Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vzniká dokument o přímé volbě prezidenta. Od tvůrců Občana Havla

Kateřina Chudobová

Kateřina Chudobová

18. 11. 2012

Ve společnosti Negativ vzniká ojedinělý dokument o první přímé volbě prezidenta České republiky. Film by se měl nezávisle věnovat všem oficiálním kandidátům a svou poetikou by měl připomínat snímek Občan Havel.

FOTO: Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg při své volební kampani. Zdroj: Negativ

Režisér Tomáš Kudrna dostal nabídku od producentů společnosti Negativ na natáčení dokumentárního filmu o první přímé volbě českého prezidenta. Nabídku přijal a v současné době je natáčení v plném proudu. Snímek s názvem Hledá se prezident by měl zachytit zákulisí prezidentské kampaně a představit všech jedenáct aktuálních kandidátů. Do kin dokument dorazí až 21. března 2013, dva týdny po inauguraci nově zvoleného prezidenta.

Snímek vzniká v koprodukci s Českou televizí a za podpory Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Režisér a kameraman dokumentu Kudrna na filmu spolupracuje spolu se zvukařem Danielem Němcem, který stejně jako Kudrna absolvoval pražskou FAMU a v současné době zde působí jako externí pedagog.

Čtěte více: Připomeňte si film Občan Havel. Na internetu je zdarma

Kudrna má za sebou již několik úspěšných filmů, například životopisný snímek o Ottovi Wichterlem nebo dokument o opoziční smlouvě Vládneme, nerušit. V nově vznikajícím snímku má v plánu zachytit cestu hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.

„Chtěli bychom kandidáty zachytit v jejich přirozeném prostředí a poznat je skutečně zblízka. Média nám předkládají jakýsi mediální obraz kandidátů, ale ten je často dramaticky odlišný od skutečnosti,“ prohlásil Kudrna.

FOTO: Režisér Tomáš Kudrna (vpravo s kamerou) a zvukař Daniel Němec

Režisér Tomáš Kudrna a zvukař Daniel Němec při natáčení.

Dokument bude svým stylem a poetikou připomínat film Občan Havel, na jehož vzniku se také podílela společnost Negativ. Vystoupí zde kromě kandidátů i někteří politologové, komentátoři či politici, mimo jiné Erik Tabery, Karel Hvížďala, Petr Pithart, Tomáš Lebeda nebo Jan Herzmann. Důležitý je také fakt, že film bude mít premiéru až po zvolení nového prezidenta. Jakékoliv ovlivnění voličů tedy není v zájmu tvůrců a jde spíše o nahlédnutí do zákulisí volby s cílem nezávisle ilustrovat praktiky volebních týmů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzniká dokument o přímé volbě prezidenta. Od tvůrců Občana Havla