Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Za chrámy a zahradami do Kjóta

Hana Chytrá

Hana Chytrá

3. 7. 2010

Kjóto, bývalé hlavní město, dnes asi nejvýznamnější kulturní a náboženské centrum celého Japonska. Kdo má v plánu návštěvu Japonska, určitě toto krásné a zajímavé město nesmí vynechat!

Kinkakudži (Zlatý Pavilón), Zdroj: Hana Chytrá

Město samotné bylo více než tisíc let japonským hlavním městem. Rok 794 bývá považován za stěžejní datum v japonské historii. K tomuto datu je připomínáno založení města Heiankjó, dnes známé pod jménem Kjóto, na ostrově Honšú.

Kjóto bylo zbudováno pro potřeby císaře a kopíruje čínský vzor měst, tj. půdorys ve tvaru pravoúhelníku o délce 5 km a šířce 4,5 km. Přesná symetrie byla dodržována i při výstavbě jednotlivých čtvrtí, silnic či kanálů,všechny části vždy tvořili přesný pravý úhel. Město poté bylo zkrášleno bohatými tvary a barvami japonské architektury, vznikaly chrámy, zahrady, pavilóny. Dnes čítá Kjóto 1600 budhistických chrámů, 400 šintoistických svatyní a stovky paláců.

Kijomizu-der, Zdroj: Hana Chytrá

Chrámy, zahrady a Zlatý pavilón

Mezi čtyři nejznámější a nejhojněji navštěvované památky patří určitě chrámy Kinkakudži (tzv. Zlatý Pavilón) a Kijomizu-dera, slavná zenová zahrada Rjóandži a Kjótský císařský palác. Nádherný dřevěný chrám Kijomizu-dera je unikátní svým postavením na svahu hory, opírající se o systém pilířů a zenová zahrada je proslavena balvany pokrytými mechem a obklopenými bílými oblázky. Nikdo přesně neví, co to znamená, ale všichni krásnou zahradu obdivují.

Rjóandži, zenová zahrada, Zdroj: Hana Chytrá

Kinkakudži je obecné označení pro Rokuondži (Chrám jelení zahrady). Stavba  byla postavena v roce 1397 a měla původně sloužit jako obydlí pro šóguna. Později jeho syn přeměnil budovu v buddhistický chrám. Nejznámější součástí chrámu je právě Zlatý pavilon, ležící v chrámových zahradách.

Pavilón je unikátní dvoupatrová budova, jejíž každé patro je zbudováno v jiném japonském stylu a navíc, první a druhé patro je zcela pokryto tenkými plátky čistého zlata. Ve Zlatém pavilónu jsou mimo jiné uchovávány části ostatků Buddhy. Chrám byl v minulosti několikrát poničen a vypálen, současná podoba je dokonalou replikou z roku 1955.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za chrámy a zahradami do Kjóta