Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vzniká film a seriál o Masarykovi. Od tvůrců České RAPubliky

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

14. 9. 2012

Tvůrci podepsaní pod filmy jako Česká RAPublika nebo Bába se chystají na film a seriál o prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi. Snímek se bude věnovat hlavně době hilsneriády.

Zapojení Pavla Abraháma (vlevo) zatím není potvrzené, za scénářem ale bude stát Tomáš Bojar (vpravo). Zdroj: kviff.com

Právě dnes 14. září je to již 75 let od úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Přitom o něm nebyl natočen žádný hraný film. To byl hlavní fakt, který tvůrce upoutal. „Je neuvěřitelné, že po třiadvaceti letech od sametové revoluce, ale ani nikdy předtím nebyl realizován jediný hraný snímek o Masarykově životě, ať už v kategorii celovečerního filmu, televizního seriálu nebo inscenace,“ stěžují si tvůrci.

Pod film se totiž podepíše hned několik filmařů. Jde o Tomáše Bojara, Šimona Špidlu a Ondřeje Gabriela. Bojar stojí za námětem a scénářem k filmům Dva nula a Česká RAPublika. Špidla zase RAPubliku i Bábu stříhal.

Čtěte více: Dokument Dva nula se objevil i na festivalu v Karlových Varech

Pracovní název jejich nového počinu je zatím Rituál. Hlavním tématem je totiž hilsneriáda a Masarykova role v ní. Jedním z nejzajímavějších prezidentových příběhů je totiž podle tvůrců nevyjasněná vražda Anežky Hrůzové a následné nespravedlivé obvinění a odsouzení židovského mladíka Leopolda Hilsnera.

Obecně prý ale Masarykův život poskytuje množství dramatických, psychologických i komediálních prvků. Vzhledem k tomu, jak zábavná byla Česká RAPublika, může toto tvrzení vzbuzovat u filmu o Masarykovy obavy. „Filosof Václav Bělohradský vyjádřil nedávno názor, že hlavním důvodem, proč o TGM dosud v této oblasti nic nevzniklo, je nedostatek odvahy,“ dodávají.

Dobová pohlednice z místa vraždy Anežky Hrůzové. Zdroj: Arts Marketing

„Jsme přesvědčeni, že scénář k filmu a televiznímu seriálu, na kterém pracujeme už několik let, se svou netradiční formou a důrazem na osobní hledisko jednotlivých postav dotýká i dneška. Češi se totiž od té doby příliš nezměnili.
Tenkrát na přelomu století se však objevila skupina odvážných lidí, kteří šli do zdánlivě prohraného střetu i za cenu dnes nepředstavitelného osobního rizika. Možná kdyby takoví existovali i dnes, připravovali bychom film o nich,“ uzavírají tvůrci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzniká film a seriál o Masarykovi. Od tvůrců České RAPubliky