Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Galerie Jaroslava Frágnera představuje nekonvenční holandskou architekturu

Redakce

Redakce

26. 11. 2011

OBR: Multi Mill, designově zajímavý projekt Jiný pohled na svět architektury nabízí výstava prací nizozemské skupiny NL Architects. Výstava končí již zítra, máte tedy poslední možnost shlédnout zajímavé projekty!

OBR: Multi Mill, designově zajímavý projekt

Projekt Multi Mill k vidění v GJF, Zdroj:gjf.cz

Frágnerova galerie pro Vás tentokrát připravila průřez návrhů a realizací amsterdamské architektonické kanceláře, kterou tvoří Pieter Bannenberg, Walter van Dijk a Kamiel Klaass. Do povědomí veřejnosti se skupina dostala díky studentské soutěži Archiprix konané v roce 1994, kde se prezentovali projektem Carstadt, netradičním způsobem spojujícím obchodní dům s garážemi v historickém centru Amsterdamu.

Přesto, že spolupráce těchto architektů trvá již od počátku devadesátých let, společný ateliér otevřeli až v roce 1997. Nicméně jejich práce je nekonvenční již od prvopočátku. Ve všech projektech, které Galerie Jaroslava Frágnera představuje, nalezneme jakousi přidanou hodnotu. Jedná se v podstatě o pojetí architektury mnohdy jiným způsobem.

Co můžete vidět?

Jedním z nejzajímavějších projektů, který rozhodně stojí za vidění, je Moving Forest v Amsterdamu. Tento park se stromy zasazenými v nákupních vozících je velmi vtipnou ukázkou toho, jak lze zacházet s veřejným prostorem. Park umožňuje jednak svou proměnu v čase a zároveň nabízí svým návštěvníkům možnost si ho uspořádat k obrazu svému.

OBR: Moving Forest v GJF

Část Moving Forest na schodišti GJF, Zdroj: gjf.cz

Neméně zajímavé jsou i projekty nazvané Virtual Realities, které jak již název naznačuje, naprosto neřeší všední realitu světa a pohrávají si s obyčejnými věcmi, jako je třeba silnice či loď.

OBR: Virtual Realities

Obyčejné věci v netradičním pojetí, Zdroj: gjf.cz

Překvapující je však urbanistický projekt Černá Louka v Ostravě, který zpracovává lokalitu v blízkosti řeky velice zvláštním způsobem. Mezi soustavu vysokých domů jsou vloženy další prvky které celkově dotváří obrovský park na břehu řeky.

Program výstavy je velice bohatý z hlediska množství představovaných projektů. Škoda jen, že právě díky velkému množství projektů chybí jejich detailnější popis a prezentace, kterou by si návrhy zasloužily.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Galerie Jaroslava Frágnera představuje nekonvenční holandskou architekturu