Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kanál Youtube v průběhu věků aneb Cesta do moderní minulosti

Redakce

Redakce

23. 9. 2010

Youtube asi není třeba obsáhleji představovat. Zná ho každý kdo se pohybuje po světě internetu. Znají ho snad všechny maminky, tatínkové, synové, dcery, tetičky, strýčkové, ale i babičky a dědečkové, kteří občas náhlednou do virtuálního světa. S ohledem na jeho popularitu je proto podivuhodné, že letos oslavil teprve pět let svojí existence. Co kdyby však byl Youtube starší? Mnohem starší…

Logo Youtube, Zdroj: archiv

Na začátek se musím přiznat, že nemám rád teorie typu Co by, kdyby?, které jsou, zvlášť u současných českých novinářů, tolik oblíbené. Řešit co by bylo, kdyby v úterý Milan Baroš proměnil penaltu, je podle mě stejný nesmysl, jako řešit, co by se stalo, kdyby nebe bylo zelené. Proto jsem ze začátku nebyl nakloněn myšlence naší editorky co by bylo kdyby v historii existoval Youtube.

Ale postupem času, i díky tomu, že na střední škole jsem byl vášnivým fanouškem dějepisu, jsem této myšlence přicházel na chuť. Ale chuť nechuť, datum odevzdání článku se kvapem blížilo a já neměl napsanou ani čárku. Z totální nemohoucnosti mě nakonec vysvobodila až úvodní stránka samotného Youtube, která mě svými kategoriemi nejsledovanějších videí zavedla až do samotného antického Říma…

Nuda v Římě

Píše se datum kolem roku 33 n.l., přesně 786 let od založení hlavního města římského impéria. V antickém Římě došlo po letech nepokojů k uklidnění situace a já trávím chladné jarní odpoledne u svého starověkého počítače, který dnes v vlastní každý, snad vyjma žebráků. Odpoledne je dlouhé, hraní budovatelských strategií mě přestalo bavit, vždyť posílat někam vojáky, stavět a ničit budovy, to je zábava tak pro Caesara, proto hledám nějaké rozptýlení. Co takhle podívat se na nejlepší portál antického internetu, kam všichni občané vznešeného impéria nahrávají svoje videa?

FOTO: Řím

Nuda v Římě...

Nejsledovanější kanál? Přece Ježíš

To je nápad. Hned na úvodní stránce mi Youtube nabízí nejpopulárnější videa. V kategorii Lidé a blogy na mě zírá jistý vousatý týpek, populární u zdejší undergroundové mládeže pod jménem Ježíš Nazaretský. Jeho videoblog je známý po celém Římě a svými kázáními pořádně zvedá mandle všem vrcholným představitelům naší říše. Dokonce jsem slyšel, že pár lidí uzdravil holýma rukama, ale nevím co je na tom pravdy. Co však pravda je, že na jeho youtube kanálu je k odběru jeho videí přihlášeno více než sto tisíc lidí.

Caesarova nudle a ukřižování LIVE

V rubrice Cestování se mi nabízí video Projeďte se s námi z Capui až do Říma, mě však nejvíc zajímá rubrika Hudba. Přece jen bych rád viděl jestli už Caesarova nudle (skvělá undergroundová kapela) natočila videoklip ke svému novému singlu.

Bohužel, pořád je tu jen starý klip k písničce s názvem Spal jsem s Kleopatrou, i když ten není špatný. Co to? V rubrice Nejsledovanější je video s názvem Ukřižování muže (opravdu). Vzrušeně rozklikávám odkaz a sleduji video, kde římští vojáci přibíjí muže s trnovou korunou na hlavě na obrovský kříž. Ke svému zděšení zjišťuji, že je to Ježíš Nazaretský, ten samý muž, který na mě před chvilkou zíral ze svého videa s názvem Nastav druhou tvář.

Nevěřícně si začnu pročítat komentáře. Dobrou polovinu z nich tvoří cynické poznámky typu jasnej fake, tohle není pravý a hraje to dobře, já se však ztotožňuji s myšlenkou těch ostatních. Co tento muž věděl, nebo co bylo na jeho přesvědčení tak nebezpečného, že musel být takto potupně popraven? Doufám, že tato myšlenka se po jeho smrti rozšíří jako blesk a donutí to lidi přemýšlet. A teď mě omluvte, jako správný člen Youtube komunity musím jít natočit vlastní video, kde promluvím o téhle šokující události. O dalších historických událostech na Youtube vám jako cestovatel časem povím možná příště.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kanál Youtube v průběhu věků aneb Cesta do moderní minulosti