže v České republice, kteří ho přivítali s jasným sloganem: Bůh pravděpodobně neexistuje!

Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid (Obscurantist and His Lineage or The Pyramids‘ Tearful Valleys), Dokumentární, Česko, 2011, 199 min, Režie: Karel Vachek, Hrají: Egon Bondy


[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=FWE0uB2C9Sc[/youtube_660]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmové tipy: Avengers, Věra 68 nebo Lov lososů v Jemenu