Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Woody Allen získá Zlatý glóbus. Pro cenu si ale nejspíš nepřijde

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

16. 9. 2013

Na příštích, jednasedmdesátých Zlatých glóbech obdrží cenu za celoživotní dílo režisér, scenárista a herec Woody Allen. Navzdory této poctě se úspěšný filmový tvůrce předávání pravděpodobně nezúčastní.

Druhá lednová neděle příštího roku bude patřit Zlatým glóbům. O většině laureátů sedmdesátého prvního ročníku filmového a televizního ocenění se rozhodne až za několik měsíců, jednoho ale Asociace zahraničních novinářů odhalila už nyní. Je jím sedmasedmdesátiletý Woody Allen.

„Není nikdo, kdo by si toto ocenění zasloužil víc než Woody Allen. Jeho přínos filmařině je fenomenální, on je mezinárodní poklad,“ vysvětlil volbu asociace její prezident Theo Kingma.

Cena Cecila B. DeMilla se každoročně uděluje hollywoodským ikonám za celoživotní dílo. Oceněnými v posledních letech byli Martin Scorsese, Robert De Niro, Morgan Freeman nebo Jodie Foster.

Woody Allen má v jejich společnosti rozhodně své místo. Zrežíroval už na padesát filmů, k většině z nich napsal scénář a v některých si dokonce zahrál. Za svou kariéru byl už třiadvacetkrát nominován na Oscara, přičemž čtyřikrát zvítězil – třikrát jako scenárista, jednou jako režisér. V kategorii Nejlepší původní scénář dokonce drží rekord, jeho patnáct nominací dosud nikdo nepřekonal.

O Zlatý glóbus usiloval třináctkrát, uspěl ve dvou případech – se scénáři k filmům Purpurová růže z Káhiry a Půlnoc v Paříži. V současné době Allen pracuje na svém dalším, dosud nepojmenovaném snímku. V něm si zahrají třeba Colin Firth nebo Emma Stone.

Woody Allen však dosud žádné ze svých ocenění nepřevzal osobně. K veškerým filmovým cenám totiž zaujímá dost osobitý postoj. „Celý koncept ocenění je hloupý. Nemůžu se řídit rozsudkem jiných lidí, protože pokud souhlasíte, když říkají, že si ho zasloužíte, pak budete muset přijmout, když říkají, že ne,“ objasnil svůj pohled na věc.

Na slavnostním předávacím ceremoniálu se Woody Allen objevil pouze jednou. Bylo to v roce 2002 na Oscarech, kterých se však zúčastnil jen v návaznosti na tragédii z 11. září 2001 s cílem podpořit filmaře, aby pokračovali ve své práci. Jeho přítomnost na příštích Zlatých glóbech by tak byla velkým překvapením.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Woody Allen získá Zlatý glóbus. Pro cenu si ale nejspíš nepřijde