Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Vytáhněte jehlice a učte se. Pletená móda je v kurzu

Redakce

Redakce

4. 1. 2012

FOTO: PleteninaPleteniny jsou hitem již několik desítek let. Pletené šaty či šály jsou v kurzu stále. Jejich vzory, střihy, příze se obměňují a vracejí. Inspirací návrhářů je často módní boom pletenin v druhé polovině minulého století.

FOTO: H&M jaro/léto 2012

Pleteniny v nové jarní kolekci H&M, Zdroj: H&M.com

Textilní výrobek pletenina je podstatně mladší než tkanina. Není přesně známo, kdy byla vynalezena. Historické prameny uvádějí možný původ kolem roku 1100 před naším letopočtem. Pletenina se vytváří proplétáním jedné soustavy nití, vodorovné nebo svislé. Základ tvoří řada kliček, ze kterých se vzájemným proplétáním tvoří očka a tím vzniká souvislá textilie.

Kde se vzaly pleteniny

Pletené oděvy jsou historicky doleženy v 6. století v Horním Egyptě. Vznik techniky pletení nejpravděpodobněji pochází ze síťování, při kterém se používaly kostěné (později železné) jehlice a místo uzlů se začaly tvořit očka. Samotné pletené zboží, jako rukavice a punčochy, bylo vzácné a těmito výrobky byli obdarováváni vysocí církevní hodnostáři a světští panovníci.

FOTO: Stříhání ovce

Vlna, Zdroj: sxc.hu

Ručním pletením se zabývaly především ženy. Používaly dvě jehlice a upletené kusy dle potřeby dál sešívaly. První pletařské cechy vznikly v 16. století ve Francii a Německu. V roce 1612 byl jeden takový založen i v Praze.

V roce 1589 došlo k velkému obratu v pletení, a to vynálezem ručního zátažného stávku. Ten umožňoval vytvořit z oček naráz řadu pleteniny. Tento vynález převyšoval až šestkrát výkon produkce ručních pletařů. Vývoj ručních zátažných stávků pokračoval dál až k jeho mechanizaci v roce 1769.

K využití stávků pro průmyslovou výrobu došlo až mnohem později, když byl opatřen mechanickým ujímacím zařízením, které umožňovalo pleteninu také tvarovat. Jedním z nejzdařilejších stávků byl stávek Pagetův postavený v Anglii v roce 1861. Jeho základní uspořádání se udrželo do dnešní doby.

Nesmrtelné retro

Pletené šaty, svetry, šály, rukavice, čepice, návleky nebo třeba ponča jsou v oblibě řadu let. K jejich výrobě se používá mnohem více materiálů než kdysi, od přírodních po syntetické, které mají upravené vlastnosti, aby lépe hřály, zároveň měly dobrou prodyšnost a odváděly pot od těla. Velice podstatnou vlastností pletenin je jejich tvarovatelnost. Materiál je velice přizpůsobivý a svědčí každému typu postavy.

Zpátky jsou pletené šaty, jejichž střihy i vzory vycházejí z oblíbených úpletů 70. let. Použití více barev úpletu je stále populární. Oblíbené jsou barvy v kombinaci šedá, černá, bílá, nebo čistě jednobarevné v hnědých či šedých odstínech, které působí decentně, a přitom nenudí. Takové šaty můžete směle nosit i do kanceláře.

Hitem letošní zimy jsou svetry v jedné barvě doplněné o zajímavé detaily, například nápadité knoflíky, lemy či rukávy ozdobené jemným nařasením, přepásání páskem, tvarem výstřihu či výškou stojáčku.

Čtěte také: Oblékáme se jako v pravěku?

Velice oblíbenými se staly svetříky kratkého střihu nad pas s dlouhými rukávy. Tyto pletené topy se skvěle hodí k šatům či halenkám. Další střihové varianty dávají vyniknout pasu, nenápadně zdůrazňují prsa, nebo naopak volné svetry nechávají postavu tajemně zahalenou a my můžeme pouze tušit, co se pod ním skrývá.

Praktickým trendem jsou nákrčníky, šály sešité do jednoho kusu. Na kabátku nebo bundě tvoří zajímavou dekoraci, kterou můžete obměňovat dle libosti. Klasické šály jsou leto extrémně dlouhé, což vám přináší možnost různých variant obmotání kolem krku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vytáhněte jehlice a učte se. Pletená móda je v kurzu