Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Stín kvetoucí sakury vás provede sbírkami japonského umění

Redakce

Redakce

23. 4. 2012

OBR: Dvojportrét herců ze hry Širanui MonogatariLetošní jaro zahájilo Arcidiecézní muzeum v Olomouci výstavou Stín kvetoucí sakury, která vás provede japonským uměním 19. století. Vystavované grafiky a slonovinové sošky pocházejí z českých sbírek.

OBR: Japonská soška necuke[/caption]

Výstavu doplňují i japonské slonovinové či dřevěné sošky necuke a okimono. Původně sloužily jako doplněk mužského oděvu k upevnění vačků za pás. Část z nich pochází z olomoucké sbírky arcibiskupa Prečana a další pak doputovaly na výstavu z pražského Náprstkova muzea.

V 19. století vzrostl zájem o necuke ze strany sběratelů natolik, že jejich tvůrci začali vytvářet cíleně sošky určené převážně pro poptávku na americkém a evropském trhu. Vzniká tak nový druh sošek s ryze dekorativní funkcí – okimono.

Vyberte si z pestrého doprovodného programu

Arcidiecézní muzeum si pro své návštěvníky připravilo k výstavě i pestrý doprovodný program zahrnující nejen komentované prohlídky, ale také divadlo, workshopy, přednášky i filmovou projekci. Za pozornost jistě stojí i katalog k výstavě, ve kterém se mimo jiné dočtete o vlivu japonského umění na české výtvarné prostředí.

OBR: Dvojportrét herců ze hry Širanui Monogatari

Dvojportrét herců ze hry Širanui Monogatari

Výstava poběží celé léto, její brány se uzavřou až 2. září. Využijte tuto skvělou možnost a nechte se okouzlit barevností japonských dřevořezů.

Stín kvetoucí sakury – Výběr japonského umění z českých sbírek
Arcidiecézní muzeum Olomouc/Muzeum umění Olomouc

22. 3. — 2. 9. 2012
Kurátor: Gabriela Elbelová
Otevírací doba: út – ne 10 – 18 hod
Vstupné: 50 Kč/zlevněné 25Kč

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Stín kvetoucí sakury vás provede sbírkami japonského umění