Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstavy v Praze prosinec 2011 lákají na pikantnosti

Petr Pečenka

Petr Pečenka

1. 12. 2011

Začal advent a začal prosinec. Období zvláštního mixu předvánočního shonu i pohody. Pokud si v tomto období najdete chvíli času i na umění, máme pro vás pár tipů, kam zajít.

FOTO: David LaChapelle: Fine Art and Celebrity

Trhákem bude výstava v Rudolfinu Zdroj: gmb.sk

Galerie Jaroslava Frágnera láká na industriál

Pro milovníky architektury je tu opět Galerie Jaroslava Frágnera. Po zajímavé výstavě o nekonvenční holandské architektuře s názvem NL Architekts přichází s novou výstavou Současný český industrial, která začíná 8. prosince a potrvá až do 15. ledna.

FOTO: Továrna Sipral

Zdroj: E M.R.A.K

Přináší výběr 40 realizací naší soudobé industriální architektury, které vnímá jako důstojné nástupce prvorepublikové kvality a tradice. Příklady ryze funkčních staveb, jejichž osvícení majitelé nerezignovali na estetiku a zázemí, ale naopak oslovili přední renomované architekty, kteří navrhli výrobní a administrativní stavby pro konkrétní provozy úspěšných firem.

Rudolfinum opět šokuje

Snad je to tradice nebo možná jen náhoda, každopádně Galerie Rudolfinum po úspěšné výstavě Kontroverze přichází s další výstavou, která nenechá jen tak někoho chladným. Rozhodně ne konzervativnějšího diváka. Petr Nedoma si k nám pozval Davida La Chapelle, umělce, který v zemi východního bloku bude vystavovat teprve podruhé. Poprvé to bylo v Bratislavě, jak už jste u nás mohli číst nedávno.

FOTO: Deluge. David LaChapelle: Lost and Found, 2011.

Zdroj: galerie města Bratislavy

Velká expozice retrospektivních fotografií, u kterých divák neví, jestli jsou jen provokativní, zvrhlé, kýčovité nebo všechno dohromady, se má v Rudolfinu otevřít 7. prosince. Výstava ponese název Tak pravil David LaChapelle a na pozadí více než 120 fotografií představí příběh umělcovy třicetileté kariéry.

Národní galerie oslavuje 800 let od narození Sv. Anežky České velkou výstavou

Největším trhákem v podání Národní galerie bude nepochybně výstava Sv. Anežka česká – princezna a řeholnice, která začala před několika dny a potrvá až do konce března příštího roku. Na své si přijdou nejen milovníci umění, ale i lidé, kteří mají rádi historii.

OBR: sv. Anežka Česká

 Zdroj: ng

Výstava je vůbec prvním pokusem o shrnutí tématu svaté Anežky. Bude zde představeno výtvarné umění Anežčiny doby i církevní památky související s řády klarisek a františkánů. Pozornost bude věnována objektu Anežského kláštera, v němž je symbolicky expozice umístěna. Část výstavy je zaměřena i na snahu o prohlášení Anežky za svatou, která oživila zájem o tuto světici u českých umělců v polovině 19. století.

V DOXu je toho opět spousta

I v DOXu většina výstav začala již minulý měsíc. Před pár dny jsme vám přinesli pohled na výstavu Luciferův Efekt: Střetnutí se zlem, inspirovanou stejnojmennou knihou předního amerického psychologa Philipa Zimbarda, která se zabývá překvapivou snadností, s níž jsme schopni páchat zlo. Z této výstavy, která potrvá až do ledna, rozhodně neodejdete citově nedotčeni.

FOTO: Krzysztof-Wodiczko

Zdroj: dox.cz

Není to jediná výstava, kterou DOX v prosinci pořádá. O klasické malbě Hugieho O´Donoghua, skrze kterou velmi působivě reflektuje témata času a paměti, si budete moci již brzy přečíst stejně jako o dalších výstavách či instalacích. Kromě O´Donoghuovy výstavy, která končí 12. prosince, trvají v DOXu všechny ostatní až do konce roku.

Po Chalupeckého ceně je tu další velká soutěž

Je to už pět let, co si Milan Knížák po neshodách v souvislosti s Cenou Chalupeckého (o jejímž letošním ročníku jsme vás již informovali) založil svojí vlastní truc-soutěž Cenu 333 Národní galerie. Už v říjnu se sešla komise, která ze 140 přihlášených děl vybrala 11 finalistů, kteří od 16. prosince budou své práce vystavovat ve Veletržním Paláci. Kdo z nich se stane vítězem letošní Ceny333, to se dozvíme již 15. prosince.

Zdroj: 333.cenaNG

O mnohých výstavách, které v Praze tento měsíc probíhají, jsme již psali v listopadu – nejen z tohoto důvodu v tomto článku samozřejmě nenajdete všechny. Pokud ovšem budete pravidelně sledovat rubriku umění na TOPZINE.cz, jistě vám neuniknou ani ty ostatní, které budou neméně zajímavé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstavy v Praze prosinec 2011 lákají na pikantnosti